… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Yeshiva University

לוגו_ישיבת_שעלביםJešíva hesder (náboženský vzdělávací ústav zabývající se přípravou budoucích rabínů, kde studenti současně s výukou vykonávají vojenskou základní službu). Ješíva hesder byla založena roku 1961 v náboženském kibucu Ša’alvim nacházejícím se nedaleko izraelského města Modi’in. Jedná se o ješívu prodchnutou duchem náboženského sionismu, jejímiž duchovními vzory jsou rabín Abraham Isaac Kook a rabín Josef Dov Soloveitschik. Letos tato izraelská ješíva hesder může být opravdu pyšná na své bývalé žáky a především na celý pedagogický sbor. Celá čtvrtina (49) nových rabínů, kteří v neděli 23. března t.r. obdrželi rabínské požehnání a diplomy (semicha) na new-yorkské Yeshiva University, jsou bývalými žáky ješívy hesder Ša’alvim. Všichni tito noví rabíni – absolventi Yeshiva University se zúčastnili několikaletého speciálního výchovného programu ješívy Ša’alvim pro zahraniční studenty. Vzhledem k tak vysokému počtu nových rabínů, kteří studovali v ješívě Ša’alvim, byl pozván její předseda, rabín Jechezkiel Jacobson do New-Yorku, aby na Yeshiva University při „Chag ha-semicha“ ( svátek předávání rabínských diplomů a požehnání) přednesl svůj projev. Bohužel z osobních důvodů rabín Jacobson nemohl přijet, ale poslal svým žákům své požehnání.

Pokračovat ve čtení “Pedagogický úspěch izraelské ješívy hesder Ša’alvim” »

luach16. listopadu 1945, 11. Kislev 5706, byla newyorským státním výborem státní změněna zakládací listina Yeshiva College (později Yeshiva University) a stala se z ní první americká univerzita pod židovskou záštitou.

Během první poloviny 20. století americké univerzity dodržovaly místní systém kvót, takže prostor pro židovské studenty byl často omezený (Bylo to nicméně lepší než situace ve středověku, kdy univerzity byly pro Židy zcela uzavřené). Yeshiva University pomohla toto napětí zmírnit a dnes je uznávána jako jedna z předních amerických akademických institucí. Nabízí vzdělání v rabínských, obchodních, lékařských, právních a židovských studiích.

Ženy, které pravidelně chodí do synagogy, jsou optimističtější, než ostatní. Vyplývá to ze zprávy Yeshiva University, která má tento týden vyjít v Journal of Religion and Health. Totéž platí i pro Nežidovky, které chodí do kostela.

Optimističtější pohled na život mělo 56 % těch, kdo se pravidelně účastní modliteb.

„Existuje zde vzájemný vztah, neznamená to ale, že zde je příčinná souvislost,“ uvedl Eliezer Schnall, klinický mimořádný profesor psychologie Yeshiva University, který výzkum vedl. „Bylo by možné také tvrdit, že optimističtější lidé mohou být vedeni k účasti na náboženských obřadech.“

Pokračovat ve čtení “Netrap se, buď šťastná – a jdi do synagogy” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv