… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
pokání

shofar-3Ve středu večer, 4. září zahájíme dvoudenní oslavu židovského Nového roku. Samozřejmě, naše oslava se diametrálně liší od oslav občanského Nového roku 31. prosince – 1. ledna. Jedno mají tyto oslavy společné. Všichni hledíme s nadějí a optimismem do dnů, týdnů a měsíců toho nového nastávajícího roku.

V Tóře se s názvem Nový rok – Roš hašana nesetkáme, ale najdeme tam název Jom teru´á – Den troubení (Nu 29,1) nebo Jom zichron teru’á – Den památky o troubení (Lv 23,24). Troubilo se a dodnes se troubí (kromě šabatu) na beraní rok, na šofar. Tradičně se vysvětluje slovo „šofar“, že pochází z kořene „šín“, „pe“ a „reš“, t. j. „lešaper“ neboli „zlepšit“. Zvuky šofaru mají v nás probudit bohabojnost a odhodlanost skoncovat s hříchy, jichž jsme se celý minulý rok dopouštěli. Název Roš hašana je až mnohem mladší a najdeme jej v první kapitole Mišny, traktát Roš hašana, která začíná tím, že máme čtyři Nové roky. Tento náš Nový rok, který slavíme 1 a 2. dne měsíce tišrej, je na památku šestého dne stvoření, kdy Hospodin stvořil korunu všeho tvorstva – člověka neboli první lidský pár Adama a Evu. Prvního tišrej slavíme vlastně „narozeniny“ veškerého lidstva. Ústní tradice – midraš také říká, že v den, kdy Bůh stvořil první lidi, t.j. 1. tišrej, je bude též soudit za jejich činy, kterých se dopustili v roce minulém. Právě tato skutečnost dala Roš hašana ještě další název, a to Jom ha-din – Den soudu. Právě prvního tišrej Všemohoucí zahajuje s námi soudní proces. Proces vrcholí na konci Jom kipuru – Dne smíření, kdy Hospodin vynáší nad každým z nás spravedlivý rozsudek.

Pokračovat ve čtení “Nový rok – Roš hašana 5774 a k němu poučný příběh” »

modlitby selichot u Západní zdi v Jeruzalémě, 2013

modlitby selichot u Západní zdi v Jeruzalémě, 2013

Tisíce židovských věřících se v sobotu večer shromáždily u Západní zdi (Kotel) v Jeruzalémě při příležitosti začátku týdne židovského Nového roku (Roš HaŠana).

Roš HaŠana je dvoudenní svátek zamyšlení a pokání, stejně jako oslav, a značí začátek desetidenního období pokání před Dnem smíření (Jom Kipur) – nejsvatějším dnem židovského roku.

Během týdne, kdy je Roš HaŠana, aškenázští Židé odříkávají selichot – kajícné modlitby, tradičně přednášené v noci nebo brzo ráno před každodenními modlitbami šacharit. Modlitby selichot se přednášejí každý den až do Jom Kipur.

Pokračovat ve čtení “Modlitby a pokání u Západní zdi (fotoesej)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv