… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
rabín Ovadia Josef

Zidan Saif

Zidan Saif

V jeruzalémské nemocnici Hadasa Ein Kerem zemřel 30letý Zidan Saif (30) , izraelský policista z drúzského města Kfar Janúch (Kfar Yanouch) v Galileji, který byl včera kriticky zraněn, když bojoval s teroristy, kteří masakrovali židovské věřící v jeruzalémské synagoze. Byl jedním z prvních policistů, kteří okamžitě přispěchali na pomoc a snažili se teroristy zneškodnit, byl i dopravní policista pokročilý štábní rotmistr – רס“מ . Počet obětí se tak zvýšil na pět.

Byl prvním, kdo vběhl do synagógy a zhájil boj s teroristy. Zidan Sajf byl v boji s teroristy těžce raněn a v kritickém stavu jej záchranná služba převezla do nemocnice Hadassa Ejn Karem, kde včera podlehl následkům zranění. Zidan Sajf byl za velké účasti kolegů z policejního sboru, představených drúzské komunity, přátel a rodiny pohřben ve své obci Januch Džat v Horní Galileji. Čest jeho památce – יהי זכרו ברוך. Připomeňme významný psak halacha (rozhodnutí podle židovského práva) rabína Obadii Josefa, z.c.l., který se vztahuje na drúzské vojáky a policisty, kteří padli při výkonu služby:
חייל דרוזי שעמד על משמרתו להגן על ישראל מפני אויב ומתנקם ונהרג בידי הישמעאלים (ערבים), על משמרת בטחון ישראל, נכון לומר עליו השכבה בבית הכנסת לעילוי נשמתו כנהוג על חסידי אומות העולם. (ספר שו“ת „חזון עובדיה“, דיני ומנהגי יום השנה, כב (22
Drúzský voják, který stál na stráži, aby bránil Izrael před nepřítelem a byl zabit Araby proto, že strážil bezpečnost Izraele, je správné v synagóze pronášet za něj modlitbu za zemřelé, na památku jeho duše, podobně, jak je tomu zvykem u Spravedlivých národů světa. (Kniha responsí „Hazon Obadia“, Zákony a obyčeje výročního dne úmrtí, § 22).

Po Zidanu Saifovi zůstala manželka a sedmiměsíční dcera.

Pokračovat ve čtení “Počet obětí teroru v synagoze se zvýšil na 5, zemřel drúzský policista – Aktualizováno” »

imagesT5CHTN65

Nová výstavba v Haifské čtvrti Vižnic

V Haifě, přímořském městě, se stal včera příběh, který může znít jako smyšlený, ale jména aktérů jsou redakci známa. Haifa je proslulá jako bašta odborů, levicových intelektuálů a vědců se během posledních let stává také centrem chasidským. Tak není divu, že v jednom domě se v různých patrech nalézají dvě synagogy, jedna patří chasidům Vižnickým a druhá, dříve patřila Poalej Agudat Jisrael a nyní přešla do rukou chasidů Biale (anebo Biala). Vižničtí chasidé  si svojí synagogu v přízemí budovy rozšířili, nějak se nedohodli s radnicí a stavba byla označena jako nezákonná, proti čemuž se chasidé odvolali a tak probíhá zdlouhavé jednání se stavebním úřadem radnice. Předběžné opatření nařizuje zachovat stav ke dni podání oznámení o nelegální stavbě. S blížícím se svátkem Sukot však chasidé Biala potřebovali místo pro svoji suku, jako jediná možnost pro umístění suky byla shledána střecha nelegálního přístavku Vižnické synagogy. Aby nedošlo k úrazu upevnili chasidé Biala na střeše synagogy Vižnic zábradlí, čímž, narušili původní stav. Bdělý občan nepatřící k žádnému chasidskému dvoru ani k jiné židovské ortodoxní či tradiční komunitě, hbitě uvědomil policií. Pokračovat ve čtení “Skutečný příběh k svátku Sukot” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv