… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Tel Aviv

Sarona Market

Sarona Market

Tři mrtví a nejméně pět vážně zraněných – takový je výsledek střelby v obchodním centru Sarona Market v Tel Avivu.

Podle policie stáli za teroristickým útokem nejméně dva muži útočící v restauracích na dvou různým místech komplexu. Vše je však ještě ve fázi vyšetřování a prověřování. Oba útočníci byli bezpečnostními složkami neutralizováni. Policie komplex prohledala pro případ, že by se v něm nacházeli ještě jiní teroristé.

„Jeden z útočníků je zraněn, zdravotní stav druhého útočníka je v této chvíli nejasný. Všechny podrobnosti jsou zatím jen předběžné“, sdělila policejní mluvčí Meirav Lapidot.

Záchranáři Magen David Adom (Červená Davidova hvězda) převezli  údajně devět obětí útoku do telavivských nemocnic. Jeden ze zraněných je v kritickém stavu, ostatní utrpěli „pouze“ těžká zranění.
Pokračovat ve čtení “Tel Aviv – střelba, mrtví, zranění” »

baitAriellaNyní se poprvé izraelská veřejnost dovídá, co se stalo v Ramabamově nábožensko-vědecké knihovně (הספרייה התורנית-מדעית על שם הרמב“ם) v telavivském kulturním středisku Bejt Ariela. V lednu navštívila policejní služebnu v severním Tel-Avivu knihovnice Miriam Pozner a podala žalobu na neznámé pachatele, kteří ukradli z Rambamovy knihovny, sídlící v prostorách Bejt Ariela, vzácné, několik set let staré tisky, jejichž celková cena přesahuje milion šekelů. Pracovníci Bejt Ariela uvedli, že knihy byly ukradeny ze zamčeného skladu, k němuž měl přístup pouze omezený počet zaměstnanců. Na zloděje neupozornila elektronická čidla a také bezpečnostní kamery umístěné ve vnitřních prostorách knihovny nic nezaznamenaly. Policisté z toho vyvozují, že zloději museli mít komplice přímo v knihovně. Pokračovat ve čtení “Záhadné zmizení vzácných tisků” »

Oběti teroristického útoku v Tel Avivu

Oběti teroristického útoku v Tel Avivu

Páteční odpoledne se pro obyvatele Tel Avivu proměnilo ve zlý sen, který ovšem nebyl snem, nýbrž smutnou realitou. Na nejfrekventovanější telavivské ulici střílel automatickou zbraní útočník do plného baru, kde právě probíhala narozeninová oslava.

Pokračovat ve čtení “Izraelský Arab vraždil v Tel Avivu a dosud nebyl dopaden” »

Tel Aviv, 19. 11. 2015Dva Izraelci, rabín Aharon Isajev (32) otec pěti malých dětí a Ruben Aviram (52) brusič diamantů  z Ramle, byli dnes odpoledne zavražděni a další dva zraněni v jižním Tel Avivu, když na ně nožem zaútočil 36 letý palestinský Arab, obyvatel vesnice Dura u Hebronu, který dosud nebyl trestaný a měl povolení pracovat v Izraeli, pracoval také v restauraci nedaleko místa, kde vraždil.

K vražednému útoku došlo v budově Panorama u vstupu do modlitebny, která sloužila i jako obchod judaiky u parkoviště během odpolední židovských modliteby. Jeden z napadených byl mrtev na místě, další byl převezen do nemocnice, kde však vážným zraněním podlehl.

Pokračovat ve čtení “AKTUÁLNĚ: Dva Izraelci zavražděni palestinským Arabem v Tel Avivu + Videa” »

Mike´s Place_DLCentrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) a nakladatelství Aligier Vás zvou na veřejné setkání, jež se uskuteční za účasti Joshuy Faudema, dokumentaristy, spoluautora komiksové knihy Mike´s Place a svědka atentátu v Tel Avivu v roce 2003. Akce se uskuteční 26. listopadu od 17:30 v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).Akci nazvanou „Mike´s Place: láska, blues a teror v Tel Avivu 2003“ zahájí Alexandr Vondra, ředitel PCTR a bývalý ministr obrany a zahraničí ČR. Dále ji bude moderovat Jiří Š. Cieslar z vysoké školy CEVRO Institut. V průběhu akce se můžete těšit na dokumentární film, Blues by The Beach, dle kterého publikace vznikla.Setkání bude zakončeno autogramiádou knihy Mike´s Place (nové české vydání) a číší vína. Pracovním jazykem je angličtina.

Na akci je třeba se přihlásit zde

Autobusy horiDesítky autobusů dopravní společnosti „Dan“ vzplály v sobotu odpoledne na parkovišti nedaleko obchodního centra Ayalon v Tel Avivu. Při obrovském požáru nebyl nikdo zraněn. Na místo požáru přijelo 27 hasičských vozů, které za pomoci jeřábů bojovaly s ohněm. Během dlouhých hodin bylo slyšet výbuchy a hustý černý dým se valil na nedaleké ortodoxní město Benej Brak a na celou oblast Guš Danu. Během hašení přijely na místo desítky řidičů společnosti „Dan“, kteří urychleně odjeli se zbytkem autobusů, které zatím nebyly požárem zasaženy, ale hrozilo, že požár se rozšíří i na ně. Hasiči i policie obrovský požár důkladně vyšetřují, neboť je podezření, že se jedná o žhářství. Pokračovat ve čtení “Požár autobusů v Tel Avivu – podezření na žhářství” »

Kim-Kardashian-Khloe-Kardashian-JerusalemZnámá americká herečka a hvězda Reality show Kim Kardashian je od včerejška na krátké návštěvě Izraele. Kim Kardashian je dcerou známého amreického právníka arménského původu Roberta George Kardashiana (1944-2003). Kim přiletěla v pondělí dopoledne soukromým letadlem na Ben Gurionovo letiště na soukromou návštěvu Izraele. Spolu s ní přiletěl její manžel, známý rapper, zpěvák a textař Kanye West a jejich dcera North – „Nori“. Spolu Kim přiletěla též její mladší sestra Khloé. Všichni pak odjeli do Jeruzaléma, kde se ubytovali v jednom z luxusních hotelů. Návštěva manželského páru v Jeruzalémě kromě návštěvy svatých míst měla ještě jeden neméně vážný důvod. Kim a Kanye se rozhodli nechat pokřtít svou dceru North (21 měs.) v katedrále sv. Jakuba v Arménské čtvrti. Při křtu byla Khloé kmotrou své neteře North. Pokračovat ve čtení “Americká hvězda Kim Kardashian v Izraeli” »

volební lístky pro volby do 20. Knesetu, 17. března 2015

volební lístky pro volby do 20. Knesetu, 17. března 2015

Dne 17. března 2015 se uskuteční volby do jednokomorového izraelského parlamentu, Knesetu. Eretz.cz Vás bude o jednotlivých kandidátkách, průběhu a výsledcích voleb v následujících dnech podrobně informovat. Na úvod přinášíme základní informace, jak byly zveřejněny na webu izraelské Ústřední volební komise.

Pokračovat ve čtení “Izraelské volby do 20. Knesetu: základní informace a porovnání s volbami předchozími” »

abe860_c190ad38759d424890920278e8f6b72c.jpg_srz_p_930_1071_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srzV pondělí, 19. ledna byl v Tel-Avivu zahájen festival „Kishon pro humor„. Festival připomíná 10. výročí spisovatelovy smrti, které připadá na 29. ledna. Festivalové akce budou probíhat od 19. do 31. ledna na různých místech Tel-Avivu, například v Cinematece, v divadle Kameri, v Bejt Ariela a jedna z akcí bude probíhat v den Kishonova úmrtí na Trumpeldorově hřbitově, kde je spisovatel a scénárista pohřben. V programu festivalu je například promítání dokumentárního filmu o Kishonovi a jeho díle, dále slavnostní projekce obnoveného snímku „תעלת בלאומילך“, který je retrospektivou jeho filmové činnosti. Na programu je též představení „Kishonovské knihy“, což je nová a doplněná sbírka Kishonova díla. Také divadlo Kameri představí Kishonovy hry a na programu je ještě mnoho dalších zajímavých akcí. Včera Kishonova rodina spolu s kurátorkou Kishonova kulturního odkazu Elinor Lachtman pozvala novináře do Kishonova telavivského bytu, kde je seznámila s programem lednového festivalu. V bytě, jako za jeho života, se nachází spisovatelova pracovna, která byla přeměněna v pamětní místnost. Kurátorka Lachtman uvedla, že již tři roky systematicky pracují na zachování Kishonova kulturního odkazu. Lachtman řekla, že to je obrovské dílo, které čeká na uspořádání a vědecké zhodnocení. Jedná se o štosy a krabice plné listů psaných mnoha jazyky. Kishon byl vynikajícím humoristou a jeho knihy se po roce 1989 vydávaly i v češtině. V České republice vyšly více než dvě desítky Kishonových knih, například Inkognito v Praze (1990), Nevděk světem vládne (1991), Picassova sladká pomsta (2003), Můj nejmilejší pokrm je jídlo (2003) a další.

94kujnf6__w415h250q95Dvacetiletý voják IDF Almog Šiloni (Shiloni) z města Modiin dnes večer v nemocnici, navzdory snaze lékařů jej zachránit, zemřel.

Policie v Tel Avivu zkoumá, zda Palestinec, obyvatel Šchemu (na území Palestinské samosprávy),  který v blízkosti nádraží Hahagana pobodal a velmi vážně zranil dvacetiletého Izraelce spáchal teroristický útok. Okolí stanice je uzavřeno a policie také pátrá po tom, zda Palestinec, který v Izraeli dlí bez povolení působil izolovaně, anebo zda se v blízkosti nacházejí další teroristé. Oběť útoku byl, voják IDF ,  byl převezen do nemocnice a jeho stav byl klasifikován jako vážné  ohrožení života.  Okolí stanice Hahagana bude pravděpodobně ještě několik hodin uzavřeno, protože policie pátrá po přítomnosti dalších teroristů. jedná se o velmi frekventované místo, což situaci nijak nezjednodušuje.

IchilovIzraelská media informují o případu, kdy se dcera vůdce teroristické organizace Hamas, Ismaila Haniyeho léčila v Telavivské nemocnici Ichilov. Haniyeho dcera trpěla komplikacemi po těžkém porodu a byla převezena do nemocnice v Tel Avivu, kde se celý minulý týden léčila . Případ byl potvrzen izraelskými oficiálními místy. Haniye má 13 dětí a tato z jeho dcer není první členkou rodiny, která se v Izraeli léčila. V listopadu 2013 se v Izraeli léčila jedna z vnuček vůdce Hamásu a v červnu se v Izraeli jeho tchyně. Haniye ale není sám, kdo je ochoten svěřit členy své rodiny do péče izraelských lékařů a zdravotníků, také v červnu letošního roku se v Telavivské nemocnici Assuta léčila manželka prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse (Abu Mazena). Pokračovat ve čtení “Dcera vůdce Hamásu Haniyeho se léčila v Izraeli” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2016
Po Út St Čt So Ne
« Lis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv