… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
ženská práva

Mideast-Israel-Gaza_Horo-1-e1435658023607Nová flotila jejímiž účastnicemi jsou výlučně ženy se rozhodla ohrozit námořní blokádu pásma Gazy vyplula ve středu ze španělské Barceloby Dvě lodě Amal a Zaytuna s jedenácti ženami na palubě vypluly s transparentem „Ženská flotila do Gazy“ .  Účastnicemi jsou například poslankyně Evropského parlamentu ze Švédska Malin Bjork a Dr Fouzia Hassan Malajsie. Do Gazy by měly připlout na počátku října. Podle sdělení Zohar Chamberlain Regev mluvčí iniciativy tvoří náklad lodí většinou potraviny a léky, které mají být distribuovány obyvatelům pásma Gazy. Ale hlavně, jak řekla mluvčí: „přinášíme poselství o naději a solidaritě, protože se domníváme, že to je to, co gazané potřebují nejvíce.“ Pokračovat ve čtení “Ženská flotila vyplula z Barcelony do Gazy + video” »

Nasrin Hasan u soudu Foto: Dudu Grinspan

Nasrin Hasan u soudu Foto: Dudu Grinspan

Když minulý týden bylo povoleno informovat veřejnost o zatčení čtyřicetileté matky sedmi dětí z Haify Nasrin Hasan, která odjela do Gazy, ale zachovala si Izraelské občanství. V Gaze zneužila skutečnost, že může cestovat bez problému do Izraele a zpět a poskytla teroristům informace o tom, jak jsou zabezpečeny haifské veřejné budovy a synagogy a byla také vycvičena jako teroristka, nedokázala jsem to pochopit a skutečně jsem se lekla, žiju v Haifě v těsném sousedství čtvrti jejíž většina obyvatel jsou Arabové. To může znamenat, že jsem tu pani třeba potkala v autobusu, v obchodě na poště nebo prostě na ulici. Nedokáži posoudit co vedlo tuto ženu k takovým činům, jestli to byla skutečná nenávist k Izraeli, k židům, nebo jí někdo v rodině manžela nutil, nebo to pro ní byla jediná možnost jak „vypadnout“ z domu v Gaze .  Postavení žen i v arabské izraelské společnosti není většinou nijak záviděníhodné, panuje stále tvrdý patriarchát, ženy sice mohou studovat, ale o tom co bude po studiu, rozhodne v lepším případě otec, v horším manžel. V muslimské společnosti to znamená zpravidla, zůstat doma a věnovat se péči o domácnost a rodit děti. Pro většinu arabských muslimů není důležité, zda žena dosáhla akademického titulu a mohla by najít uplatnění na trhu práce, ale co je skutečně důležité je tradiční představa o rodinném životě, kde žena má jasně dané postavení – být doma pod kuratelou manželovy rodiny. Pokračovat ve čtení “Arabské teroristky – je-li toto rovnoprávnost?” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2017
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv