… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
ZAKA

Zidan Saif

Zidan Saif

V jeruzalémské nemocnici Hadasa Ein Kerem zemřel 30letý Zidan Saif (30) , izraelský policista z drúzského města Kfar Janúch (Kfar Yanouch) v Galileji, který byl včera kriticky zraněn, když bojoval s teroristy, kteří masakrovali židovské věřící v jeruzalémské synagoze. Byl jedním z prvních policistů, kteří okamžitě přispěchali na pomoc a snažili se teroristy zneškodnit, byl i dopravní policista pokročilý štábní rotmistr – רס“מ . Počet obětí se tak zvýšil na pět.

Byl prvním, kdo vběhl do synagógy a zhájil boj s teroristy. Zidan Sajf byl v boji s teroristy těžce raněn a v kritickém stavu jej záchranná služba převezla do nemocnice Hadassa Ejn Karem, kde včera podlehl následkům zranění. Zidan Sajf byl za velké účasti kolegů z policejního sboru, představených drúzské komunity, přátel a rodiny pohřben ve své obci Januch Džat v Horní Galileji. Čest jeho památce – יהי זכרו ברוך. Připomeňme významný psak halacha (rozhodnutí podle židovského práva) rabína Obadii Josefa, z.c.l., který se vztahuje na drúzské vojáky a policisty, kteří padli při výkonu služby:
חייל דרוזי שעמד על משמרתו להגן על ישראל מפני אויב ומתנקם ונהרג בידי הישמעאלים (ערבים), על משמרת בטחון ישראל, נכון לומר עליו השכבה בבית הכנסת לעילוי נשמתו כנהוג על חסידי אומות העולם. (ספר שו“ת „חזון עובדיה“, דיני ומנהגי יום השנה, כב (22
Drúzský voják, který stál na stráži, aby bránil Izrael před nepřítelem a byl zabit Araby proto, že strážil bezpečnost Izraele, je správné v synagóze pronášet za něj modlitbu za zemřelé, na památku jeho duše, podobně, jak je tomu zvykem u Spravedlivých národů světa. (Kniha responsí „Hazon Obadia“, Zákony a obyčeje výročního dne úmrtí, § 22).

Po Zidanu Saifovi zůstala manželka a sedmiměsíční dcera.

Pokračovat ve čtení “Počet obětí teroru v synagoze se zvýšil na 5, zemřel drúzský policista – Aktualizováno” »

obětem arabského teroru, Jeruzalém, Izrael, 18. 11. 2014Byla zveřejněna identita 4 obětí dnešního palestinského teroristického útoku v synagoze Kehilat Jákov (Kehila Yaakov) ve čtvrti Har Nof v Jeruzalémě.

Údery seker a výstřely dvou Arabů byli při ranní modlitbách zavražděni:

rabi Moše Tversky (Moshe Tversky), 59 let

rabi Arje Kopinsky (Aryeh Kopinsky), 43 let

rabi Avraham Šmuel Goldberg (Avraham Shmuel Goldberg), 58 let

rabi Kalman Levine, 50 let.

Dalších 13 modlících se mužů bylo zločinci zraněno.

Pokračovat ve čtení “Zveřejněna jména obětí arabského masakru v jeruzalémské synagoze” »

Jehuda Meši Zahav

Jehuda Meši Zahav

ZAKA

ZAKA

Charedi-zbožná komunita v Izraeli se bouří proti tomu, aby po šesti desetiletích, kdy se její muži mohli naplno věnovat studiu Tóry namísto služby v izraelské armádě, měli povinnost nechat se odvést k povinné vojenské službě – a pokud tak neučiní, byli trestně stíháni.

Web Aruc 7 (Arutz Sheva) o této otázce hovořil s Jehudou Mešim-Zahavem (Yehuda Meshi-Zahav), bývalým zapáleným antisionistou, který nyní stojí v čele organizace ZAKA (זק“א‎), pomáhající identifikovat oběti terorismu, a povzbuzuje charedi komunitu, aby se státem spolupracovala a ne se stavěla proti němu.

Pokračovat ve čtení “Jehuda Meši-Zahav: Charedi světu chybí vedení” »

izraelští vojáci připravují raněné na převoz do vlasti

izraelští vojáci připravují raněné na převoz do vlasti

Do Izraele byli dnes večer vojenským letounem Hercules převezeny ostatky 5 izraelských občanů, kteří byli včera zavražděni v Bulharsku sebevražedným bombovým teroristou. Zavražděnými jsou 28letý Jicchak Kolangi (Yitzchak Kolangi) z Petach Tikva, 28letý Amir Menaše (Amir Menashe) z Petach Tikva, 25letý Maor Haruš (Maor Harush) z Akko, 26letý Elior Preis z Akko a 44letá Kochava Šriki (Kochava Shriki) z Rišon LeCion (Rishon LeTzion).

Pokračovat ve čtení “Oběti teroristického útoku v Burgasu identifikovány, mrtví a zranění převezeni do Izraele” »

výbuch v Burgasu

Článek průběžně aktualizujeme.

Výbuch autobusu, který převážel izraelské turisty po ploše letiště poblíž města Burgas v Bulharsku, dnes odpoledne zabil zřejmě 6 Izraelců a místního průvodce a mnoho dalších zranil.

Jak v 19:15 středoevropského času oznámil starosta Burgasu Dimitar Nikolov, hospitalizováno bylo 33 izraelských turistů a 9 se jich pohřešuje.

Jednalo se především o mladé Izraelce, mezi nimiž je Bulharsko jednou ze oblíbených zemí, které navštěvují o letních prázdninách.

Pokračovat ve čtení “AKTUÁLNĚ: Teroristický útok na Izraelce v Buharsku – 7 mrtvých” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv