… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ruggero Franceschini

Ankara. Naše žádost o právní uznání církve v Turecku se setkává ve společnosti s pozitivním klimatem, potvrdil naší rozhlasové stanici předseda turecké Biskupské konference. Mons. Ruggero Franceschini v tomto týdnu poprvé v historii navštívil turecký parlament, ve kterém se projednává znění nové ústavy. Izmirský arcibiskup předložil podle vlastních slov poslancům Velkého národního shromáždění požadavky a problémy katolické církve.

„Zastupovali jsme ve čtyřech všechny turecké křesťany – tři biskupové a tiskový mluvčí. Poslanci nás nechali vůbec poprvé hovořit, jak dlouho jsme chtěli. Žádné rozhodnutí nepadlo – domluvili jsme se na dalším setkání. Turecko je v současnosti spíše misijní oblastí – od poloviny šestnáctého století zde působí kapucíni. Několik diecézí, z nichž každá je tři až čtyřikrát větší než milánská arcidiecéze, spravuje deset kněží, pár řeholnic a dobrovolníků. Pokud by církev získala právní status, stali bychom se vlastníky nemovitostí – škol, nemocnic, kostelů, a získali tak větší prostor pro svou činnost. Hodně se mluví o Svaté zemi, ale Turecko je ve skutečnosti „druhou“ Svatou zemí, kde působili apoštolové Petr, Pavel a Jan. Mohli bychom zde vybudovat opěrné body pro poutníky, organizovat iniciativy pro mládež, vyučovat – např. cizí jazyky, protože vyučování náboženství je tématem, o kterém se zatím vůbec nezačalo jednat“,

Pokračovat ve čtení “Zástupci katolické církve v tureckém parlamentu” »

Hagia Sofia v městě Iznik

Turecko. Antická křesťanská svatyně, ve které se odehrával 2. Nicejský koncil, byla přeměněna na mešitu. Rozhodla o tom turecká vláda. „Jsme zarmouceni. Nikdo nám to neoznámil, ani se nás neptal na náš názor. Doposud to bylo muzeum otevřené pro všechny“ – říká předseda tureckého episkopátu. Arcibiskup Ruggero Franceschini však celou záležitost dále nekomentoval, aby napjatou atmosféru nevyhrocoval.

Pokračovat ve čtení “Laicita státu v Turecku?” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv