… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Talův zákon

příslušníci jednotky Nachal Charedi

příslušníci jednotky Nachal Charedi

Izraelský parlament včera ráno ve druhém a třetím čtení přijal dlouho diskutovaný a velké emoce vyvolávající Zákon o rovné službě, postupně zavádějící povinnou vojenskou / civilní službu charedi-zbožných Židů a sankce za vyhýbání se této službě.

Celá opozice hlasování o zákonu bojkotovala a tak byl přijat drtivou většinou 65 hlasů, když proti hlasoval pouze poslanec koaliční strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Joni Šetbun (Yoni Chetboun), který tím rozčílil své koaliční kolegy.

Pokračovat ve čtení “Kneset přijal zákon o povinné vojenské / civilní službě charedim-zbožných Židů” »

Jehuda Weinstein

Jehuda Weinstein

Izraelská vláda se včera opět zabývala „spravedlivým sdílením břemene“ povinné vojenské, resp. náhradní civilní služby – tentokrát ve vztahu ke zbožným dívkám.

Nejvyšší státní zástupce Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein, יהודה וינשטיין), který je – i podle oficiálního názvu své funkce – Právním poradcem vlády (היועץ המשפטי לממשלה), na zasedání vlády řekl, že mezi skupiny, které by vláda měla „povzbuzovat“ k plné tříleté vojenské službě jsou studenti hesder ješiv – a zbožné dívky a ženy.

Pokračovat ve čtení “Jehuda Weinstein: Povinná vojenská / civilní služba by se měla týkat i charedi dívek” »

charedi-zbožný muž

charedi-zbožný muž

Zatímco vrcholí soupeření mezi izraelskými politickými stranami před zítřejšími parlamentními volbami, ve světě charedim-zbožných se spor primárně nevede o to, koho volit, ale zda volit charedi stranu nebo nevolit vůbec.

Zatímco antisionističtí satmarští chasidé jsou jednoznačně proti účasti na volbách, rabi Geršon Edelstein (Gershon Edelstein) z Ponivěčské ješivy naopak vyhlásil, že kdo se rozhodne nevolit „nebude mít účast na Světě, který přijde.“

Pokračovat ve čtení “Spor mezi charedim: Volit nebo nevolit?” »

Tři měsíce po skončení platnosti Talova zákona, který upravoval podmínky pro odvod studentů ortodoxních ješiv do IDF, informovali zástupci státu Nejvyšší soud, že od léta 2013 bude IDF odvádět osmnáctileté ortodoxní studenty. Plán byl schválen jako odpověď skupinám, které žádaly okamžitý odvod ortodoxních studentů po skončení platnosti Talova zákona.

IDF se obávala posílat výzvy k odvodu ortodoxním studentům, zástupci státu oznámili v prohlášení u Nejvyššího soudu, že proces musí být postupný. „Je třeba vzít v úvahu zvláštní podmínky, které je nutně organizačně zajistit.“ Jedná se například o zabezpečení košer stravy na úrovni, které běžný kašrut v armádě nedosahuje, a také službu v jednotkách, kde nejsou přítomné ženy. Proto IDF může zabezpečit odvody pouze postupně od léta 2013 a s tím, že teprve v roce 2015 bude možné zajistit odvod všech ortoxních branců ve věku 18 let.

Pokračovat ve čtení “Vojenská služba ortodoxních studentů ješiv” »

Jednotný judaismus Tóry

poslanci Judaismu Tóry

Nedávné průzkumy veřejného mínění, které staví spojenou kandidátku Likud-Jisrael Bejtejnu do čela předvolebních průzkumů, vedly analytiky k předpovědím, že premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) to bude mít po volbách se sestavením koalice snadné.

Charedi strany však předevčírem toto nadšení zchladily. Zástupci stran Šas (ש״ס) a Jahadut HaTora (Sjednocený judaismus Tóry, יהדות התורה המאוחדת‎) prohlásili, že se po volbách nemusí nutně spojit s politickou pravící. „Nic není definitivní,“ uvedli.

Pokračovat ve čtení “Charedi strany mohou po volbách podpořit levici” »

Šaul Mofaz

Šaul Mofaz

Izraelská „koalice národní jednoty“, která vznikla před 9 týdny, skončila. Vláda se nicméně bude moci i nadále opírat v Knesetu o solidní většinu 65 ze 120 poslanců – tak, jak tomu bylo před tím, než strana Kadima opustila opozici.

Předseda Kadimy Šaul Mofaz (Shaul Mofaz) dnes večer oznámil, že poslanecký klub jeho strany poměrem 24 ku 3 hlasům schválil odchod z vládní koalice. Důvodem má být neschopnost předsedy vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) dosáhnout dohody o změně zákona o odvodech k povinné vojenské a náhradní civilní službě.

Pokračovat ve čtení “Izraelská „koalice národní jednoty“ po 9 týdnech končí” »

Jako odpověď na kampaň, kterou vedou strany Shalula Mofaze a Ehuda Baraka proti ortodoxním  ješivám (učilištím Talmudu) a za plnou vojenskou povinnost jejich studentů, doporučil rabín Ovadia Josef, bývalý hlavní sefardský rabín Izraele a náboženská autorita pro židy původem ze Severní Afriky a Asie, zrušit obvyklé  letní prázdniny, které začínají po 9. Avu a trvají do 1. Elulu. (30.7.-19.8.) a pokračovat ve studiu Talmudu bez přestávky.  Duchovní autorita sefardských židů k tomu vyzval během svého pravidelného kázání v sobotu večer.

Pokračovat ve čtení “Rabín Ovadia Josef – je třeba zrušit prázdniny a pokračovat ve studiu Tóry” »

Mediální kampani, která se snažila rozložit izraelskou vládu, došel dnes dech poté, kdy strana Likud „v zásadě“ a s určitými změnami souhlasila s návrhem zákona o povinné civilní službě, který předložila strana Kadima. Současný tzv. Talův zákon, který upravuje vojenskou službu a výjimky z ní pro mladé muže studující Tóru, byl Nejvyšším soudem označen za neústavní a jeho platnost vyprší koncem tohoto měsíce.

Pokračovat ve čtení “Netanjahu a Mofaz se dohodli obrysech zákona o povinné vojenské a civilní službě v Izraeli” »

Ve středu odpoledne se president Šimon Peres setkal s poslancem  Mošem Gafnim (Moshe Gafni) za stranu Sjednocený judaismus Tóry (יהדות התורה המאוחדת ), která zastupuje ortodoxní židy. Aby s ním diskutoval o novém zákonu, který má nahradit tzv. Talův zákon upravující službu ortodoxních vojáků v armádě anebo spíše její absenci.

Předseda strany Shas Eli Jišaj ( ש״ס, zkrácený tvar pro התאחדות הספרדים שומרי תורה ) sdružující ortodoxní židovské věřící původem většinou z Africké a Asijské diaspory, se ve středu dopoledne vyjádřil v tom smyslu, že Plesnerova komise, která má připravit nový zákon o vojenské službě věřících, vznikla pouze ze dvou důvodů a to jsou primárky a obavy z voleb ve straně Kadima. Podle Jišaje je dokument, který vytvořila tato komise sestávající pouze z jednoho muže, amáterský a extrémistický a jeho cílem je pouze provokovat a vybudit vášně.

Pokračovat ve čtení “Prezident Šimon Peres se pokouší vyřešit situaci týkající se vojenské služby ortodoxních židů v Izraeli” »

modlící se charedim

modlící se charedim

Plesnerova komise, která má za úkol navrhnout koncept povinné základní vojenské a civilní služby pro příslušníky všech částí izraelské společnosti, zřejmě doporučí tresty vůči charedim-zbožným, kteří odmítnou sloužit v armádě i odsloužit náhradní civilní službu. Sankce navíc postihnou i ješivy, jejichž studenti budou službu odmítat.

Podle Kanálu 2 izraelské televize předseda komise, poslanec Jochanan Plesner (Yochanan Plesner) ze strany Kadima, požádal ministerstvo financí, aby navrhlo znění zákona, který by trestal charedim vyhýbající se službě. Sankce by měly být finanční povahy – ti, na koho by dopadli, by neměli nárok na dávky z Národního pojištění a řadu dalších výhod.

Pokračovat ve čtení “Plesnerova komise chystá tresty pro charedim-zbožné vyhýbající se vojenské a civilní službě” »

Politické špičky izraelské scény se dohodly – Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a šéf opozice, nedávno zvolený předseda strany Kadima Šaul Mofaz (Shaul Mofaz)  se dohodli o vládě národní jednoty.

Několik hodin po té, kdy byl v prvním čtení schválen v Knesetu zákon o jeho rozpuštění, ve dvě hodiny v noci (úterý) oznámili Netanjahu a Mofaz, že se spolu dohodli o ustavení vlády národní jednoty. Mofaz se tak stane třetím místopředsedou vlády a v případě zahraničních cest předsedy vlády jej bude zastupovat. Stane se také pravděpodobně ministrem bez portfeje místo Matana Vilnaje.

Pokračovat ve čtení “Náhlý obrat na izraelské politické scéně – předčasné volby nebudou” »

charedi muž se hlásí k odvodu

charedi muž se hlásí k odvodu

Právní poradce Knesetu Ejal Jinon (Eyal Yinon) včera vysvětlil, že rozpuštění izraelského parlamentu a vypsání předčasných voleb povede k prodloužení účinnosti Talova zákona (חוק טל) do prosince 2012.

Zákon z roku 2002, pojmenovaný podle předsedy komise, která jeho přijetí doporučila, umožňuje mladým mužům studovat ješivu a vyhnout se tak odvodu až do věku 22 let, kdy si mohou vybrat, zda budou sloužit v armádě nebo dále studovat. Ti, kdo si vybrali nástup do práce, měli povinné jen 4 měsíce vojenské služby nebo 1 rok služby civilní.

Pokračovat ve čtení “Předčasné volby prodlouží platnost Talova zákona do prosince” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv