… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
USAID

dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): Michael Ratney, Rami Hamdalláh

dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): Michael Ratney, Rami Hamdalláh

Obnovení jednání s Izraelem se Palestinské správě vyplácí. Generální konzul USA v Jeruzalémě Michael Ratney podepsal předevčírem s premiérem palestinské autonomie Ramím Hamdalláhem dohodu, podle níž USA vyplatí Palestinské správě 148 milionů dolarů (přibližně 3 miliardy českých korun).

Jak informuje palestinskoarabská tisková agentura Maan slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také ministr financí Palestinské správy Šukrí Bišara (Shukri Bishara) a ředitel Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID), United States Agency for International Development) pro Gazu a Západní břeh David Harden.

Pokračovat ve čtení “USA pošlou Palestinské správě 148 milionů dolarů” »

podpis dohody o zárukách za úvěry mezi USA a Izraelem, 24. 10. 2012

podpis dohody o zárukách za úvěry mezi USA a Izraelem

Náměstek ministra financí USA Tim Geithner a generální ředitel ministerstva financí Izraele Doron Cohen včera v Diplomatickém salonu amerického ministerstva podepsali rozšíření americko-izraelského programu záruk za úvěry. Stalo se tak v rámci týdenních setkání americko-izraelské Společné ekonomické rozvojové skupiny (Joint Economic Development Group, JEDG).

Pokračovat ve čtení “USA a Izrael podepsaly dohodu o zárukách za úvěry” »

Kongres USA

Američtí zákonodárci uvolnili něco málo přes 20 % ze 187 milionů dolarů (přibližně 3,75 miliard českých korun), které USA vyčlenily jako pomoc Palestinské správě. Oznámila to včera agentura AP.

Pokračovat ve čtení “Kongres USA uvolnil 20 % pomoci Palestinské správě” »

Arabské organizace napojené na Palestinskou správu a pracující ve východní části izraelského hlavního města včera oznámily, že bojkotují konzulát USA v Jeruzalémě. Bojkot má být protestem proti postoji USA, které v pátek v Radě bezpečnosti OSN vetovaly protiizraelskou rezoluci.

Vysoký představitel Fatáhu Chatím Abdal Kadír (Hatem Abdel Kader), který v autonomní palestinskoarabské vládě je „ministrem pro záležitosti Jeruzaléma“ včera agentuře AFP sdělil, že vztahy s konzulátem USA v Jeruzalémě přeruší 28 místních arabských rad.

„Přerušíme naše vztahy se všemi americkými institucemi, včetně USAID a nebudeme od nich přijímat žádnou pomoc nebo peníze,“ prohlásil Kadír. „Bojkot bude trvat, dokud vláda USA nezmění svůj postoj k palestinské otázce, zejména vůči osadám (tj. židovským obcím v Judeji a Samaří),“ dodal s tím, že Palestinská správa také očekává, že se jí Obamova vláda za veto omluví.

Lze očekávat, že bojkot palestinských Arabů vyvolá v USA značné rozhořčení voličů, kteří se budou po vládě domáhat toho, aby i nadále mohli ze svých daní financovat Palestinskou správu. Neochota „Palestinců“ přijímat americké dary také nepochybně vyvolá zásadní krizi americké blízkovýchodní politiky. O panice, která zachvátila zaměstnance konzulátu USA v Jeruzalémě, kteří nyní mají nadbytek volného času, nemluvě.

Další vývoj palestinsko-amerických vztahů a škody, které na ekonomice a světové dominanci USA způsobí bojkot budeme nadále sledovat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv