… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ráchelina hrobka (Kever Rachel)

220px-Rachel's_Tomb_1537

Hrobka Rachel na dřevorytu z roku 1537 , Wikipedia

Hrobka pramáti Ráchel ležící mezi Jeruzalémem a Betlémem na cestě do Hebronu, kde tato životem těžce zkoušená biblická manželka Jákoba zemřela, se dnes dopoledne stala místem, kde mladá dvacetiletá arabská teroristka pobodala a těžce zranila izraelskou vojačku. Ta byla v kritickém stavu odvezena do jeruzalémské nemocnice, podle lékařů je její stav stabilizován, ale je stále v ohrožení života. Rodina a přátelé prosí o modlitbu za Liron bat Chava.

Při této příležitosti nemohu nevzpomenout svojí první návštěvy tohoto místa. Bylo to v roce 1990, s přáteli jsme z Jeruzaléma přijeli autem ke hrobce, kde bylo již několik modlících se lidí, vše v klidu, bez stráží, ohrad, zdí. Za tu dobu vyrostla nová generace a všechno je jinak a ne lépe. Přesto je důležité místo navštěvovat, protože je součástí židovské náboženské tradice spolu s Hebronem který je místem posledního odpočinku patriarchů Abraháma, Izáka a Jákoba a jejich manželek Sáry, Rebeky a Ley.

Co se asi odehrálo v hlavě dvacetileté Arabky Misun Musa, když šla a napadla přibližně stejně starou izraelskou policistku. Anebo tento čin byl vykoupením za nějaký „hřích“ jako například, že si nechtěla vzít za manžela toho, koho jí našla rodina a tak podobně. Svoje nejlepší léta stráví ve vězeních a nenávisti a zlobě. Přitom by vše mohlo být úplně jinak.

kamenem poškozené auto

kamenem poškozené auto

Arabové v Judeji a Samaří včera výrazně zintenzivnili házení kamení a další útoky proti Izraelcům, čímž dávají najevo svoji podporu teroristům v Gaze a odpor k protiteroristické Operaci Sloup oblakový. Je hlášeno mnoho případů výtržnictví a střelby.

Pokračovat ve čtení “Arabské nepokoje v Judeji a Samaří” »

Kever Rachel

Ráchelina hrobka

Desítky tisíc židovských věřících přijely v sobotu v noci k Ráchelině hrobce (Kever Rachel, קבר רחל) na výroční oslavu jejího života, která se koná vždy na výročí jejího úmrtí.

Od čtvrtečního večera do pátečního odpoledne komplex navštívilo okolo 13 tisíc lidí, v sobotu večer a v neděli pak další desetitisíce. Do nedělního večera se čekalo okolo 70 tisíc lidí.

Pokračovat ve čtení “Desítky tisíc lidí navštívily Ráchelinu hrobku (fotoesej, video)” »

reverend Najm Chúry

reverend Najm Chúry, První baptistická církev v Betlémě

Palestinská správa označila První baptistickou církev v Betlémě za nezákonnou s tím, že nadále už nebude uznávat její práva jako náboženské instituce.

Stalo se tak jen týden poté, kdy předseda autonomní palestinskoarabské vlády Salám Fajád (Salam Fayyad) na konferenci 600 evangelikálních křesťanů z celého světa prohlásil, že jeho vláda respektuje práva křesťanských menšin. Informuje web Algemeiner.

Pokračovat ve čtení “Algemeiner: Palestinská správy prohlásila baptistickou církev v Betlémě za nezákonnou” »

Jeskyně patriarchů v Hebronu

Jeskyně patriarchů v Hebronu

Palestinská správa chce, aby UNESCO prohlásilo Jeskyni patriarchů (Jeskyně Machpela, Me’arat ha-Machpela, מערת המכפלה) a Ráchelinu hrobku (Kever Rachel, קבר רחל) za předměty palestinskoarabského kulturního dědictví. Izrael je na svůj seznam kulturního dědictví nezařazuje.

Pokračovat ve čtení “Vzdává se Izrael míst židovského dědictví ve prospěch Palestinské správy?” »

Valné shromáždění Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bude zítra hlasovat o žádosti Palestinské správy o přijetí za plnoprávného člena organizace. Oznámila to agentura AFP.

Hlasování se má konat v den, kdy ke shromáždění promluví ministr zahraničí palestinské autonomie Rijád al-Malki (Riyad al-Malki).

Pokračovat ve čtení “UNESCO bude zítra hlasovat o přijetí Palestinské správy” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv