… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Šaul Mofaz

Jižní Libanon 1985

Jižní Libanon 1985

24. května 2015 uplynulo 15 let ode dne, kdy na rozkaz tehdejšího předsedy izraelské vlády Ehuda Baraka Izraelské obranné síly bleskovou akcí opustily území jihu Libanonu. Na jih sousední země přišla izraelská armáda během První libanonské války v červnu 1982 a následujících 18 let tam pod její ochranou existovalo na zbytku Libanonu nezávislé bezpečnostní pásmo (רצועת הביטחון).

Pokračovat ve čtení “15 let od odchodu Izraele z jihu Libanonu” »

Golanské výšiny

Golanské výšiny

 Izraelské letouny ve středu zaútočily proti cílům syrské armády v reakci na ostřelování Izraele na Golanských výšinách, při kterém byli zraněni čtyři vojáci. Oznámil to mluvčí izraelských obranných sil (IDF).

Kromě náletu varoval ministr obrany Moše Ja’alon (Moshe Yaalon) syrského prezidenta Bašára Assada, že pokud budou jeho akce poškozovat Izrael, bude svých činů trpce litovat.

Syrské vojenské zdroje uvedly, že při náletu byl jeden voják zabit a sedm dalších zraněno.

Úterní syrský útok a následný středeční odvetný úder jsou zatím největším incidentem mezi Sýrií a Izraelem od počátku syrské války, která trvá již třetí rok. Sýrie ani Izrael o otevřený konflikt, natož vzájemnou válku, po celou dobu nijak neusilovali.

Síť aktivistů pro monitoring lidských práv, kterou má v Sýrii britská pozorovatelská skupina pro lidská práva tvrdí, že izraelské letectvo zaútočilo na několik „strategických cílů syrské armády“ poblíž vesnic Kom a Nurje (Nouriyeh).

Izraelská armáda oznámila, že cílem leteckého útoku byla syrská vojenské výcviková zařízení, armádní velitelství a stanoviště syrského dělostřelectva. Izraelské dělostřelectvo odpovědělo palbou na úterní syrský útok již krátce po něm.

Bývalý ministr obrany, poslanec Šaul Mofaz (Shaul Mofaz), sdělil že „…na syrské hranici zcela nová situace“. „Pokud bude pokračovat, bude to i pro nás závažným problémem“, dodal.
Pokračovat ve čtení “Konflikt na Golanských výšinách – jeden mrtvý, 11 zraněných vojáků” »

Binjamin Netanjahu

premiér Benjamin Netanjahu

Omluva předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua jeho tureckému protějšku za incident na lodi Mavi Marmara koncem května 2010 se setkala na izraelské politické scéně se smíšenými reakcemi – od ostré kritiky až po plnou podporu.

Pokračovat ve čtení “Plná podpora i ostrá kritika, takové jsou reakce izraelské politické scény na Netanjahuovu omluvu” »

Kadima - volební lístek do 19. KnesetuStrana Kadima (Vpřed, קדימה), kterou vede Šaul Mofaz.

Strana byla založena jako centristická liberální strana v listopadu 2005 tehdejším premiérem Arielem Šaronem poté, kdy strana Likud, jejímž byl předsedou, odmítla podpořit jeho plán zničení židovských obcí v Pásmu Gazy, nucené evakuace tamních židovských obyvatel, stažení izraelské armády a předání území arabské autonomní Palestinské správě.

Po volbách v roce 2006 se již s Ehudem Olmertem v čele stala s 29 mandáty nejsilnější stranou 17. Knesetu a sestavila vládu. S 28 mandáty vyhrála v roce 2009 v čele s Cipi Livni i volby do 18. Knesetu, ale vládu sestavit nedokázala a odešla do opozice. Od té doby její vliv a podpora ze strany voličů upadá.

Od března 2012 stojí v čele strany Šaul Mofaz, který podporuje „vyhovění 100 % palestinských územních  požadavků“ a vznik arabského Palestinského státu v Judeji, Samaří a Gaze.

Pokračovat ve čtení “Kadima (Vpřed) – kandidátka do 19. Knesetu” »

Ahmed Džábárí

Ahmed Džábárí

Izraelští politici z pravé i levé části politického spektra dnes večer dávali najevo radost z vynikajícího úderu Izraelských obranných sil, při němž byl zlikvidován vojenský velitel teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas) Ahmed Džábárí (Ahmed Jabari, أحمد الجعبري), i ze zahájení rozsáhlejší vojenské Operace Sloup oblakový (Amud Anan, עמוד ענן) proti Hamasu.

K úspěchu likvidace teroristy přitom, jak vyšlo najevo, dnes klamnou „uklidňující“ operací přispěl i premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Ehud Barak a ministr vlády Beny Begin.

Pokračovat ve čtení “Izraelští politici jednotně podpořili úder na Hamas” »

Šaul Mofaz na tiskové konferenci

Šaul Mofaz na tiskové konferenci

Předseda hlavní izraelské opoziční strany Kadima (Vpřed) Šaul Mofaz (Shaul Mofaz) zahájil včera na tiskové konferenci volební kampaň své strany obviněním premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) z hazardní politiky vůči Íránu.

Pokračovat ve čtení “Mofaz: Premiér Netanjahu připravuje „jaderné jaro“” »

plénum Knesetu

plénum Knesetu

Kneset v noci na dnešek odhlasoval své rozpuštění. Izrael směruje k předčasným parlamentním volbám.

Pokračovat ve čtení “Izraelský parlament se rozpustil, parlamentní volby budou v lednu” »

Šaul Mofaz

Šaul Mofaz

Izraelská „koalice národní jednoty“, která vznikla před 9 týdny, skončila. Vláda se nicméně bude moci i nadále opírat v Knesetu o solidní většinu 65 ze 120 poslanců – tak, jak tomu bylo před tím, než strana Kadima opustila opozici.

Pokračovat ve čtení “Izraelská „koalice národní jednoty“ po 9 týdnech končí” »

Jako odpověď na kampaň, kterou vedou strany Shalula Mofaze a Ehuda Baraka proti ortodoxním  ješivám (učilištím Talmudu) a za plnou vojenskou povinnost jejich studentů, doporučil rabín Ovadia Josef, bývalý hlavní sefardský rabín Izraele a náboženská autorita pro židy původem ze Severní Afriky a Asie, zrušit obvyklé  letní prázdniny, které začínají po 9. Avu a trvají do 1. Elulu. (30.7.-19.8.) a pokračovat ve studiu Talmudu bez přestávky.  Duchovní autorita sefardských židů k tomu vyzval během svého pravidelného kázání v sobotu večer. Pokračovat ve čtení “Rabín Ovadia Josef – je třeba zrušit prázdniny a pokračovat ve studiu Tóry” »

Mediální kampani, která se snažila rozložit izraelskou vládu, došel dnes dech poté, kdy strana Likud „v zásadě“ a s určitými změnami souhlasila s návrhem zákona o povinné civilní službě, který předložila strana Kadima. Současný tzv. Talův zákon, který upravuje vojenskou službu a výjimky z ní pro mladé muže studující Tóru, byl Nejvyšším soudem označen za neústavní a jeho platnost vyprší koncem tohoto měsíce.

Pokračovat ve čtení “Netanjahu a Mofaz se dohodli obrysech zákona o povinné vojenské a civilní službě v Izraeli” »

Ve středu odpoledne se president Šimon Peres setkal s poslancem  Mošem Gafnim (Moshe Gafni) za stranu Sjednocený judaismus Tóry (יהדות התורה המאוחדת ), která zastupuje ortodoxní židy. Aby s ním diskutoval o novém zákonu, který má nahradit tzv. Talův zákon upravující službu ortodoxních vojáků v armádě anebo spíše její absenci.

Předseda strany Shas Eli Jišaj ( ש״ס, zkrácený tvar pro התאחדות הספרדים שומרי תורה ) sdružující ortodoxní židovské věřící původem většinou z Africké a Asijské diaspory, se ve středu dopoledne vyjádřil v tom smyslu, že Plesnerova komise, která má připravit nový zákon o vojenské službě věřících, vznikla pouze ze dvou důvodů a to jsou primárky a obavy z voleb ve straně Kadima. Pokračovat ve čtení “Prezident Šimon Peres se pokouší vyřešit situaci týkající se vojenské služby ortodoxních židů v Izraeli” »

COGAT - Koordinátor vládních aktivit na Územích

COGAT – Koordinátor vládních aktivit na Územích, spadající pod ministra obrany

Izraelská vláda na svém včerejším zasedání schválila vznik ministerské komise v čele s premiérem, která se bude zabývat židovským osídlením Judeje a Samaří. Tuto pravomoc měl dosud výlučně ministr obrany s ohledem na to, že území osvobozená v Šestidenní válce v roce 1967 jsou pod vojenskou správou.

Ministr obrany Ehud Barak také proti vzniku komise hlasoval, přestože rozhodnutí o vzniku komise výslovně uvádí, že pravomoci ministra nebudou dotčeny. Formálně svůj odpor odůvodnil tím, že komise je příliš pravicová.

Pokračovat ve čtení “Izraelská vláda schválila komisi pro židovské osídlení Judeje a Samaří” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv