… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

čtení z děl Tomáše Zmeškala a Petry Hůlové25. Jeruzalémský mezinárodní knižní veletrh končí a snad je vhodné informovat českého čtenáře o událostech spojených s českou kulturou, anebo alepoň s připomínkou jména Praha, jak je tomu v díle jednoho z hostů – Umberta Eca.Ten přijel na knižní veletrh v Jeruzalémě se svojí novou knihou El cementerio de Praga. Je to jeho již pátá návštěva Izraele a pravděpodobně se tu cítí dobře. Středomořský životní styl mu jistě jako rodákovi z egyptské Alexandrie není cizí.

Ve středu večer proběhl v rámci programu „Literární kavárny“ setkání Umberta Eca s A.B. Jehoshuou.

Nelze opomenout ani český stánek, který nabídl návštěvníkům pohled do současné, ale i starší české literatury v překladech do hebrejštiny, reprezentativní publikace o kulturních památkách Čech a v neposlední řadě je seznámil s dvěma spisovateli, Tomášem Zmeškalem a Petrou Hůlovou, kteří do Jeruzaléma přijeli, aby svá díla přiblížili izraelskému čtenáři. Kromě účasti na veletrhu oba spisovatelé z iniciativy kulturní atašé českého velvyslanectví v Tel Avivu Mariny Sternové přijeli do Haify na setkání s členy pobočky HYČ (společnost rodáků z bývalého Československa). Oba mladí spisovatelé na setkání přečetli ukázky svých děl a poté se rozvinula diskuze. Shodou okolností přivezli oba spisovatelé knihy, které se zabývají nedávnou historii a z různých pohledů mapují období husákovské totality v bývalém Československu, což pro většinu přítomných bylo období které z vlastní zkušenosti nepoznali. Petra Hůlová zaujala nejen svým skromným vystupováním, ale především šíří tématik svých knih. Také neokázalé vystoupení Tomáše Zmeškala umožnilo přítomným nahlédnout do situací, v jakých se ocitl člověk, který nezapadal do určité uniformity socialistické reality. Někteří snad byli až zaskočeni Zmeškalovým názorem na komunistickou minulost, kterou v podstatě charakterizoval jako vládu hloupých či neschopných. Pozvat spisovatele do Haify byl jistě záslužný počin a obohatil nejen posluchače, ale i oba hosty.

čtení z děl Tomáše Zmeškala a Petry Hůlové

čtení z děl Tomáše Zmeškala a Petry Hůlové

Velkou událostí na veletrhu byla i přítomnost významného kafkologa – profesora Klause Wagenbacha, který se po desetiletí zabývá Kafkovým dílem a podle rozhovoru s otištěného v deníku Jisrael Hajom neváhal jet v roce 1956 do Jeruzaléma, tehdy ostřelovaného jordánskými snajpery, aby mohl studovat Kafkovy rukopisy. Stejně tak neváhal navštívit Prahu, aby v dobách komunismu bádal o tehdy nepopulárním spisovateli. Wagenbach také nezapomíná na Maxe Broda, nejen jako vydavatele Kafkova díla, ale i jako v Izraeli nedoceněného spisovatele, který nemalou měrou přispěl k úrovni kulturního dění Izraele v dobách jeho vzniku a po ní. Wagenbach také vyprávěl snad až kafkovský příběh, spojující Prahu s Jeruzalémem. Při jedné z jeho návštěv v Praze, cestou k hrobu Franze Kafky na židovském hřbitově, mu vítr přivál k nohám kipu. Wagenbach v tom viděl znamení shůry a tuto pražskou kipu si vzal také sebou při své nynější cestě do Jeruzaléma.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Archiv