… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ukrajina

foto_3_7Izraelské bezpečnostní služby zatkly teroristu Hamásu, který plánoval sérii teroristických útoků proti izraelským a židovským cílům na Ukrajině .
Ve čtvrtek, 3. března Krajská prokuratura v Beer Ševě podala žalobu na obyvatele Gazy Samiho Habíba. Jak uvedla izraelská rozhlasová stanice Sedmý kanál – Arutz sheva, od roku 2010 žil Habíb stále v Oděse. Habíb plánoval například vyhodit do povětří autobus s izraelskými turisty v tomto městě. Proto neustále sledoval pohyb skupin izraelských turistů, které přijížděly do Oděsy a sledoval též činnost ochranky oděského letiště. Pokračovat ve čtení “Terorista působící na trase Gaza Ukrajina zatčen v Izraeli” »

Uman hrob r. Nachmana y Braclavi

Brána na hřbitov kde je pohřben rabbi Nachman z Braclavi foto: Wikipedia

Vyslovíme-li název ukrajinského města Umaň ležícího asi 120 km jižně od Kyjeva, ihned se nám vybaví umaňský hřbitov, na němž je pohřben chasidský rabín Nachman z Braclavi (1772-1810). Rabi Nachman z Braclavi před svou smrtí vyslovil přání být pohřben na umaňském židovském hřbitově spolu s židovskými bratry, kteří byli ve městě zavražděni během povstání hajdamaků (kozáků) pod vedením Ivana Honty a pravoslavného mnicha Maksyma Žalizňaka roku 1768. Kozáci zde zavraždili 20 tisíc obyvatel města – Židy, Poláky a uniaty, včetně žen a dětí.
Tím, že se Umaň stalo místem posledního odpočinku rabína Nachmana z Braclavi, se časem město s židovským hřbitovem proměnilo v poutní místo, které navštěvují nejen chasidé různých dvorů, ale i Židé hlásící se k „mitnagdim“, k ortodoxnímu směru. Avšak rok od roku se zvyšuje i počet nezbožných židovských návštěvníků města, kteří se tam snaží najít svou duchovní cestu. Pokračovat ve čtení “Ukrajina: je v Umani místo pro chasidy?” »

systém S-300

protiletecký raketový systém S-300

Když Rusko před týdnem oznámilo, že dodá Íránu obranné raketové protiletecké systémy S-300, vyvolalo to kritiku Izraele i USA. A očekávání, zda kromě kritiky přijde ještě nějaká ostřejší reakce. Nyní se zdá, že k jedné by dojít mohlo, byť nikoliv od Američanů.

Pokračovat ve čtení “Rusko dodá Íránu rakety, Izrael zbraně Ukrajině?” »

Moshiach Breslover

údajné foto breslovského Mesiáše z kartičky, kterou ztratil v Praze na hlavním nádraží Moše Grunsberger

PUTNA (PUrimová Tisková ageNturA): Na Ukrajině v oblasti města Uman se objevil Mesiáš! Jak se podařilo naší tiskové agentuře exkluzivně zjistit, jedná se o dítě, které se narodilo před necelým rokem a zástupci breslovských chasidim v něm neomylně rozpoznali Mesiáše.

Existence Mesiáše je držena před veřejností v přísné tajnosti a vědí o ní jen zasvěcení.

Pokračovat ve čtení “ŠOK! Na Ukrajině se objevil Mesiáš! A Rusko se ho bojí!” »

Vladimir Putin a Vjačeslav Kantor dne 27. 6. 2010, kdy řešili ekonomické otázky,  zdroj: government.ru

Vladimir Putin a Vjačeslav Kantor dne 27. 6. 2010, kdy řešili ekonomické otázky, zdroj: government.ru

V Praze včera a dnes probíhá konference Let My People Live! k 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi/Auschwitzu. Úctyhodný a chválihodný úmysl byl od počátku stíhán obavou, že konference bude zneužita k propagandě agresivní východoevropské mocnosti – a tato obava se naplňuje.

Pokračovat ve čtení “Ruská účast na vzpomínce na osvobození Osvětimi v Praze je urážkou obětí šoa” »

img454323Ruský prezident Vladimír Putin se nezúčastní připomínky 70 výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Cesta do Polska není v plánu, řekl Putinův mluvčí Dimitry Peskov na přímý dotaz AFP, aniž by uvedl důvod. Putinovi se nedostalo formálního pozvání, řekl Peskov agentuře Interfax, dodal ale, že žádná oficiální pozvání rozesílána nebyla. Osvobození Osvětimi bude připomenuto slavnostním ceremoniálem v táboře, který je dnes muzeem, 27. ledna, což je také OSN vyhlášeným Mezinárodním dnem památky Holokaustu. Hlavním řečníkem před branou do tábora bude polský prezident Bronislaw Komorowski. Nepřítomnost Putina je zvláštní, protože Osvětim osvobodila sovětská Rudá armáda právě 27. ledna 1945. Vztahy mezi Ruskem a západem jsou na bodu mrazu a od Studené války nikdy nebyly tak napjaté. Důvodem je role Ruska v ukrajinské krizi, která se setkala s velmi negativní reakcí ze strany představitelů západních zemí. Peskov ale oznámil možnost, že se Putin zúčastní připomínky pořádané v České republice. Pokračovat ve čtení “Putin nepojede do Polska na sedmdesáté výročí osvobození Osvětimi” »

Ašer Josef Čerkarský, autor: Jevrejskij Kijev (http://evreiskiy.kiev.ua)

Ašer Josef Čerkarský, autor: Jevrejskij Kijev (http://evreiskiy.kiev.ua)

Se svým šedým plnovousem a samopalem Kalašnikov AK-47 vypadá Ašer Josef Čerkaský (Asher Joseph Cherkassky) jako Fidel Castro. Pro Ukrajince se tento ortodoxní žid, bojující v rámci praporu Dněpr (Днепр) proti proruským separatistům na východě země, stal hrdinou.

Pokračovat ve čtení “Ukrajinský Žid bojující proti ruským separatistům hrdinou Ukrajiny” »

10354093_722777994444072_1114673912866625309_n

Foto www.žilina-galery.sk

S laskavým svolením redakce „Spravodajca“ židovské obce Komárno přinášíme jimi publikovaý životopis nového reformního rabína Bratislavy.

Som Miša Kapustin, narodil som sa v Orenburgu, v Rusku, v roku 1980. Medzi mojimi predkami možno najsť dostojnika vojenskeho namornictva, ako aj pedagoga. V roku mojho narodenia sme sa spolu s mamičkou presťahovali na rusky breh Ticheho oceanu do Petropavlovska – Kamčatskija, nakoľko tam služil moj otec. V roku 1984 sa cela rodina presťahovalado Gruzinska do mesta Potiba, kde som začal chodiť do školy. V roku 1991 ako utečenci sme museli opustiť nebezpečne Gruzinsko, kde bola vtedy občianska vojna a odišli sme do Kerču na Ukrajine. Maturoval som v roku 1997 a ešte v tom istom roku som začal študovať ekonomiku a pravo na Krymskej univerzite. V roku 1998 som sa zapojil do prace Machonu, bol to dvojročny študijny program pre veducich reformneho trendu v ramci židovstva na uzemi byvaleho Sovietskeho zvazu. V roku 1999 som skončil 2. ročnik diaľkoveho študia na univerzite a aj druhy ročnik Machonu, zaroveň som posobil aj v židovskej komunite v Kerči. Zvolili ma do vedenia synagogy a ja som bol zodpovedny za programy pre mladež, v Talmud Tore som učil židovske tradicie a historiu, tyždenne raz som prednašal židovsku historiu dospelym posluchačom. Pokračovat ve čtení “Z Krymu do Bratislavy reformní rabín – Míša Kapustin” »

Benjamin Netanjahu přijal veterány 2. světové války

Benjamin Netanjahu přijal veterány 2. světové války

Jako každoročně, tak i letos si izraelská veřejnost připomíná 9. květen – Den vítězství nad nacistickým Německem. Nositelem tradice oslav Dne vítězství je milion olim z bývalého SSSR, kteří nyní žijí v Izraeli. Na dnešní oslavě v Haifě promluvil k válečným veteránům primátor města Jona Jahav, náměstkyně primátora Julia Streim, dále poslanec Knesetu za stranu Avoda Jicchak Herzog, předseda Svazu válečných veteránů, generální konzul Ruské federace a generální konzulka Ukrajiny. Na slavnostním shromáždění vystoupil pěvecký sbor žáků haifské školy Bosmat.

Vrchní izraelský rabinát vydal ke Dni vítězství – 9. května brožurku s výběrem modliteb na tento památný den. Brožurka obsahuje Žalmy 107, 83, 30 a 150, dále modlitbu E-l male rachamim a Kadiš. Brožurka obsahuje též osobní dopisy obou vrchních izraelských rabínů Davida Laua, Jicchaka Josefa a vrchního telavivského rabína Israela Meira Laua, který sám přežil holokaust. Pokračovat ve čtení “Oslavy 69. výročí konce druhé světové války – fotoesej” »

Na okraji neveselých zpráv z a kolem Ukrajiny (květen 2014), v neposlední řádě s židovským prvkem, v kruhu nás děvčat a chlapců, co spolu mluvíme přes hranice, řeky, moře a oceány, tedy Dětí Maislovky, se objevilo čtyřverší izraelského básníka a spisovatele I. M. Gubermana, přesídlivšího do Erecu  před lety – jak jinak, než z SSSR

315AjvP+SJL__AA160_

I. Guberman Gariki na kazhdyi den (Zerkalo) 1999

Ни вверх глядя, ни вперёд,
сижу с друзьями – разгильдяями,
и наплевать нам, чья берет
в борьбе мерзавцев с негодяями
(Gariky pro každý den, Jekatěrinburg, nakl. U-Faktorija, 2002)

Zdálo by se, že tento „garik“, jak je u Gubermana čtyřverší nazýváno, výstižně komentuje nejednoznačnost a protikladnost ukrajinsko-ruského sváru a v jeho hloubi, po kolikáte už, varovný signál pro Židy. A protože mnozí již odvykli školním či jiným znalostem Puškinova jazyka, vznikl nápad originál přetavit, byť amatérsky, do češtiny. Takže usedněme do poroty pro získání Fučíkova odznaku a poslouchejme:

Petr Weber, Kyjov (CZ)
Ni vzhůru nemíří můj zrak ni vpřed,
já s tuláky svými tu travím čas
a kašlem na to, jaký vřed
ať gaunera či lumpa vezme na pospas Pokračovat ve čtení “Rusko-Ukrajinský konflikt aneb trocha poezie nikoho nezabije + aktualizace” »

foto Wikipedia

foto Wikipedia

Dnes kolem dvanácté hodiny byl spáchán atentát na starostu Charkova Genadije Kernese (Геннадій Адольфович Кернес). Informaci postkytla tisková služba radnice,  Podle informace novin Vesti Ukrajiny, které hovořily s přítele Kernese Jurim Sapronovem jsou zranění, která utrpěl starosta velmi vážná. Nyní je operován podle a informace lékaři bojují o jeho život. Starosta byl postřelen jedním výstřelem z pušky, patrně ostřelovačem při koupání v přírodním rybníce. Není známo, kdo byl atentátník. Podle tiskového mluvčího radnice Juriho Sidorenka v poslední době dostával staosta mnoho výhružek. Jiné informace říkají, že atentát byl spáchán vedle hotelu Nacionál , kde se nachází jeho hlavní advokátní kancelář.  Starostou je od roku 2010 a je považován za stoupence bývalého ukrajiského prezidenta Janukoviče, v poslední době prohlásil, že podporuje jednotnou Ukrajinu.

Rabín Charkova Moše Moškovič řekl, že se jedná o velké neštěstí, které se stalo při pravidelném joggingu. „Jedná se o velice vzácného člověka, který podporuje místní židovskou komunitu a modlíme se za jeho uzdravení“ řekl rabín a uvedl jeho židovské jméno Moše ben Chana .

 

Simon Ostrovski

Simon Ostrovsky

Podle ruského informačního portálu www.gazeta.ru a deníku Ukrajinskaja Pravda americký novinář Simon Ostrovsky, který má též izraelské občanství, „byl vzat“ proruskými separatisty v Slavjansku na východě Ukrajiny. Proruský aktivista Vjačeslav Ponomariov, který se prohlásil starostou Slavjansku, sdělil na tiskové konferenci, že jeho lidé mají Simona Ostrovského. Během tiskové konference se telefonicky s Ponomariovem spojili rodiče uneseného novináře. V přímém přenosu Ponomariov popřel, že by jejich syn byl unesen. „Nikdo jej neunesl, ani ho nikdo nezadržuje jako rukojmí. On je nyní s námi a pracuje.“ Nehledě na Ponomariova slova, redaktoři magazínu „Vice“, pro nějž Ostrovsky pracuje, uvedli, že jsou zpraveni o situaci a jsou ve spojení s ministerstvem zahraničí Spojených států a dalšími institucemi, které by měly zabezpečit, že se jejich kolegovi nic špatného nestane. Poslední signál Ostrovsky poslal ze svého twiteru před dvěma dny.

Stránky investigativního novináře zde

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv