… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Sderot

ilustrařní foto

ilustrační foto

Zatímco Izrael se vrací k téměř všednímu dni po židovském  novém roce a svět se ještě dojímá pohřbem Šimona Perese. Ve Sderot dopadla raketa z Gazy. Raketa dopadla na silnici přímo ve městě Sderot. Nikdo nebyl zraněn. Snad je třeba dodat, že raketa nedopadla jen tak, ale někdo z Hamásem ovládané Gazy ji vystřelil, s cílem zabít anebo alespoň zranit obyvatele Izraele, například rodinu, nebo vojáka, nebo beduína, nebo starého člověka, který jede k doktorovi, prostě kohokoli, jen tak za trest, že žije v Izraeli. Je velice pravděpodobné, že izraelské letectvo bude reagovat.

Likvidace následků odstřelování Sderot foto archiv Arutz 7

Likvidace následků odstřelování Sderot, foto archiv Arutz 7

Dnes,  ve čtvrtek ráno, opět stejně jako po několik minulých dnů, střílejí teroristé z Gazy rakety na jihoizraelské město Sderot. Dnes ráno dopadla raketa Kassám z Gazy na budovu která slouží jako centrum pro volnočasové aktivity. O prázdninách to znamená, že budova je plná dětí, které tam docházejí na obdobu příměstských letních táborů. Děti dorazily do budovy pouze několik minut před tím, kdy raketa dopadla. Zázrakem se stalo, že  raketa dopadla, ale nevybuchla, takže došlo pouze k poničení budovy, ale ne ke ztrátám na životech. Všechny děti byly evakuovány do bezpečí. Jednalo se již o druhý útok od na Sderot od noci ze středy na čtvrtek.  Dvě další rakety byly zlikvidovány protiraketovým systémem „Železná kupole“. Jiné rakety které dopadly na Sderot v noci poškodily elektrické vedení, proto zůstala značná část města bez proudu.
Izraelské letectvo zaútočilo na Gazu a bylo hlášeno několik zraněných. V noci zasedal bezpečnostní kabinet, aby řešil situaci jednak v Gaze a jednak v Jeruzalémě, kde dochází k násilnostem, vzhledem k tomu, že bylo nalezeno tělo mladého Araba, který měl být podle arabských  zdrojů zavražděn Izraelci.

 

 

Na mapš je vidět vzdálenost Sderot od místa konání pohřbu

Na mapě je vidět vzdálenost Sderot od místa konání pohřbu

Při přípravách na státní pohřeb Ariela Šarona pořadatelé mysleli na všechno i na to, že z Gazy by v rámci pohřbu konaném nedaleko Sderot mohly dopadnout rakety. Proto byl v blízkosti Sderot a tedy v blízkosti Chavat hašikmim ( חוות השיקמים) umístěn systém Kipa barzel (כיפת ברזל) Železná Kupole. Teroristé z Gazy se veřejnou informací o tomto opatření nenechali odradit a od pondělka vystřelili do Izraele 5 raket Kassám z toho čtyři v pondělí odpoledne. Hamás tak potvrdil, že je teroristickou organizací, která v Gaze vládne podle svých představ.  Izraelské letectvo dnes večer  ostřelovalo cíle v pásmu  Gazy.

Nir Barkat

Nir Barkat

Po někdy tvrdé kampani a všude za nízkého zájmu voličů obhájili ve včerejších komunálních volbách starostové velkých izraelských měst své setrvání v úřadech. V Jeruzalémě bude dalších 5 let starostou Nir Barkat, v Tel Avivu Ron Chuldaj (Ron Huldai), v Haifě Jona Jahav.

Volební účast činila celostátně 42,6 %. Úvodní výsledky nezahrnovaly hlasy příslušníků Izraelských obranných sil, nicméně ty by podle odborníků už nic neměly změnit na výsledcích.

Zvláštností izraelských obecních voleb je, že volič má dva hlasy. Jedním volí osobnost, kterou by si přál za starostu města, druhým pak politickou stranu – přičemž samozřejmě nic ho nenutí, aby volil stejně.

Pokračovat ve čtení “Starostou Jeruzaléma zvolen opět Nir Barkat, i v řadě jiných měst beze změny” »

Hamas

Hamas

Dnes se ohlédnu po šabatu z poněkud jiného úhlu, než bývá zvykem.

Arabští teroristé z pásma Gazy pokračovali v ostřelování Izraelských obcí a měst. Tradiční arzenál (od těžkých minometů po vylepšené rakety Grad) doplnili i íránskými raketami Fadžr-5. Vcelku drahé hračky. A ničivé. Ponechme stranou, kde na tyto zbraně bere chátra z Hamásu prostředky. Palba byla krom nočních hodin, kdy se i teroristé bojí po Gaze jezdit, velmi silná. Příznivci nositele Nobelovy ceny za mír Arafata nevynechali žádný ze svých oblíbených cílů, takže při sirénách znělo zejména jméno Sderot často. I Be’er Ševa již dávno není jen občasnou destinací nobelova létajícího míru.

Pokračovat ve čtení “Ohlédnutí za šabatem 3. kislevu 5773 (+ video)” »

likvidace teroristy v Gaze 14.11.2012

likvidace teroristy v Gaze 14. 11. 2012

Izraelské obranné síly dnes odpoledne v reakci na řadu dní trvající ostřelování měst a vesnic na jihu Izraele gazanskými teroristy zahájily proti Gaze protiteroristickou operaci Sloup oblakový (Amud Anan, עמוד ענן), v angličtině nazvanou Sloup obranný (Pillar of Defense).

Pokračovat ve čtení “Operace Sloup oblakový: Izrael zlikvidoval „vojenského“ velitele Hamasu, zahájil operaci proti teroristické Gaze (+ videa, fotografie)” »

Děti si prohlížejí škody po raketovém útoku z Gazy

Přímý zásah na dům ve Sderot se udál v neděli večer kolem 19.30. Teroristé z Gazy pokračovali v neděli ve střelbě desítek raket na izraelské civilisty. Podle informací nikdo nebyl zraněn, mnoho lidí utrpělo šok, dům byl zničen.

Většina ze 130  raket, které byly v neděli vystřeleny na jižní Izrael byla vystřelena v době, kdy končí vyučování ve školách. Cílem tedy bylo zasáhnout děti, vracející se ze škol domů. Obyvatelka  Beer Shevy to potvrdila s tím, že to snad bylo poprvé v jejím životě, kdy se chovala opravdu hystericky. Pokračovat ve čtení “Barbaři z Gazy střílejí rakety s úmyslem zasáhnout děti” »

Od zahájení školního roku v Izraeli 27.8.2012 bylo jihoizraelské město Sderot již několikrát cílem raket z pásma Gazy. Dnes (v pátek ráno)  jedna ze dvou raket vystřelených na město poškodila dva domy v obytné čtvrti města. Obyvatelé se stihli schovat v krytu a tak si zachránili život. Jedna z žen utrpěla těžký šok. Je třeba říci, že při šoku sice neteče krev, ale to neznamená, že takový stav je méně nebezpečný.

Je třeba připomenout že jeden z domů na které bylo vystřeleno byl znovuvystavěn po té, kdy byl již zcela zničen při podobném útoku před 4 roky. Pokračovat ve čtení “Rakety vystřelené z Gazy poškodily domy ve Sderot” »

Gazanští teroristé i během šabatu stříleli rakety na Izrael. Protiraketový systém Železná kupole úspěšně sestřelil 5 raket, ale dalších více než 20 zasáhlo jihoizraelské obce.

Jedna z raket zasáhla továrnu v oblasti Šaar HaNegev (Sha’ar HaNegev). Jeden dělník byl lehce zraněn.

Další raketa zasáhla školu ve Sderotu a poškodila ji. Ve škole se v tu dobu nevyučovalo a zranění nejsou hlášena.

Pokračovat ve čtení “Teror pokračuje: jen o šabatu bylo na Izrael vystřeleno 30 raket” »

V pondělí pozdě večer dopadlo na na jihoizraelské město Sderot několik raket z Gazy. Jednalo se o rakety krátkého doletu Qassam , které dopadly 15 vteřin po té, kdy zazněl varovný signál známý pod názvem  – צבע אדום  – červená barva, na neobydlenou část města.

Nikdo neutrpěl viditelná zranění ale mnozí obyvatelé, kteří trpí post traumatickým šokem – PTSD (post-traumatic stress disorder),  trpí opakování příznaků traumatu.

Nebyly  také hlášeny škody na majetku. Pokračovat ve čtení “Třetí raketový útok Hamasu na Sderot – pomsta za návštěvu zrádce?” »

místo útoku v Ašdodu

místo útoku v Ašdodu

56letý Ami Moše (Ami Moshe) zemřel včera v noci na následky palestinskoarabského raketového ostřelování Izraele. Na jih země dopadaly další a další rakety, které zasáhly i město Aškelon (Ashkelon). V Aškelonu byli raketami, které dopadaly do různých částí města, zraněni 2 lidé.

Pokračovat ve čtení “Raketové útoky z Gazy: Zavražděn Izraelec, izraelská armáda udeřila na teroristy (+ videa)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv