… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zvi Hauser

Izraelský státní archivIzraelská vláda na svém nedělním zasedání, v předvečer výročí Dne nezávislosti, schválila výstavbu nového sídla Izraelského státního archivu (Israel State Archives, ארכיון המדינה), čímž uznala jeho význam jako národní instituce odpovědné za ochranu a zpřístupňování dokumentů izraelských státních institucí.

Budova Izraelského státního archivu by měla vyrůst vedle Ústředního sionistického archivu (Central Zionist Archives, הארכיון הציוני המרכזי) na okraji Jeruzaléma a nacházet by se v ní měla správa archivu, auditorium, výstavní síň a zařízení pro studující.

Pokračovat ve čtení “Izraelský státní archiv získá novou budovu v Jeruzalémě” »

Izraelský památkový úřad

Originál plánu renovace Chrámu B*žího hrobu po zemětřesení v roce 1927

Originál plánu renovace Chrámu B*žího hrobu po zemětřesení v roce 1927

Izraelský památkový úřad (רשות העתיקות) spouští nový Izraelský archeologický archiv, který je v angličtině a hebrejštině dostupný přes internet a bude obsahovat informace o všech aktivitách archeologických subjektů v Izraeli.

Již nyní jsou online dostupné desítky tisíc dokumentů, fotografií, map a plánů Akka a Jeruzaléma z let 1919 až 1948. Další digitalizované dokumenty přibudou v nadcházejících dnech.

Pokračovat ve čtení “První na světě: Izraelský archeologický archiv zpřístupněn přes internet” »

Nir Barkat

starosta Jeruzaléma Nir Barkat

Starosta Jeruzaléma Nir Barkat předevčírem podpořil plán izraelské vlády postavit 3.000 nových bytových jednotek v oblasti E1 mezi izraelským hlavním městem a Maale Adumim, informují noviny Jisrael HaJom.

V projevu na konferenci o dostupném bydlení, která se konala v Hercliji (Herzliya), Barak řekl: „Potřebujeme spojit oblast E1 s Jeruzalémem bez jakýchkoliv omezení, i kdyby na nás svět tlačit, abychom to nedělali. Samozřejmě v tomto podporuji postoj předsedy vlády. Neznám žádné město světa, jehož regulátorem (výstavby) by byl prezident USA.“

Pokračovat ve čtení “Starosta Jeruzaléma: Rozvoj žádného města světa nereguluje prezident USA” »

schválení povolání vyššího počtu záložáků k Operaci Sloup oblakový

Izraelská vláda na žádost ministr obrany Ehuda Baraka dnes večer schválila navýšení počtu záložních vojáků, kteří by mohli být povoláni v rámci Operace Sloup oblakový na více než 75 tisíc. Dosud schválené maximum bylo 30 tisíc a fakticky povoláno bylo 16 tisíc záložáků.

Při protiteroristické Operace Lité olovo bylo povoláno méně než 10 tisíc záložáků.

Ministr obrany Ehud Barak dnes večer požádal premiéra a vládu o navýšení počtu záložáků, které může povolat pro případ pozemní operace v Gaze.

Pokračovat ve čtení “Izraelská vláda schválila povolání až 75.000 záložáků” »

Jeskyně patriarchů v Hebronu

Jeskyně patriarchů v Hebronu

Palestinská správa chce, aby UNESCO prohlásilo Jeskyni patriarchů (Jeskyně Machpela, Me’arat ha-Machpela, מערת המכפלה) a Ráchelinu hrobku (Kever Rachel, קבר רחל) za předměty palestinskoarabského kulturního dědictví. Izrael je na svůj seznam kulturního dědictví nezařazuje.

Izraelský vládní výbor pod vedením předsedy vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) dnes ráno jedná o přidání dalších 10 míst na oficiální izraelský seznam míst kulturního dědictví. V Bibli popisována Jeskyně patriarchů a Ráchelina hrobka však mezi nimi nejsou.

Pokračovat ve čtení “Vzdává se Izrael míst židovského dědictví ve prospěch Palestinské správy?” »

Video z porady předsedy izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) s jeho nejbližšími poradci ukazuje, že polovina z členů jeho vnitřního kruhu nosí kipu. Porada se konala v neděli bezprostředně po projevu prezidenta USA Baracka Husseina Obamy na shromáždění AIPAC.

Netanjahu byl v neděli ve Washingonu, ale projevu se nezúčastnil. Kanál 2 izraelské televize citoval zdroj z jeho úřadu, podle nějž nemá být v Netanjahuově nepřítomnosti hledán žádný význam a premiér měl původně v tutéž dobu být v New Yorku.

Pokračovat ve čtení “Polovina Netanjahuova vnitřního kruhu nosí kipu (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv