… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
reformní judaismus

10354093_722777994444072_1114673912866625309_n

Foto www.žilina-galery.sk

S laskavým svolením redakce „Spravodajca“ židovské obce Komárno přinášíme jimi publikovaý životopis nového reformního rabína Bratislavy.

Som Miša Kapustin, narodil som sa v Orenburgu, v Rusku, v roku 1980. Medzi mojimi predkami možno najsť dostojnika vojenskeho namornictva, ako aj pedagoga. V roku mojho narodenia sme sa spolu s mamičkou presťahovali na rusky breh Ticheho oceanu do Petropavlovska – Kamčatskija, nakoľko tam služil moj otec. V roku 1984 sa cela rodina presťahovalado Gruzinska do mesta Potiba, kde som začal chodiť do školy. V roku 1991 ako utečenci sme museli opustiť nebezpečne Gruzinsko, kde bola vtedy občianska vojna a odišli sme do Kerču na Ukrajine. Maturoval som v roku 1997 a ešte v tom istom roku som začal študovať ekonomiku a pravo na Krymskej univerzite. V roku 1998 som sa zapojil do prace Machonu, bol to dvojročny študijny program pre veducich reformneho trendu v ramci židovstva na uzemi byvaleho Sovietskeho zvazu. V roku 1999 som skončil 2. ročnik diaľkoveho študia na univerzite a aj druhy ročnik Machonu, zaroveň som posobil aj v židovskej komunite v Kerči. Zvolili ma do vedenia synagogy a ja som bol zodpovedny za programy pre mladež, v Talmud Tore som učil židovske tradicie a historiu, tyždenne raz som prednašal židovsku historiu dospelym posluchačom. Pokračovat ve čtení “Z Krymu do Bratislavy reformní rabín – Míša Kapustin” »

rabi David Lau a Martin Oliner

rabi David Lau a Martin Oliner

Rabi David Lau, minulý týden jako vůbec první vrchní rabín Izraele oficiálně navštívil USA. Cestu sponzorovala organizace Náboženští sionisté Ameriky (Religious Zionists of America, RZA). Její předseda Martin Oliner uvedl, že cílem návštěvy bylo seznámit rabiho Lau s množstvím náboženských, politických, filantropických a vzdělávacích židovských institucí v USA, stejně jako s rabíny, vládními a dalšími představiteli.

Pokračovat ve čtení “Vrchní rabín Izraele na první oficiální návštěvě USA” »

Západní zeď (Kotel), Jeruzalém, IzraelNa úvod je třeba seznámit laskavé čtenáře s problémem, který v současnosti poněkud zvedá hladinu v pomyslném poháru vody, anebo spíše v poháru politických ambicí převlečených do slušivého hávu náboženských svobod. Místo, o kterém je řeč, je z hlediska judaismu nejsvětějším místem Jeruzaléma – částí západní zdi Chrámové hory.

dalajláma u Západní zdiMísto navštěvované věřícími Židy, křesťany, muslimy, budhisty, šintoisty. Prostě každý, kdo přijede do Jeruzaléma, ví, že se jedná o místo mimořádné, kde si může takzvaně sáhnout na židovskou historii a duchovno. Pro místo platí určitá pravidla. Existuje oddělený prostor pro ženy a pro muže a od žen i od mužů se očekává, že budou oděni cudně a důstojně. Pravidlo o důstojném oděvu je na takových místech obvyklé a nikdo s tím nemá větších problémů. Turisté jsou zvyklí, že podobná pravidla je třeba dodržovat i na jiných místech spojených s náboženskou tradicí (např. Vatikán či mešity).

Nejvíce židovských věřících, kteří k Západní stěně přicházejí, jsou ortodoxní, někteří přicházejí denně, jiní dvakrát i třikrát denně. A pak je tu skupina žen, které chtějí přijít jednou za měsíc a modlit se podle svých představ, tj. „moderně“ anebo chcete-li jako muži, tedy s modlícím šálem – talitem a fylakteriemi – tefilin. K tomu je třeba dodat, že tyto kultové předměty jsou podle židovské tradice vyhrazeny mužům. Neznamená to, že muži jsou lepší nebo horší, prostě potřebují ty své věci k tomu, aby se mohli lépe soustředit. Co se týče modlitebního šálu jedná se o mužský oděv tj. oděv zakázaný ženám.

Pokračovat ve čtení “Rabín Zdi nářků (Západní stěny) hledá řešení pro konflikt” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv