… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Suez – Suezský průplav

Nový Suezský průplav

Nový Suezský průplav, zkušební plavba lodi 26. 7. 2015

Egypt oznámil dokončení výstavby nového Suezského kanálu, stavby za 8 miliard dolarů, která spojí Středozemní a Rudé moře a kterou egyptský prezident Abdel Fattáh al-Sísí považuje za symbol národní hrdosti a důležitý ekonomický přínos.

Stavba průplavu, který vede souběžně se stávajícím 145 let starým kanálem, trvala pouhých 11 měsíců a realizovala ji egyptská armáda.

Pokračovat ve čtení “Egypt dokončil nový Suezský průplav” »

Ve dnech po šestidenní válce byly vztahy mezi Izraelem a Gazou natolik klidné, že umožňovaly vzájemný obchod a návštěvy. Situaci ještě zlepšovala železniční trať, spojující Gazu s Tel Avivem.

1traintogaza

Lokomotiva (Izraelské železniční muzeum]

Dnes je těžko představitelné, že obyvatelé Tel Avivu jezdili do Gazy na nákupy a Gazané do Tel Avivu za prací, ale ještě před čtyřiceti lety to byla běžná realita. V roce 1972 Izraelské dráhy revitalizovaly železniční spojení mezi Gazou – Dir al Balah a Tel Avivem, první vlak vyjížděl v 5 ráno. Průvodčí, který jezdil v tomto vlaku vzpomíná jak vlak vyjížděl z Dir Al Balha, za tři minuty byl Al-Muazi a po čtyřech minutách dojel do Alburj, kde nastupovalo nejvíce cestujících . Deset minut z Gazy do Jabaliye uběhlo velmi rychle a další stanice byl přechod Erez a to už se ve vlaku vezla tisícovka cestujících.

Pokračovat ve čtení “Nedávná historie – Z Gazy do Tel Avivu vlakem” »

luach20. Tišri 5734, 16. října 1973, překročily izraelské síly při rozhodujících bojích západní stranu Suezského průplavu. Divize vedená generálem Arielem Šaronem zaútočila na slabé místo v egyptské linii mezi egyptskou druhou armádou na severu a egyptskou třetí armádou na jihu. V jedněch z nejbrutálnějších bojů celé války se Izraelcům podařilo prorazit egyptskými liniemi a dosáhnout Suezského průplavu. Malá jednotka kanál překročila a vytvořila předmostí na druhém břehu. O několik dní později izraelské síly obklíčily egyptskou třetí armádu a odřízly ji tím od veškerého zásobování, což prakticky ukončilo Jomkipurovou válku.

ruská fregata Severomorsk

ruská fregata Severomorsk

K břehům Sýrie vyplouvají další ruské vojenské lodě. Tisková služba ruského ministerstva obrany včera oznámila, že do Středozemního moře míří lodě Severní flotily, a to fregata Severomorsk (Североморск), remorkér Altaj (Алтай) a tanker Dubna (Дубна), jejichž cílem po proplutí Suezským průplavem je Adenský záliv.

Oficiálním cílem mise je „ochrana civilního loďstva v oblasti Adenského zálivu a Afrického rohu“ a „návštěvy a pracovní zastávky v přístavech cizích zemí.“

Pokračovat ve čtení “Rusko vysílá do Středomoří další lodě” »

egyptský prezident Muhamed Mursí a nově jmenovaný ředitel Správy Suezského průplavu

egyptský prezident Muhamed Mursí a nově jmenovaný ředitel Správy Suezského průplavu

Egyptské námořnictvo nedávno odmítlo požadavek USA, aby střílelo na íránskou loď naloženou zbraněmi a směřující do Sýrie. Uvedl to v rozhovoru pro panarabskou televizi Al-Arabíja předseda Správy Suezského průplavu.

Viceadmirál Mohab Mamiš (Mohab Mamish, مهاب مميش), bývalý velitel egyptského námořnictva, vyloučil možnost jakýchkoliv vojenských operací v Suezském kanálu.

„Mým hlavním cílem od doby, kdy jsem byl jmenován 12. srpna předsedou Správy Suezského průplavu, je zabezpečit proplutí všech lodí vodní cestou,“ uvedl v sobotním rozhovoru. „Suezský kanál je úzkou vodní cestou a je nemožné, aby tam došlo k vojenským akcím.“

Pokračovat ve čtení “Egypt odmítl žádost USA o střelbu na íránskou loď v Suezu” »

íránská válečná loď v Suezském průplavu

íránská válečná loď v Suezském průplavu

Írán plánoval provedení teroristického útoku na izraelské lodě, proplouvající Suezským kanálem. Egyptské bezpečnostní složky však útok zmařily. Informovaly v sobotu egyptské noviny Al-Ahram.

Dva Egypťané jsou obviněni z pokusu najmout třetího muže, aby provedl plánovaný útok. Muži měli údajně k dispozici rozpočet ve výši více než 8 milionů dolarů, tj. více než 150 milionů českých korun.

Pokračovat ve čtení “Al-Ahram: Írán organizoval útok na izraelské lodě v Suezském průplavu” »

Dvě íránské lodě vpluly dnes ráno ze Středozemního moře zpět do Suezského průplavu a z odpoledne pak z něj do Rudého moře. Oznámila to správa průplavu.

Torpédoborec a doprovodná loď připluly skrze Suez do Středomoří minulý týden a od soboty kotvily v syrském přístavu Tartus. Jednalo se o projev podpory Islámské republiky spojeneckému režimu syrského prezidenta Assada, který nyní krvavě potlačuje povstání.

Oficiálně lodě měly podniknout společné cvičení se syrským námořnictvem, ale s ohledem na krátkou dobu, kdy v syrských vodách pobyly, je nepravděpodobné, že by k nějaké společné akci došlo.

Pokračovat ve čtení “Íránské válečné lodě opustily Středozemní moře” »

loď v Suezském průplavu

loď v Suezském průplavu

Loni došlo k prudkému poklesu lodí, které pod izraelskou vlajkou propluly Suezským průplavem – o 53 % z 15 v roce 2010 na 7 v roce 2011. Ještě razantnější je pokles tonáže převezeného zboží – o 91 % ze 166.000 tun na pouhých 15.000 tun. Informuje o tom web Port2Port, který však také ihned vysvětluje, že situace zdaleka není taková, jakou se zdá být.

Pokračovat ve čtení “Prudký pokles počtu lodí s izraelskou vlajkou v Suezském průplavu” »

Egyptské úřady povolily 2 íránským válečným lodím proplout Suezským průplavem z Rudého do Středozemního moře. Žádosti íránských diplomatů vyhověno poté, kdy nabídli záruky, že lodě nevezou chemické nebo jaderné zbraně. Oznámila to egyptská státní tisková agentura MENA.

Přestože původně se předevčírem zdálo, že Egypt odmítl Íráncům povolit využití Suezu, prvotní informace se ukázala jako nepřesná. Žádost o povolení proplout Suezským kanálem Íránci podle egyptského ministerstva zahraničí podali až včera.

Pokračovat ve čtení “Egypt povolil 2 íránským válečným lodím proplout Suezem do Středomoří” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv