… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
počasí

prachová bouře na Ben Gurionově letišti

prachová bouře na Ben Gurionově letišti

Izrael opět zasáhla prachová bouře, která značně zhoršila kvalitu ovzduší. Znečištění vzduchu na řadě míst překračuje normu patnáctkrát až dvacetkrát a vytváří dechová a zrakové potíže. Izraelské ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že nejhorší situace je ve východní části Negevu a značně nedobrá je také v Jeruzalémě, v Guš Ecion a v oblasti metropolitního Tel Avivu.

Pokračovat ve čtení “Izrael trápí prachová bouře (+ video)” »

elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto)

Izrael, stejně jako další země Blízkého východu sužují vysoké teploty, což vede k intezivnějšímu využívání klimatizací a nárůstů spotřeby elektřiny. Ta dnes ve 14:09 dosáhla 12.800 MW a překonala tak včerejší rekord 12.525 MW.

Teploty na většině území Izraele dnes ve stínu překonaly 37° C, na jihu země je teplota nicméně vysoko nad 40°C.

Již včera bylo v kibucu Gilgal a Beit HaArava na jihu Údolí Jordánu naměřeno 49°C a podle informací Izraelské meteorologické služby teploty skoro vyrovnaly dosavadní rekordy. Služba ale upozorňuje, že i když teploty jsou skutečně vysoké, nejedná se o jev mimořádný, protože takovéto horko nastává vždy každých pár let. Konkrétně vedra sužovala Izrael v srpnu 1998 a 2010, stejně jako v červenci 2000, 2002 a 2012.

Pokračovat ve čtení “Rekordní spotřeba elektřiny v Izraeli sužovaném horkem” »

 

img73970

Nejdůležitější zprávy v Izraeli se týkají sněhu, dešťů s silného větru. Očekávaný sníh v Jeruzalémě se dosud nedostavil, zatím co v severoizraelském Zefatu (Cfad, Safed) již nasněžilo a město je po silnicích nepřístupné. Kvůli silnému větru došlo také k poškození elektrického vedení na několika místech. Také na Golanských výšinách nasněžilo již kolem 40 cm.

img73981

foto: redakce A7

jerusalem-of-white1

Sníh v Jeruzalémě 2014

Již od minulého týdne se pozornost obyvatel Izraele obrací ne na politické dění, aféry či bezpečnostní situaci, ale na počasí. Dnes v úterý večer totiž má začít skutečné zimní klima, které znamená velkou změnu pro celkem příznivé klima v Izraeli. Dnes večer (úterý 6.1.) má v Jeruzalémě začít padat sníh. Z toho důvodu přijal starosta Jeruzaléma Nir Barkat opatření, které má zabránit kalamitě k níž došlo vloni, kdy auta uvízla na silnicích před Jeruzalémem a bylo třeba vyprošťovat rodiny s dětmi a průjezd sněžných pluhů nebyl možný. Proto budou od dnešního odpoledne silnice uzavřené a s otevřou se teprve poté, kdy je sněžné pluhy vyčistí. Také Elektrické podniky  – IEC  (Israel Electrical Company) hlásí, že jsou připraveni na to, aby nedocházelo k výpadkům dodávky elektrické energie  a pokud k nim dojde, tak aby byly včas odstraněny. Nemocnice a lékařská pohotovost také informují, že jsou připraveni na práci ve ztížených podmínkách. Dokonce biblická zoologická zahrada připravila podmínky pro zvířata, která by mohla utrpět chladem a sněhem. Podobně jako Jeruzalém je na sníh připraven i severoizraelský Zefat (Safed, Cfat, צפת) a celá oblast severního Izraele. Redakce uvítá, pokud čtenáři, žijící v Izraeli budou ochotni poslat do redakce fotografie ze svého okolí během těchto klimatický mimořádných dnů, pro potěšení a poučení všech čtenářů.

GAZATak nám ve Svaté zemi skončily sněhové vánice, přívalové deště, zimnice a vichřice. Konečně je průjezdná dálnice mezi Tel Avivem a Jeruzalémem a v hlavním městě se po několika dnech nuceného „zimního spánku“ opět rozjela linka supertramvaje. Ulice ne již tak zasněžené metropole postupně zaplňují autobusy městské dopravy, aby zanedlouho v okolí trhu Machane Jehuda způsobily tradiční dopravní zácpu, jež je neodmyslitelnou částí jeruzalémského koloritu. Konečně se Elektrickým podnikům podařilo opět připojit poslední tisícovku domů k síti a lidé se vrátili po několika dnech svíčkového středověku do 21. století. Dnes se také začalo učit téměř ve všech školách. (Řeklo by se, že skončily uhelné prázdniny).

Pokračovat ve čtení “Ismaíl Haníje: za vše může izraelská soldateska – včetně počasí.” »

sníh v Jeruzalémě, 13.12.2013 (ilustrační foto)

sníh v Jeruzalémě, 13.12.2013 (ilustrační foto)

Jeruzalém se dnes postupně vrací k běžnému životu. Izraelské hlavní město bylo o víkendu následky sněžné bouře odříznuto od okolí a provoz ve městě z velké části zastavil. Byly zavřené školy, nefungovala normálně veřejná doprava ani radnice, v částech města došlo k výpadkům elektřiny.

Dnes by se měla od 10 hodin otevřít většina škol a mateřských školek. Řada z nich ale zůstane ještě zavřená, dokud nebudou odstraněné popadané stromy, led, sníh a další překážky. Školní výuka byla v hlavním městě zrušena od čtvrtka. Neučí se zatím na Hebrejské univerzitě.

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém a zbytek Izraele se po obří sněžné a dešťové bouři pomalu vrací k normálnímu životu” »

Kočky v Bejt El (בית אל) se vyhřívají na zimním sluníčku

Kočky v Bejt El (בית אל) se vyhřívají na zimním sluníčku

Jalazone (ג'לזון  ,الجلزون), město vedle Bejt El, je oficiálně označované jako utečenecký tábor

Dželazún (Jalazone, ג’לזון ,الجلزون), město vedle Bejt El, je oficiálně označované jako utečenecký tábor

Bejt El

Bejt El

Bejt El

Bejt El

Bejt El

Bejt El

Bejt El

Bejt El

Více o Bejt El a Dželazún  na Wikipedii.

kibuc Bar'am, Izrael

kibuc Bar’am, Izrael

Kibuc Bar’am (ברעם) leží v nádherné krajině v těsné blízkosti  izraelské hranice s Libanonem. Jako dobrovolník tam na 3 měsíce působí Pavel Kuča, který poskytl Eretz.cz fotografie ze zasněženého kibucu z nichž je vidět, že sníh také přinesl nejeden problém. Například elektrický proud v kibucu nefungoval po 24 hodin a pouze část kibucu byla zásobená generátorem. Opravdovými hrdiny se tak stali pracovníci Izraelské elektrické společnosti (IEC), kteří kibuc znovu napojili na elektrickou síť.

Pokračovat ve čtení “Sníh na hranici s Libanonem v kibucu Bar’am a okolí (fotoesej)” »

sníh na okraji Káhiry, 13. prosince 2013

sníh na okraji Káhiry, 13. prosince 2013

Nejen Izrael, autonomní arabská území, Jordánsko a Sýrie, ale také Egypt dnes zakouší netypicky chladné počasí. Noční teploty na dnešek poklesly až na 2 °C a okraji Káhiry dnes mnoha letech sněžilo, zatímco v centru egyptské metropole prší.

Chladné počasí by v Egyptě mělo pokračovat podle meteorologů i zítra.

Egypťané na sociálních sítích sdílejí fotografie a tvrdí, že se jedná o nejchladnější zimu za více než sto let. V Káhiře prý naposledy sněžilo před 112 lety.

Pokračovat ve čtení “V Káhiře sněží, prý poprvé po 112 letech (+ foto)” »

pohled z balkonu ve čtvrti Ramot v Jeruzalémě

pohled z balkonu ve čtvrti Ramot v Jeruzalémě

Starosta Jeruzaléma Nir Barkat požádal o pomoc vojáky a policii, aby vyprostili stovky řidičů, který uvízli se svými auty na silnicích před Jeruzalémem a v Jeruzalémě. Mnozí budou nuceni strávit mnoho hodin v různých provizorních stanicích jako vojenské základny, kulturní domy apod. V těchto místech alespoň dostanou teplé nápoje a jídlo.

Pokračovat ve čtení “Sníh v Izraeli není pouze romantika – vojáci a policie vyprošťují uvízlé” »

Redakce Arutz 7 připravila fotoesej z fotografii které poslali čtenáři z různých míst Izraele.

img59434

Hory oblasti Binyamin  (Samaří) Tamar Asraf a Shiloh Eldar

img59448

Tramvaj v Jeruzalémě

 

img59424

Jeruzalém hradby Starého města

img59431

Eš Kodeš (oblasr Binyamin) Uri Peretz

img59409

img59443

Ofra, Samaří (oblast Binyamin ) Binyamin Nissim

img59403

img59433

Kiryat Arba Baruch Maimon


Pokračovat ve čtení “Izrael pod sněhem – fotoesej” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv