… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Tomáš Garrigue Masaryk

starosta Haify Jona Jahav během rozhovoru s Jakubem Szántó

starosta Haify Jona Jahav během rozhovoru s Jakubem Szántó

Diváci České televize dostanou zítra informaci prostřednictvím Jakuba Szántó o pojmenování náměstí v nové čtvrti jménem Václava Havla. K slavnostnímu pojmenování došlo při příležitosti návštěvy ministra kultury Daniela Hermana.

Haifská radnice po slavnostním pojmenování připravila vzpomínkový podvečer, jehož se vedle vzácného hosta ministra kultury České republiky Daniela Hermana, zúčastnil také velvyslanec České republiky Ivo Schwarz, Charge d’affaires Slovenské republiky Peter Klenovský, bývalý velvyslanec Izraele v Československu a později v České republice Joel Šer (Yoel Sher),  předseda Hitachdut Jotzei Czechoslovakia (Společnost imigrantů z Československa)  Nathan Steiner a další vzácní hosté. Všichni řečníci během slavnostních projevů hodnotili pozitivní vztahy mezi Izraelem a Českou republikou, tradici T.G.Masaryka, na kterou ve vztahu k židovskému státu Václav Havel navázal. Generální honorární konzul v Haifě pan Roni Gipsz připomněl tisíciletou historii česko-židovských vztahů a vyzdvihl osobnost Václava Havla jako nositele humanitních ideálů.

Pokračovat ve čtení “Izrael: První náměstí pojmenované po Václavu Havlovi v severoizraelské Haifě” »

náměstí Václava Havla v Haifě

náměstí Václava Havla v Haifě

Jako první v Izraeli dostane Haifa náměstí Václava Havla. Místo zvolila Haifská radnice příznačné, novou čtvrť pojmenovanou podle Šimona Perese. Byl to totiž Šimon Peres, který jako první v únoru 1990 přiletěl do Prahy a spolu s Václavem Havlem vytvořil předpoklady pro znovunavázání diplomatických styků, přerušených po Šestidenní válce roku 1967. Místo se také nachází nedaleko ulice Sigmunda Freuda, také českého rodáka. Kromě toho má Haifa na své mapě i náměstí T.G. Masaryka.

Nové náměstí v nové čtvrti, která je ve výstavbě, dostalo jméno Václava Havla zásluhou podpory, které se tomuto návrhu dostalo jednak ze strany Českého velvyslanectví v Izraeli, ale také podpory místních – generálního honorárního konzula Roniho Gipsze anebo Dr. Daniela Schueftana z Haifské univerzity a  dalších. Haifa jinak nemá další ulice pojmenované po místech, městech či osobnostech českého původu. Není tu ani ulice Pražská, či Česká, Kafkova nebo pojmenovaná podle rabínských autorit jako byl Rabi Low, Ezechiel Landau, Ješajahu Horowitz či osobnostech spjatých s boji druhé světové války, mezi něž patří například generál Klapálek. Nové náměstí Václava Havla bude na konci měsíce slavnostně pojmenováno za přítomnosti ministra kultury ČR Daniela Hermana.

Pokračovat ve čtení “Haifa dostává náměstí Václava Havla” »

česká ambasáda v Tel Avivu

česká ambasáda v Tel Avivu (ilustrační foto)

Česká republika, Slovensko a Izrael si 9. února 2015 připomínají čtvrt století od chvíle, kdy jim pád smutně proslulé Železné opony konečně umožnil znovu navázat přerušené diplomatické styky a následně je posunout na vysokou úroveň, která plně odpovídá hlubokým historickým kořenům česko-židovských a slovensko-židovských vazeb.

Pokračovat ve čtení “Česká republika, Slovensko a Izrael si připomínají 25 let od obnovení diplomatických styků” »

ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek během projevu pro Izraelskou radu pro zahraniční vztahyMinistr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek během projevu na pozvání Izraelské rady pro zahraniční vztahy (Israel Council on Foreign Relations) prohlásil, že vztahy České republiky s Izraelem jsou výborné, a vyjádřil víru, že tomu tak bude i nadále. Připomněl blízkost obou zemí, zároveň se věnoval složité ale nutné cestě za mírem na Blízkém východě a apeloval na Izrael v souvislosti s pokračující výstavbou izraelských osad na palestinských teritoriích. Projevem ministr Zaorálek zahájil druhý den pracovní cesty do Izraele a později na Palestinská autonomní území. Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek vzpomínal v Izraeli na slova prezidenta Masaryka” »

vestiV Izraeli vychází velké množství ruskojazyčných deníků a týdeníků.Miloš Pojar Jedním z nich je velmi populární list ВЕСТИ (VĚSTI) – ZPRÁVY. V dnešní (9.1.) čtvrteční příloze deníku VĚSTI 2 předkládá Sergej Podražanskij čtenářům zajímavou stať. Podražanského článek informuje o připravovaném vydání knihy Miloše Pojara „Masaryk a židovství“, která vyjde letos v Praze. V úvodu své stati Podražanskij seznamuje v krátkosti čtenáře s osobností prvního prezidenta ČSR Tomáše G. Masaryka (1850-1937) a s jeho nadčasovým významem pro Evropu, když uvádí, že bez Masaryka by nebylo současné demokratické Evropy. Dále uvádí stručná životopisná data autora knihy, nad níž pracoval až do posledních dnů svého života, Miloše Pojara (1940-2012). Pokračovat ve čtení “TGM a židovství, připravovaná kniha Miloše Pojara” »

Miloš Zeman a Benjamin Netanjahu

Miloš Zeman a Benjamin Netanjahu

Prezident České republiky Miloš Zeman se včera odpoledne v Jeruzalémě sešel s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem.

Ještě před setkáním s Benjaminem Netanjahuem navštívil včera odpoledne Miloš Zeman památník Keren Kajemet LeJisrael (Keren Kayemeth Leisrael), kde byl přivítán jeho předsedou Efi Stenzlerem, odhalil pamětní desku se svým jménem a zasadil památeční olivovník.

Oba politici při příležitosti setkání pronesli projevy, které Vám v plném znění přinášíme. Pokračovat ve čtení “Miloš Zeman v Izraeli: Setkání s Benjaminem Netanjahuem, ocenění skvělých vzájemných vztahů, a další program (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv