… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Waqf

Pohled na Chrámovou horu   foto © Dobrin Stojčev

Pohled na Chrámovou horu foto © Dobrin Stojčev

Arabská média tvrdí, že muslimové jsou pány na Chrámové hoře, její správa je svěřena Waqfu, který podléhá Jordánskému království. Vycházíme-li z toho pohledu na věc, což neznamená, že s ním souhlasíme, ale pro objasnění situace přijmeme předpoklad, že v současné době je na Chrámové hoře náboženstvím, které je určující, islám. Během posledních měsíců bylo natočeno několik autentických videí, kde ženy oblečené podle všech pravidel islámu a vykřikující „Bůh je veliký“, současně brání židovským návštěvníkům, aby se napili z kohoutku vody. Podívejme se, co tyto nešťastné ženy dělají z pohledu islámu. Pohostinství je totiž v islámu velmi důležité a je převzato i z Tóry, např. Korán 51: 24-27 anebo Korán 59: 9. zejména je třeba se starat o hosty, kteří věří v jednoho Boha a v poslední soud. Tato ustanovení židé splňují, proto by bylo logické, že pokud muslimové považují Chrámovou horu za svojí, pozvali by návštěvníky na chlazenou vodu, poskytli jim veškerý komfort a s úctou je vyprovodili. Není tedy agresivní chování popření samotného Koránu? Anebo Chrámová hora není místem, kde by muslimové mohli uplatňovat to co jim předepisuje Korán, protože to místo není jejich? Nechť si laskavý čtenář odpoví sám, ale víme, že poskytnutí vody komukoli, kdo o to požádá, je věcí z lidského hlediska samozřejmou a není třeba být zapáleným přívržencem žádného náboženství.

Pokračovat ve čtení “Projev víry anebo její popření na Chrámové hoře + videa” »

img501769Jehuda (Yehuda) Glik, předseda hnutí za svobodný pohyb na Chrámové hoře (LIBA), vyjádřil spokojenost s tím, že Chrámová hora byla otevřena pro Židy právě na 9. Av. Je tomu poprvé po 3 letech. Již dopoledne bylo oznámeno, že přišlo již 300 židů spolu s poslankyní Shuli Mualem-Refaeli (Židovský dům). Židovští návštěvníci navštívili představitele policie, který je odpovědný za bezpečnost Starého města Jeruzaléma – Avi Bitona a vyjádřili mu poděkování za efektivní působení jednotky, které velí. Dnes v časných ranních hodinách pronikla na Chrámovou horu skupina maskovaných mužů a házela na policisty zápalné lahve. Policie je rozehnala a zůstala na Chrámové hoře aby zabránila dalším podobným akcím. V noci z pondělí na úterý policie zatkla 27 Arabů, kteří se  v Jeruzalémě zúčastnili násilných demonstrací. Celkem bylo v posledních dnech pro účast v násilných nepokojích  zatčeno 457 podezřelých, z nichž již 160 bylo již obviněno.

Pokračovat ve čtení “Chrámová hora zpřístupněna pro židy + aktualizace” »

Moše Feiglin

Moše Feiglin

Včera, v neděli 25. května se konala v Jeruzalémě, v auditoriu Knesetu vědecká konference, jejímž tématem byla SVRCHOVANOST IZRAELE NA CHRÁMOVÉ HOŘE – .הריבונות בהר הבית Konferenci zorganizoval zástupce předsedy Knesetu poslanec Moše Feiglin. Konferenci moderoval profesor Arie Eldar, který byl též jedním z přednášejících. Feiglin uvedl konferenci slovy: Mysleli jsme si, že problém je pouze zákaz židovské modlitby na Chrámové hoře, ale to pouze průvodní jev problému. Hlavní příčinou je skutečnost, že kdo je svrchovaným pánem Chrámové hory, tomu náleží tato země. Jádro sporu tkví v tom, kdo je opravdový národ a kdo je politicky vytvořeným národem. „My jakoby uznáváme práva palestinského národa, ale Palestinci nejsou ochotni uznat náš národ. Židé jsou podle nich pouze náboženstvím, tudíž nemají právo na stát“, řekl Feiglin. Upozornil, že v arabských obcích a městech Izraele a Západního břehu je nová architektura – staví se mešity, které mají podobu Skalního dómu (Kipat ha-sela, Kubat as-sachra), jenž však mešitou nebyl a není. Tyto mešity mají za cíl upevnit pocit a víru v arabském a palestinském obyvatelstvu, že jen jemu patří Chrámová hora. Velice krátký projev, či spíše připomínku přednášejícím a všem účastníkům konference měla poslankyně Šula Mualem. Ta vyslovila názor, že náš zápas o Chrámovou horu je mnohem hlubší, je zápasem o naši identitu. Musíme přestat používat termínu, že „navštěvujeme Chrámovou horu“, neboť Chrámová hora nám patří a my patříme Chrámové hoře. Nelze se dívat na problém Chrámové hory pouze z čistě halachického hlediska.
Pokračovat ve čtení “Svrchovanost Izraele na Chrámové hoře” »

V předvečer dne, kdy si Židé připomínají nejtragičtější událost v historii, kdy byl dvakrát zbořen jeruzalemský Chrám, nejsvětější místo judaismu. Několik set židů přišlo na místo, kde stával Chrám a kde se dnes nacházejí mešita Al Aqsa a muslimská svatyně Skalní dóm, sloužící jako místa modlity pro muslimy. Židé mají přístup na místo omezený a dnes museli u jediné brány dlouho čekat, než byli po skupinách vpuštěni na Chrámovou horu.

Pokračovat ve čtení “Předvečer devátého avu na Chrámové hoře židé vyháněni arabskými extremisty + video” »

img354315Jeruzalémský muslimský waqf, který spravuje od roku 1967 Chrámovou horu a na ní se nacházející památky, usiluje o likvidaci archeologických a stavebních památek, které připomínají židovskou minulost tohoto nejsvětějšího místa judaismu. Podle rozhodnutí Izraelského nejvyššího soudu je waqf povinen konzultovat veškerou stavební činnost s izraelským památkovým úřadem.

Podle sdělení archologa Tzachiho Zweig-Dvira, které učinil na základě osobní návštěvy na Crámové hoře, kde  se na východní straně objevila hromada zeminy a v ní množství archeologických nálezů, což dokazuje, že waqf bez povolení provádí stavební práce a výkopy bez dohledu Izraelského památkového úřadu (IAA), což je jednoznačné porušení rozsudku Nejvyššího soudu z roku 2004, který stanovuje, že je zakázáno provádět přesuny půdy na Chrámové hoře, dokud není zdokumentováno, co tato obsahuje. Každý, kdo chce po provést nějaký přesun půdy (tedy i výkop) to musí oznámit 30 dnů předem v souladu s rozsudkem Nejvyššího soudu Izraele.

Pokračovat ve čtení “Waqf pokračuje v likvidaci židovských památek na Chrámové hoře” »

Vedení izraelské policie vydalo prohlášení v němž zdůvodňuje uzavření Chrámové hory o 9 avu respektive 10. avu pro nemuslimské věřící. (Tedy již ne pro židy.) Podle policie vznikly důvodné obavy z nepokojů. Aktivisté z židovských skupin, na to odpověděli následovně: „Musíme být vděčni za to, že policie pochopila,  že uzavřít Chrámovou horu pro židy je v rozporu s náboženskou svobodou. Je třeba nenechat bez povšimnutí, skutečnost, že ačkoli se starosta Jeruzaléma Nir Barkat vyjádřil jinak, není to poprvé kdy policie diskriminuje židy ve věci návštěvy Chrámové hory.“  Je třeba také podotknout, že podle ustanovení Waqf  (islámské právní autority v tomto případě v Jeruzalémě) mají židé na Chrámové hoře zákázáno se modlit. Dodržování tohoto ustanovení je muslimskými dozorci na Chrámové hoře přísně sledováno. Zatímco muslimové tam mohou hrát fotbal anebo pořádat piknik. 

Pokračovat ve čtení “Policie vysvětluje proč diskriminovala židy během půstu 9. avu” »

Chrámová hora

Chrámová hora

Kazatel z mešity Al-Aksá v Jeruzalémě šejch Júsuf Salame (Yusuf Salameh) minulý čtvrtek odsoudil prohlášení izraelského Nejvyššího státního zástupce Jehudy Weinsteina (Yehuda Weinstein), že na komplex mešity je nutné aplikovat izraelské právo.

Weinsten uvedl, že Chrámová hora v Jeruzalémě je součástí státního území Izraele a proto se ve vztahu k ní musí aplikovat izraelské právo, včetně právních norem týkajících se ochrany památek, výstavby a plánování. Současně řekl, že izraelské právo je nutné aplikovat obzvlášť citlivě a pragmaticky.

Pokračovat ve čtení “Šejch mešity Al-Aksá: Jeruzalém bude muslimský navždy” »

Chrámová hora

Chrámová hora

Poprvé po desetiletí navštívili tento příslušníci Izraelských obranných sil v uniformách Chrámovou horu v Jeruzalémě a prohlédli si mešitu Al Aksá. Návštěva uniformovaných vojáků byla povolena po dlouhé době, kdy se policie stavěla proti takovým návštěvám, sdělil webu Aruc 7 (Arutz Sheva) předseda Nadace dědictví Chrámové hory Jehuda Glick (Yehuda Glick).

„Ve výboru pro vnitřní věci Knesetu se diskutovalo a poslanci Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely), Arje Eldad (Aryeh Eldad) a Danny Danon se dotazovali policie, jak je možné, že nedovoluje vojákům vyjít na Chrámovou horu,“ uvedl Glick.

Pokračovat ve čtení “Uniformovaní izraelští vojáci navštívili Chrámovou horu v Jeruzalémě” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv