… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
sníh

 

???????????????????????????????

Západní stěna a sníh

 

V Jeruzalémě začal padat sníh a zůstal ležet na zemi. Silnice jsou již průjezdné a kalamita se zatím nekoná, děti a mládež zůstali doma a tak tomu bude i zítra. Neočekávané prázdniny díky sněhu jistě potěšily.

Také v Jordánsku, Libanou a Sýrii sněží. Zejména v Sýrii se jedná o velký problém, uprchlíci ve stanech, především děti nemají šanci přežít řadu chladných dnů se sněhem a deštěm, bez možnosti se ohřát a bez dostatečného oblečení. Stany neochrání. Světová veřejnost hledí jinam, nejlépe do Izraele, jestli tam nějsou lidská práva tak či onak omezena. Právo na život lidí v Sýrii není tak zajímavé, zdá se …

jerusalem-of-white1

Sníh v Jeruzalémě 2014

Již od minulého týdne se pozornost obyvatel Izraele obrací ne na politické dění, aféry či bezpečnostní situaci, ale na počasí. Dnes v úterý večer totiž má začít skutečné zimní klima, které znamená velkou změnu pro celkem příznivé klima v Izraeli. Dnes večer (úterý 6.1.) má v Jeruzalémě začít padat sníh. Z toho důvodu přijal starosta Jeruzaléma Nir Barkat opatření, které má zabránit kalamitě k níž došlo vloni, kdy auta uvízla na silnicích před Jeruzalémem a bylo třeba vyprošťovat rodiny s dětmi a průjezd sněžných pluhů nebyl možný. Proto budou od dnešního odpoledne silnice uzavřené a s otevřou se teprve poté, kdy je sněžné pluhy vyčistí. Také Elektrické podniky  – IEC  (Israel Electrical Company) hlásí, že jsou připraveni na to, aby nedocházelo k výpadkům dodávky elektrické energie  a pokud k nim dojde, tak aby byly včas odstraněny. Nemocnice a lékařská pohotovost také informují, že jsou připraveni na práci ve ztížených podmínkách. Dokonce biblická zoologická zahrada připravila podmínky pro zvířata, která by mohla utrpět chladem a sněhem. Podobně jako Jeruzalém je na sníh připraven i severoizraelský Zefat (Safed, Cfat, צפת) a celá oblast severního Izraele. Redakce uvítá, pokud čtenáři, žijící v Izraeli budou ochotni poslat do redakce fotografie ze svého okolí během těchto klimatický mimořádných dnů, pro potěšení a poučení všech čtenářů.

sníh v Jeruzalémě, 13.12.2013 (ilustrační foto)

sníh v Jeruzalémě, 13.12.2013 (ilustrační foto)

Jeruzalém se dnes postupně vrací k běžnému životu. Izraelské hlavní město bylo o víkendu následky sněžné bouře odříznuto od okolí a provoz ve městě z velké části zastavil. Byly zavřené školy, nefungovala normálně veřejná doprava ani radnice, v částech města došlo k výpadkům elektřiny.

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém a zbytek Izraele se po obří sněžné a dešťové bouři pomalu vrací k normálnímu životu” »

kibuc Bar'am, Izrael

kibuc Bar’am, Izrael

Kibuc Bar’am (ברעם) leží v nádherné krajině v těsné blízkosti  izraelské hranice s Libanonem. Jako dobrovolník tam na 3 měsíce působí Pavel Kuča, který poskytl Eretz.cz fotografie ze zasněženého kibucu z nichž je vidět, že sníh také přinesl nejeden problém. Například elektrický proud v kibucu nefungoval po 24 hodin a pouze část kibucu byla zásobená generátorem. Opravdovými hrdiny se tak stali pracovníci Izraelské elektrické společnosti (IEC), kteří kibuc znovu napojili na elektrickou síť.

 
 
 

Pokračovat ve čtení “Sníh na hranici s Libanonem v kibucu Bar’am a okolí (fotoesej)” »

Hlavní město Izraele je od čtvrtka zasaženo silným sněžením a sněhu neubylo ani do konce šabatu. Přinášíme výběr z videozáznamů, které obyvatele Jeruzaléma natočili během posledních dní a umístili na Youtube.

Pokračovat ve čtení “Sníh, sníh a zase sníh v Jeruzalémě (videa)” »

sníh na okraji Káhiry, 13. prosince 2013

sníh na okraji Káhiry, 13. prosince 2013

Nejen Izrael, autonomní arabská území, Jordánsko a Sýrie, ale také Egypt dnes zakouší netypicky chladné počasí. Noční teploty na dnešek poklesly až na 2 °C a okraji Káhiry dnes mnoha letech sněžilo, zatímco v centru egyptské metropole prší.

Pokračovat ve čtení “V Káhiře sněží, prý poprvé po 112 letech (+ foto)” »

pohled z balkonu ve čtvrti Ramot v Jeruzalémě

pohled z balkonu ve čtvrti Ramot v Jeruzalémě

Starosta Jeruzaléma Nir Barkat požádal o pomoc vojáky a policii, aby vyprostili stovky řidičů, který uvízli se svými auty na silnicích před Jeruzalémem a v Jeruzalémě. Mnozí budou nuceni strávit mnoho hodin v různých provizorních stanicích jako vojenské základny, kulturní domy apod. V těchto místech alespoň dostanou teplé nápoje a jídlo.

Starosta Jeruzaléma řekl, že technika, kterou má město k dispozici pro odstranění sněhu, není dostačující. Problémy jsou ale také s elektrickou energií a to v celém Izraeli, IEC musí řešit havarijní situace, jako je přerušené vedení, spadlé sloupy a podobně.

V Tel Avivu, kde prší, jsou některá místa, jako například centrální křižovatka Ayalon zatopená. Sníh padá také na horách severní Galileje. Podle předpovědi meteorologů lze očekávat že v neděli či v pondělí deště a sněžení pominou. Pokračovat ve čtení “Sníh v Izraeli není pouze romantika – vojáci a policie vyprošťují uvízlé” »

3031Hlavní téma všech zpravodajství je od včerejšího odpoledne počasí, zatímco sníh na severu Izraele na hoře Hermon dosáhl již výše padesáti centimetrů v Jeruzalémě se o něm do včerejší noci pouze hovořilo a psalo. V noci ze středy na čtvrtek, ale sníh začal padat v jeho blízkém okolí a to v oblasti Guš Etzion a v Hebronu. Lze proto očekávat, že během dneška již začne  sníh nejen padat v Jeruzalémě, ale zůstane i ležet  na ulicích. V některých odlehlých místech bylo zrušeno vyučování, jinde jsou silnice neprůjezdné zejména kvůli množství vody, která je zaplavila. Pro Izrael, který je na dešťové vodě závislý jsou ale deště i sníh požehnáním a jako takové jsou i obyvateli vnímány.  Pokračovat ve čtení “Hlavní téma v Izraeli – počasí a sníh v Jeruzalémě + video” »

Hebron a sníhStejně jako v Jeruzalémě padal sníh i v Hebronu, kde se obyvatelé mohli radovat z neobvyklých pohledů a ticha, které se v zasněženém městě rozhostilo.

Přinášíme Vám videozáznam a sérii fotografií ze včerejšího dne.

Pokračovat ve čtení “Bílý Hebron: sníh ve městě otců (video, fotoesej)” »

uprchlický tábor ZaataríJordánsko. Tábor Zaatarí v jordánské poušti, kde se v nelidských podmínkách tísní padesát tisíc syrských uprchlíků, vážně poničila sněhová a větrná bouře. Agenturu Fides o tom informoval Wael Suleiman, ředitel jordánské Charity.

Vánice zničila nejméně pět set stanů, uvedl. Nemáme zprávy o mrtvých, avšak situace v táboře je nesnesitelná. Někteří uprchlíci se znovu vydali na cestu do Sýrie. Chtějí raději zemřít ve válce, než aby viděli své děti umírat v pekle uprchlického tábora, dodal Suleiman.

Pokračovat ve čtení “Nesnesitelné podmínky syrských uprchlíků v táboře OSN” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv