… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Stanley Fischer

Leo Leiderman

Leo Leiderman

Banka IzraeleJen pouhé dva dny poté, kdy bylo oznámeno, že se předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu a ministr financí Jair Lapid shodli na osobě nového guvernéra izraelské centrální banky, navržený profesor Leo Leiderman v pátek svoji kandidaturu stáhl.

Leiderman premiérovi a ministrovi sdělil, že během zmíněných dvou dnů intenzivně o přijetí funkce diskutoval se svojí rodinou a došel k závěru, že bude lepší, pokud zůstane pracovat v Bank Hapoalim a na Telavivské univerzitě.

Pokračovat ve čtení “Výběr guvernéra Banky Izraele jako seriál: I Leo Leiderman to vzdal” »

Leo Leiderman

Leo Leiderman

Banka IzraeleGuvernérem Banky Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל) bude dosavadní hlavní ekonom Bank HaPoalim (בנק הפועלים‎) profesor Leonardo (Leo) Leiderman (ליאו ליידרמן). Shodli se na tom předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid) jen dva dny poté, kdy svoji kandidaturu stáhl profesor Jacob Frenkel. Oznámil to ekonomický portál Globes.

Pokračovat ve čtení “Leo Leiderman vybrán za nového guvernéra Banky Izraele” »

Jacob A. Frenkel

Jacob A. Frenkel

Banka IzraeleNovým guvernérem Banky Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל) se stane Jacob Aharon Frenkel (יעקב אהרן פרנקל), který v čele izraelské centrální banky stál již v letech 1991 až 2000. Od 1. července 2013 nahradí v guvernérském křesle Stanleyho Fischera (סטנלי פישר), který počátkem roku z funkce k poslednímu dni měsíce června odstoupil.

Pokračovat ve čtení “Jacob Frenkel se vrací do čela Banky Izraele” »

penízeIzraelská vláda plánuje rozsáhlé rozpočtové škrty a zvýšení daní, aby navzdory světové hospodářské recesi udržela pod kontrolou deficit.

Ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid) včera premiéru Benjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) a guvernérovi Banky Izraele Stanleymu Fisherovi předložil návrh státního rozpočtu na roky 2013 a 2014 – a začalo vycházet najevo, co konkrétně izraelské občany čeká.

Lapid navrhuje rozpočtové škrty v celkové výši 18 miliard šekelů (přibližně 90 miliard českých korun) a zvýšení daní o 5 miliard šekelů (25 miliard korun), stejně jako řadu strukturálních reforem.

Pokračovat ve čtení “Izrael čekají rozsáhlé rozpočtové škrty a zvyšování daní” »

Banka IzraeleStanley FischerGuvernér izraelské centrální Banky Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל) Stanley Fischer (סטנלי פישר) včera neočekávaně informoval předsedu vlády Benjamina Netanjahua, že k 30. červnu 2013 odstupuje z funkce. Důvod odchodu po osmi letech – dva roky před vypršením druhého funkčního období – nesdělil.

Pokračovat ve čtení “Guvernér Banky Izraele Stanley Fischer překvapivě rezignoval” »

penízeZaměstnancům izraelského veřejného sektoru vzrostou od 1. ledna 2013 platy. Informují o tom dnešní noviny Jediot Achronot a hned přidávají výši platů nejvyšší státních představitelů.

Pokračovat ve čtení “Izraelským představitelům se zvýší plat: Kolik vydělá prezident, premiér a poslanci?” »

Juval Štajnic

izraelský ministr financí Juval Štajnic

Izraelské ministerstvo financí vydalo včera optimistickou předpověď ekonomického růstu Izraele v roce 2013. Podle ní by ekonomika měla růst o 3,5 %, což je o půl procentního bodu více, než nedávno v médiích předpovídali renomovaní ekonomové. A pro rok 2014 je předpovídán růst ještě vyšší – 3,9 %.

Pokračovat ve čtení “Ministerstvo financí: Izraelské hospodářství v roce 2013 poroste o 3,5 %” »

Šimon Peres a Václav Klaus

Šimon Peres a Václav Klaus na Pražském hradě

Prezident České republiky Václav Klaus neodcestuje v neděli na čtyřdenní státní návštěvu Izraele. Zrušení cesty bez uvedení důvodu oznámil jeho mluvčí Radim Ochvat.

Zřejmým důvodem je současná situace v Izraeli, jehož armáda ve středu zahájila protiteroristickou Operaci Sloup oblakový, jejímž cílem je zastavit raketové útoky z Gazy na území Izraele.

Pokračovat ve čtení “Václav Klaus zrušil návštěvu Izraele, české ministerstvo zahraničí Izrael chápe” »

Šimon Peres a Václav Klaus

Šimon Peres a Václav Klaus na Pražském hradě

Prezident  České republiky Václav Klaus společně s manželkou Livií uskuteční ve dnech 18. až 21. listopadu 2012 státní návštěvu Izraele. Sejde se prezidentem Izraele Šimonem Peresem, s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem, guvernérem Banky Izraele Stanleyem Fischerem a dalšími vysokými představiteli.

Pokračovat ve čtení “Státní návštěva prezidenta Václava Klause v Izraeli” »

Pesimisté varují, že válka s Iránem by mohla rozvrátit izraelskou ekonomiku, ale Izrael má zbraň: dolarové rezervy ve výši 70 miliard US$. Mnozí mezinárodní finanční ananlytici se pošklebovali, když guvernér izraelské banky Stanley Fischer nakupoval miliardy dolarů, čímž držel hodnotu šekelu na reálné úrovni. Izraelští exportéři si tehdy stěžovali na nízké zisky vzhledem k nižšímu kurzu šekelu vůči euru a dolaru. Globes informuje, že podle sdělení vysokého představitele Izraelské státní banky má Izrael rezervy v cizích měnách ve výši 76 miliard US$. Není žádným tajemstvím, že taková akumulace cizí měny během posledních čtyř let z 27 miliard US$ na 76 miliard US$ je zdůvodněná geopolitickou situací Izraele. Pokračovat ve čtení “Izraelské dolarové rezervy, zbraň proti následkům možné války s Iránem” »

Guvernér izraelské banky prof. Stanley Fischer říká, že finanční systém se připravuje na izraelský útok v Iránu, což bude mít za důsledek pokles růstu ekonomiky. V rozhovoru pro Channel 2 News Fischer řekl: „Základní povinnost každé země je zaručit svojí bezpečnost. Je možné popsat situace jako válku, která je velmi rozsáhlá a bude velmi obtížné se s ní vyrovnat. Připravujeme se na rozsáhlou krizi a na bezpečnostní situaci, která je ještě mnohem horší.“ Pokračovat ve čtení “Finanční systém se připravuje na útok na Irán” »

Míra nezaměstnanosti v Izraeli poklesla v posledním čtvrtletí roku 2011 na 5,4 % a je tak nejnižší v Izraeli od 80. let a jedna z nejnižších na celém světě. Oznámil to izraelský Ústřední statistický úřad s tím, že ve III. čtvrtletí roku 2011 činila míra nezaměstnanosti 5,6 %, zatímco v roce 2010 6,6 %.

Pokračovat ve čtení “Nezaměstnanost v Izraeli je na historickém minimu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv