… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Řehoř III. Laham

syrský prezident Bašár Assad a patriarcha Řechoř III. Laham v klášteře sv. Sarkise a Bakhose, 21. 4. 2014

syrský prezident Bašár Assad a patriarcha Řechoř III. Laham v klášteře sv. Sarkise a Bakhose, 21. 4. 2014

Sýrie. Zničení kostelů v Maaloule je „válečný zločin“, řekl antiochijský melchitský patriarcha Řehoř III. Laham, který toto historické křesťanské městečko navštívil minulou neděli. „Naskytl se nám apokalyptický obraz. V Sýrii byly zničeny i jiné kostely, ale něco takového jsem nikdy neviděl. Plakal jsem a beznadějně jsem hledal místo, kde bych se mohl o samotě modlit. Jsem zdrcen,“ pokračoval patriarcha. „Zničeny byly čtyři historické kostely. Náš farní kostel sv. Jiří je prostřílen kulkami. Kupole konventu je prasklá na dvou místech. Některým částem konventu hrozí zřícení. Ikony jsou rozházené po zemi, pošpiněné nebo ukradené. V klášteře sv. Sarkise a Bakhose je historický pohanský oltář změný na křesťanský, jediný svého druhu, rozlomen ve dví.“

Pokračovat ve čtení “Řehoř III. Laham: V Sýrii nejde o občanskou válku, ale o organizovaný zločin” »

křesťanská obec Maalula

křesťanská obec Maalula

Sýrie. Teroristé opětovně zaútočili na křesťanskou obec Maalula (foto) v blízkosti Damašku. Z místního pravoslavného kláštera svaté Tekly unesli pětici řeholnic. Vesnice s převahou křesťanského obyvatelstva padla do rukou ozbrojených skupin již v září tohoto roku; po třech dnech ji osvobodilo vládní vojsko. Vatikánský rozhlas informoval chaldejský biskup Aleppa a předseda syrské Charity, Antoine Audo:

„Podle posledních zpráv se jedná o pět řeholnic – představenou a čtyři sestry, které byly uneseny v noci před dvěma dny a odvedeny do nedalekého města Yabroud. Další zprávy nemáme. Byly to sestry z pravoslavného kláštera, které se starají o sirotky a jsou známé svou zbožností. Jejich klášter je proslavený, přichází sem mnoho poutníků. Zejména na svátek Povýšení svatého kříže všichni Syřané putují do Maaluly a Saidnayi a vystupují na horu v Maalule.“
Pokračovat ve čtení “Teroristé unesli sestry z pravoslavného kláštera sv. Tekly” »

modlící se holčičkaSýrie. „Pokud chtějí západní země opravdovou demokracii, musejí ji budovat smířením, dialogem mezi křesťany a muslimy a nikoli zbraněmi. Plánovaný útok Spojených států amerických je kriminální čin, který přinese další oběti, kromě mnoha tisíců z posledních dvou let války. Důvěra arabského světa k tomu západnímu tím padne úplně,“ říká katolický patriarcha řecko-melchitského ritu Řehoř III. Laham k situaci vzniklé oznámením útoku USA proti Damašku plánovaného za podpory Velké Británie, Francie, Turecka a Ligy arabských států.

Pokračovat ve čtení “Patriarcha Řehoř III.: Plánovaný vojenský útok USA je kriminální čin” »

Řehoř III. Laham

Řehoř III. Laham

Damašek. „Barbarský akt, kterého se dopustili bandité a zločinci bez skrupulí, mířil na nevinné lidi,“ komentoval včera katolický melchitský patriarcha, Řehoř III. Laham, sebevražedný útok, ke kterému došlo ve čtvrtek (27.6.) nedaleko řecko-pravoslavné katedrály Bab Tuma v historické čtvrti Bab Sharqi v hlavním městě Sýrie. Atentát zabil nejméně čtyři lidi a několik dalších lidí jich bylo zraněno. „Jde o osoby a skupiny,“ řekl dále patriarcha na adresu pachatelů, „které nejsou kontrolovány syrskou opozicí, která jak se zdá už ani neexistuje. Existují však státy, pokračoval dále, které chtějí tyto zločinecké bandy vyzbrojovat a to je velice na pováženou.“ Podle agentury AsiaNews došlo k výbuchu v dobročinném muslimském centru Dar al-Ihsan asi 50 m od řecko-pravoslavné katedrály.

Pokračovat ve čtení “Melchitský patriarcha Řehoř III.: Dost už bylo zbraní pro zločince” »

Řehoř III. Laham

Řehoř III. Laham

Vatikán. Papež František se ve čtvrtek 18. dubna 2013 dopoledne setkal s řecko-melchitským patriarchou Antiochie sídlícího v Damašku, Řehořem III. Lahamem, který pak Vatikánskému rozhlasu poskytl rozhovor, ve kterém hovořil o situaci v Sýrii:

Bohužel se v Evropě, Francii, Anglii a Americe nemluví o ničem jiném než o tom, zda „dodávat zbraně“ či nikoli. Je to hřích, a to opravdu velký hřích, nepřemýšlet o ničem jiném než o tom, zda „vyzbrojovat“ či „nevyzbrojovat“. Už se nemluví o seriózních a realistických snahách o mír. Je vskutku neuvěřitelné, že si to lidé neuvědomují. Vůbec přece nejde o to, zda „vyzbrojovat“ či nikoli! My jsme obětí vašeho váhání. Mezi oběťmi je mnoho křesťanů, ale jako by se nic nedělo… Je to zjevná nespravedlnost, nebrat do úvahy a nehodnotit situaci. Umíráme a denně jsme obětí chaosu, jsme vystaveni nebezpečí únosu, výbuchu. A výbuch může nastat ve škole, podniku, univerzitě, na chodníku, v kostele… Problémem není, zda „dodávat zbraně“ nebo „nedodávat zbraně“. Problém je, jak zjednat mír v zemi, která strádá, jak řekl Svatý otec. Je to již dva roky trvající Křížová cesta…
Pokračovat ve čtení “Papež František se setkal se syrskými patriarchy Řehořem III. a Ignácem Júsifem III. Júnanem” »

Řehoř III. LahamMnichov. Patriarcha melchitské řecko-katolické církve Řehoř III. Laham na vlnách mnichovské rozhlasové stanice Kirchenradio ostře odsoudil mezinárodní dodávky zbraní do Sýrie. Evropa by se měla zasadit o zastavení války, dodal.

Volte cestu smíření, dialogu, společného rozhovoru. Dodávky zbraní lidem nepomohou. Situace všech skupin obyvatelstva je velmi těžká. Lidé jsou oběťmi „války bez tváře“. Nikdo neví, kdo na nás vlastně útočí. Nejde tu však o konflikt mezi křesťany a muslimy. Obě strany jsou využívány k politickým účelům. Kostely jsou opuštěné a mnohé byly v bojích zničeny. Přesto život v Damašku pokračuje, obchody i školy jsou otevřené. Lidé si už na detonace zvykli.

Pokračovat ve čtení “Melchitský patriarcha Damašku o válce bez tváře” »

bojovníci v Sýrii

Sýrie. „Obracíme se k celému svět s výzvou, aby přestal posílat do Sýrie zbraně,“ prohlásil melchitský patriarcha Řehoř III. Laham těsně po explozi v jedné ze čtvrtí Damašku. V tiskovém sdělení pro agenturu Fides patriarcha připomíná, že tři po sobě následující výbuchy ve čtvrti Mazraa zabily 141 lidí, zranily 235 dalších a způsobily značné materiální škody zvláště „škole a nemocnici“. V Sýrii dnes už neexistuje bezpečné místo.

Pokračovat ve čtení “Patriarcha Řehoř III.: Vyzýváme celý svět, aby přestal posílat zbraně do Sýrie” »

občanská válka v SýriiSýrie. Aleppo v troskách; v žádném homském křesťanském kostele se neslouží bohoslužby. Skličující popis syrské reality poskytl anglickému parlamentu chaldejský biskup, jezuita Antoine Audo při své krátké nedávné návštěvě Velké Británie (18.10.). Biskupové v Aleppu setrvávají se svými věřícími, neúčastnili se ani papežské cesty do Libanonu, zdůrazňuje Mons. Audo a dodává: Ve městě nefungují školy, nemocnice ani žádné další služby. Osmdesát procent lidí nemá práci a chudoba, zapříčiněná růstem cen, se začíná vážně projevovat. V Homsu žila druhá nejpočetnější křesťanská komunita v zemi, pokračuje biskup. Téměř všichni křesťané odsud uprchli, všechny kostely byly odsvěceny.

Pokračovat ve čtení “Skličující válečný scénář” »

melchitský patriarcha Gregorios IIISýrie. Sýrie. Věřící řecko-melchitské církve, kteří byli včera zajati na syrsko-libanonských hranicích v oblasti Rablehu, byli propuštěni. Vatikánský rozhlas o tom telefonicky informoval řecko-katolický melchitský patriarcha Damašku, Řehoř III. Laham.

Dozvěděl jsem se, že 240 rukojmích bylo osvobozeno na základě vyjednávání vesničanů s ozbrojenými únosci. Vesničané věděli, že neznámé ozbrojené skupiny operují v oblasti již téměř měsíc a snaží se vnášet rozpory mezi různé náboženské skupiny. Rukojmí tedy vděčí za své osvobození křesťansko-muslimským přátelstvím a dobrým sousedským vztahům. Lokální vztahy mezi místními řecko-katolíky, kterých je většina, maronity a alavity jsou dobré. Ale právě přítomnost alavitů je oním neuralgickým bodem. Existuje tu evidentní snaha vtáhnout křesťany do konfliktu a rozpoutat občanskou válku mezi různými náboženskými komunitami. Tomu však musíme my – patriarchové, biskupové, politici – stůj co stůj zabránit. Nesmíme rozpoutat válku mezi bratry!

Pokračovat ve čtení “Osvobození křesťanských rukojmí v Sýrii” »

papež Benedikt XVI. a libanonský prezident Michel SuleimanLibanon. 1. Tiskovka s Benediktem XVI. na palubě letadla
2. Papežova promluva na letišti v Bejrútu
3. Podpis apoštolské exhortace Ecclesia in Medio Oriente, promluva Benedikta XVI.

Svatý otec dnes (14. 9. 2012) zahájil 24. apoštolskou cestu svého pontifikátu. Po stopách svých předchůdců Pavla VI. a bl. Jana Pavla II. se vydal do Libanonu. Státní návštěva země cedrů je rovněž návštěvou blízkovýchodní církve. Hlavně jí je určena posynodální apoštolská exhortace, kterou papež dnes odpoledne slavnostně podepsal.

Pokračovat ve čtení “Papež Benedikt XVI. v Libanonu – 1. den” »

Damašek. Na masakry a další krvavé události v Sýrii reagoval řecko-melchitský katolický patriarcha Damašku, Gregorios III. Laham, výzvou k modlitbě, abstinenci a postu za mír. Jak připomíná patriarcha ve svém poselství, v tradici východních církví se v měsíci červnu po Svatodušních svátcích dodržuje tzv. půst Dvanácti apoštolů. Letos půst začíná 4. června a končí 28. června, v předvečer svátku apoštolů Petra a Pavla, které si východní i západní církev připomíná v týž den. Po eskalaci násilí a zejména po sérii vražd a únosů, které zasáhly velký počet řecko-melchitských katolíků zejména v Homsu, vybízí patriarcha všechny členy damašské eparchie k postu a zvláštním každodenním modlitbám.

Pokračovat ve čtení “Melchitský patriarcha vybízí modlitbě a postu za mír” »

Sýrie.  Západ se nechává oklamat Al-Džazírou a jinými arabskými médii, placenými Saúdskou Arábií a Katarem. Většina informací o Sýrii v západních médiích je falešná – varuje biskup Giuseppe Nazzaro OFM, apoštolský vikář Aleppa.

Jako příklad poukazuje na konflikt se studenty, k němuž došlo 2. května. Sám byl jejich očitým svědkem, protože univerzitní kampus leží sotva 150 metrů od jeho biskupského sídla. Na terén univerzity už dávno předtím pronikali ozbrojení islámští bojovníci z Turecka a Libye. Právě oni vyprovokovali vojsko k útoku. V západních médiích byla celá akce představena ve zcela jiném světle – upozorňuje představený katolíků z Aleppa.

Pokračovat ve čtení “Představitelé syrských křesťanských komunit varují Západ před propagandou” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv