Zařízení pro pokusné vrty (foto Afek Oil & Gas)
Dr. Yuval Bar Tov
Společnost Afek Oil & Gas, která spadá pod americký koncern Genie Energy, potvrdila po rok trvajících pokusných vrtech nález velkých zásob ropy na Golanských výšinách. Hlavní geolog společnosti Dr. Yuval Bartov uvedl, že podstatné na nálezu je to, že vrstva obsahující ropu je silná až 350 m, přičemž je ve světě obvyklé, že tyto vrstvy mají mocnost 20 – 30 metrů. To naznačuje velký objem skrytých zásob. Dosavadní tři vrty v jižní oblasti Golanských výšin umožňují hovořit o potenciální produkci v řádu miliard barelů. To by snadno pokrylo potřeby Izraele, které jsou ca 270.000 barelů denně. Přestože jsou zásoby ropy potvrzeny, přichází nyní kritická fáze – je třeba zhodnotit technickoekonomické aspekty a to, za jakých podmínek se v době velice nízkých cen ropy na trhu vyplatí surovinu na Golanech těžit. U nálezu se dá již nyní potvrdit odhad objemu, zatím však ne její kvalita, což ekonomické výpočty ztěžuje. Oproti nedávným nálezům plynu pod mořským dnem je výhodou tohoto naleziště ropy její dostupnost, co se vzdálenosti týká. Společnost dostala povolení k dalším deseti pokusným vrtům, které situaci upřesní.
Pokračovat ve čtení “Ropa na Golanech” »
Mapa oblastí osídlených Kurdy: Wikipedia
V posledních měsících Izrael dováží 75 procent spotřeby své nafty z nalezišť, která se nacházejí v autonomních kurdských oblastech na severu Iraku. O tom včera informoval britský list „The Financial Times“. Podle listu peníze, které Izrael platí Kurdům za naftu, jdou na financování boje proti tzv. Islámskému státu. (Připomeňme, že Kurdové v Iráku a Sýrii jsou jediní, kteří efektivně bojují proti barbarské teroristické organizaci ISIL). Kromě Izraele kurdskou naftu nakupují také Itálie, Francie a Řecko. Podle údajů vyhodnocených z družicového sledování tankerů vyplývá, že izraelské firmy od počátku května do 11. srpna koupily 19 milionů barelů kurdské nafty. Obchodní transakce se uskutečnily prostřednictvím mezinárodních obchodních firem Trafigura a Vitol. Prodej kurdské nafty Izraeli ukazuje na určité ochlazení vztahů mezi Kurdy a ústřední iráckou vládou v Bagdádu, která je pod íránským vlivem a tím pádem má negativní postoj k obchodním a diplomatickým stykům s Izraelem.
Mohamed bin Salman bin Abdulazíz a Aleksandr Novak, Moskva, 18. 6. 2015
Saúdie a Rusko včera v Moskvě podepsaly šest mezinárodních smluv, mezi nimi i dohodu o „mírovém využití jaderné technologie.“ Informaci přinesla Saúdská tisková agentura (SPA) a další saúdskarabská média v souvislosti s včera zahájenou návštěvou saúdské delegace vedené Mohamedem bin Salmanem bin Abdulazízem, zástupcem saúdského korunního prince, ministrem obrany a předsedou Rady pro ekonomické záležitosti a rozvoj.
Izraelská společnost musí zaplatit Národní íránské ropné společnosti (National Iranian Oil Company, NIOC, شرکت ملّی نفت ایران) odškodnění ve výši 1,1 miliardy dolarů a náklady řízení 7 milionů dolarů. Po mnohaleté soudní bitvě o tom rozhodl švýcarský arbitr. Zprávu přinesla předevčírem íránská státní tisková agentura IRNA.
Izraelsko-íránská spolupráce v ropné oblasti probíhala za vlády íránského šáha Mohameda Rézy Pahlavího skoro čtvrt století.
Pokračovat ve čtení “Izraelská ropná společnost má zaplatit íránské odškodné 1,1 miliardy dolarů” »
Jak informovaly koncem minulého týdne některé sdělovací prostředky sledující mezinárodní lodní dopravu, měl iracký kurdský tanker nesoucí jméno United Kalavryta, plout směrem k izraelskému přístavnímu městu Aškelonu. Loď údajně vezla milion barelů ropy. Podle některých zpráv měl kurdský tanker údajně opustit aškelonský přístav v pátek, 27. února, a to již bez nákladu. Pravděpodobně v souvislosti s minulými případy pravděpodobně i v souvislosti s tímto nejnovějším, prohlásila iracká vláda, že pouze ona jediná má právo těžit a prodávat irackou naftu. V současné době iracká vláda v této otázce vede soudní spor. Podle irácké vlády je tedy prodej nafty na severu země Kurdy, v rozporu s vládními směrnicemi a též s hospodářskou politikou iracké vlády.
Pokračovat ve čtení “Kurdský tanker v Aškelonském přístavu” »
Jak jsme již včera informovali, došlo na jihu Izraele poblíž Ejlatu a jordánské Akaby k poškození ropovodu, v jehož důsledku uniklo do volné přírody velké množství ropy. Přinášíme fotoesej ze záběrů publikovaných na webu Regionální rady Eilot.
Více než 80 lidí bylo dnes ráno v Jordánsku a Izraeli ošetřeno s respiračními problémy poté, kdy v noci došlo k masivnímu úniku ropy z ropovodu u dálnice č. 90 na jihu Izraele. K úniku ropy došlo u obce Beer Ora asi 20 kilometrů severně od Eilatu a 500 metrů od hranice s Jordánskem kvůli poškození 245kilometrového izraelského ropovodu spojujícího ropné terminály v Eilatu u Rudého moře a Aškelonu u Středozemního moře. Dálnice byla několik hodin uzavřena.
fregata Sachsen
Německo prý prodá Izraeli dva torpédoborce se špičkovými torpédovými systémy. Oznámily to ve svém sobotním vydání německé noviny Bild, z nichž citují izraelská média.
Má se tak stát v rámci velkého obranného obchodu mezi oběma zeměmi. Zprávy jsou rozporné v tom, zda cena 1 miliardy euro je za každou z lodí.
Prodávané lodě také zřejmě nebudou podle svého názvu torpédoborce, ale spíše „velké fregaty“ třídy Sachsen (F-124) nebo Baden-Württemberg (F-125), parametrům torpédoborců se vyrovnávající.
Silvan Šalom
Ministr energetiky a infrastruktury Izraele Silvan Šalom (Silvan Shalom) dnes v rozhovoru pro web Aruc 7 (Arutz Sheva) prohlásil, že jednání světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu směřovala k uzavření dohody, protože cílem byla snaha snížit ceny ropy.
Obě strany jednaní měly na mysli finanční souvislosti, řekl. Mocnosti skupiny 5+1 (5 stálých členů Rady bezpečnosti OSN + Německo) měly obavy o své vlastní ekonomiky, protože sankce na obchod s Íránem dramaticky zvýšily ceny ropy. To vytvořilo „mohutný tlak“ na západní politiky, aby dosáhli dohody „za každou cenu,“ dodal.
ruská loď Jaroslav Moudrý
Rusko „v nadcházejících dnech“ vyšle do východní částí Středozemního moře dvě vojenské lodě, aby tak posílilo svoji námořní přítomnost kvůli „známé situaci.“ Oznámila to ruská tisková agentura Interfax. Ruský web Finmarket pak upozorňuje, že vzdušný úder, který zvažují USA vůči režimu Bašára Assada, Rusko prospěje – dojde k růstu cen ropy.
S odvoláním na zdroj z ruského generálního štábu Interfax uvádí, že se má se jednat o torpédoborec (большой противолодочный корабль) ze Severní flotily a křižník (ракетный крейсер) Moskva z Černomořské flotily, „který nyní dokončuje plnění úkolů v Severním Atlantiku a brzo začne transtlantickou plavbu do Gibraltarského průlivu.“
Golanské výšiny
Izraelské ministerstvo energetiky a vodních zdrojů včera dalo zelenou těžbě ropy na Golanských výšinách. Licence na těžbu černého zlata byla schválena americko-izraelské energetické společnosti Genie Energy Ltd., v jejímž čele stojí bývalý izraelský ministr Effie Eitam. Informuje ekonomický portál Globes.
Mezi podílníky jsou mediální magnát Rupert Murdoch, lord Jacob Rothschild a Howard Jonas. Jako poradce projektu působí bývalý viceprezident USA Dick Cheney.
Pokračovat ve čtení “Izrael povolil těžbu ropy na Golanských výšinách” »
zleva: ministr Neoclis Sylikiotis, zástupce Noble Energy John Tomich a prezident Deleku Gideon Tadmor, 11. 2. 2013 v Nikósii
Izraelské společnosti Delek Drilling a Avner Oil and Gas Exploration včera podepsaly smlouvu, kterou získaly 30% podíl na těžebních právech na zemní plyn a ropu u jižního pobřeží Kypru. Vrty má provádět americká společnost Noble Energy.
Kyperský ministr obchodu, průmyslu a turismu Neoclis Sylikiotis smlouvu označil za „novou éru kypersko-izraelské strategické spolupráce, která má ekonomickou a politickou dimenzi.“