… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
vesmír

český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 22. 5. 2016

český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 22. 5. 2016

4. mezivládní konzultace jsou odrazem silné základny dlouhodobé spolupráce a oboustranného zájmu o prohlubování strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Obě vlády potvrzují svůj důraz na posílení klíčových oblastí spolupráce a oceňují mimořádnou úroveň vzájemných vazeb vycházejících z přátelství a důvěry. Obě strany vysoce hodnotí úroveň a intenzitu dvoustranného dialogu probíhajícího pravidelně a na nejvyšší možné úrovni.

Obě strany rovněž oceňují vzrůstající trend spolupráce v nových oblastech, například kybernetické bezpečnosti, vědě, technologiích a inovacích. Vlády obou zemí proto zdůrazňují svůj záměr dále podporovat zlepšování dosavadní spolupráce a podtrhují svůj záměr rozšířit společnou spolupráci do nových oblastí.

Pokračovat ve čtení “Společné prohlášení Česko-izraelské mezivládní konzultace” »

izraelská bojová vesmírná stanice Magen David

izraelská bojová vesmírná stanice Magen David

PUTNA (Purimová Tisková angeNturA): Izraelské vesmírné síly v noci na dnešek zahájily útok na nacistickou základnu na odvrácené straně Měsíce, kde se uprchlíci z Třetí říše skrývají od jara 1945 a osnují útok na Zemi. Informaci přinesl vždy dobře informovaný web Depka.com, napojený na izraelské tajné služby a nám se ji následně podařilo potvrdit z našich zdrojů.

Pokračovat ve čtení “NEUVĚŘITELNÉ! Izraelští vojáci bojují na Měsíci s nacisty (+ foto, video)” »

vesmírIzrael byl včera přijat za plnoprávného člena výboru OSN pro mírové využití vnějšího vesmíru (United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space, COPUOS). Pro se vyslovilo 117 zemí, proti byla Namibie, hlasování se zdržel Katar.

Pokračovat ve čtení “Izrael přijat do Výboru OSN pro mírové využití vnějšího vesmíru” »

sonda SpaceIL na Měsíci, autor SpaceIL

sonda SpaceIL na Měsíci, autor SpaceIL

Izrael učinil další krok k vyslání bezpilotní robotické sondy na Měsíc, když podepsal dohodu s americkou společností SpaceX o rezervování místa pro satelit v její raketě Falcon 9, která má být vypuštěna v roce 2017. Uzavření dohody bylo dnes oznámeno na tiskové konferenci v prezidentském paláci v Jeruzalémě za přítomnosti prezidenta Izraele Reuvena Rivlina a prezidenta soutěže XPRIZE Boba Weisse.

Pokračovat ve čtení “SpaceIL chystá vyslání sondy na Měsíc v roce 2017” »

Ofek-10-Launch-635x357Nový izraelský výzvědný satelit Ofek 10 ve čtvrtek ráno dosáhl úspěšně orbitální dráhy a začal posílat informace, čímž posílil schopnost Izraele sledovat situaci v Islámské republice Írán, kterou podezírá z utajovaného vývoje jaderné zbraně. Oznámilo to izraelské ministerstvo obrany.

Družici vynesla ve středu v noci z vojenské letecké základny Palmachim raketa Šavit (Shavit). Na vypuštění spolupracovalo ministerstvo se státními Izraelskými leteckými závody (Israel Aerospace Industries, IAI).

Pokračovat ve čtení “Izrael vypustil Ofek 10, nový výzvědný satelit + video” »

luachVýročí rabiho Nosona Cvi Finkela (Noson Tzvi Finkel, 1849 – 1. února 1927, 29. Ševat 5687), známějšího jako Alter ze Slobodky (město v Litvě). Byl mistr objevení a rozvinutí možností každého jednotlivce, povzbuzování studentů k zušlechťování jejich osobností a stal se významnou osobností jak ve výuce, tak v etice.

Řada jeho žáků, kteří studovali v jeho známé ješivě Slobodka (Slobodka Yeshiva), se stala předními představiteli judaismu 20. století – např. rabíni Jicchak Hutner (Yitzhak Hutner), Jákov Kamenecky (Yaakov Kamenetzky), Áron Kotler (Aaron Kotler), Jákov Jicchak Ruderman (Yaakov Yitzchok Ruderman), Jechezkel Sarna (Yechezkel Sarna) a Elazar M. Šach (Elazar M. Shach). Jeho vlastní syn, Eliezer Jehuda Finkel (Eliezer Yehudah Finkel), se následně stal hlavou známé Mirské ješivy (Mir Yeshiva), která se dnes nachází v Jeruzalémě a s 5.000 studenty je největší ješivou světa.

—–

1. února 2003, 29. Ševat 5763, došlo během návratu z vesmírů k výbuchu amerického raketoplánu Colombia, na jehož palubě zahynulo všech 7 členů posádky – kromě Američanů i první izraelský astronaut Ilan Ramon. Během svých 16 dní ve vesmíru Ramon vzdoroval gravitaci, když vytáhl svoji zemi z bažin terorismu a učinil všechny Židy jednotnými a hrdými.

Ramonova vesmírná pouť byla doprovázena malým svitkem Tóry, zachráněným z Bergen-Belsenu. Vezl sebou také mezuzu omotanou ostnatým drátem – symbolizujícím nacistické koncentrační tábory – na památku své maminky, která přežila Osvětim (Auschwitz) a svého dědečka, který tam byl zavražděn. Na palubě raketoplánu Ramon jedl košer jídlo a přivítal šabat prvním kosmickým Kiduš (Kiddush). Když přelétal nad Jeruzalémem, odříkával „Šema Jisrael“ (Shema Yisrael) – starodávné vyznání židovské víry.

íranský prezident Mahmúd Ahmadinežád

íranský prezident Mahmúd Ahmadinežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád oznámil, že by chtěl být prvním Íráncem vyslaným do vesmíru v rámci íránského vesmírného programu.

„Jsem připraven být prvním člověkem, který bude íránskými vědci vyslán do vesmíru,“ oznámil včera Ahmadinežád s tím, že je ochoten obětovat svůj život pro vesmírný program své země.

Pokračovat ve čtení “Po opici chce letět do vesmíru i íránský prezident Ahmadinežád” »

íránská nosná raketa

íránská nosná raketa

Írán včera – 28. ledna 2013 – úspěšně vyslal do vesmíru družici Pišgam (Pishgam, Průkopník) s opicí na palubě a „učinil tak obrovský krok v oblasti vesmírného biologického výzkumu.“ Oznámily to íránská Press TV, tiskové agentury IRNA, Fars a další.

Satelit byl vypuštěn při příležitosti výročí narození islámského proroka Mohameda a dosáhl orbitální dráhy podle plánu. Na palubě se nacházela „bio-kapsle“ íránské výroby a v ní živá opice, která se podle íránských médií posléze vrátila v pořádku na Zemi.

Pokračovat ve čtení “Írán vyslal do vesmíru opici, vyslání člověka plánuje” »

Izraelská vesmírná agenturaIzraelská vesmírná agentura (Israel Space Agency, סוכנות החלל הישראלית, Sochnut HaHalal HaJisraelit) bude v říjnu 2015 v Jeruzalémě hostit Mezinárodní astronautický kongres.

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém bude v roce 2015 hostit Mezinárodní astronautický kongres” »

Devět tisíc Izraelců se vydalo do Micpe Ramon v Negevu sledovat Perseidy. „Déšť“ Perseid – meteorického roje začal asi hodinu po té, kdy je čas večerní modlitby v níž se praví následující:  „…. Králi Světa, jenž svým slovem halí v soumrak večery, moudře otevírá brány a s důvtipem mění časy, střídá doby, řadí hvězdy ke stráži na klenbě nebeské podle Své vůle. …“ (Podle českého siduru-modlitební knihy Adir ba-Marom). Roj meteoritů „Perseidy” se objevuje při přeletu zbytků komety Swift -Tuttle kolem Země .

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Star Wars’ Meteor Shower Rains on Israel

 

vypuštění družice Navid-e Elm-o Sanat

vypuštění družice Navid-e Elm-o Sanat

Írán dnes úspěšně vypustil novou družici. Oznámila to státní tisková agentura IRNA s tím, že satelit Navid-e Elm-o Sanat (Příslib vědy a průmyslu) o váze 50 kg, který vynesla íránská raketa Safir, bude provádět snímkování Země s vysokým rozlišením a také sbírat data o počasí a monitorovat přírodní katastrofy. Zemi bude obíhat v 90minutových cyklech ve výšce 250 až 370 km.

K vypuštění došlo v rámci oslav 33. výročí Islámské revoluce, kterou byl v Íránu nastolen teokratický šíitský režim.

Pokračovat ve čtení “Írán vypustil svoji třetí družici” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv