… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelský Ministerský výbor pro legislativu včera odmítl návrh zákona, kterým by se židovské obce v Judeji a Samaří dostaly pod izraelskou svrchovanost. Díky zákonu by židovské obce přestaly být v pravomoci ministerstva obrany a přestaly by být ohrožovány „zmrazením výstavby“ a podobnými kroky.

Zákon předložil předseda Národní jednoty (Ichud Leumi, האיחוד הלאומי), poslanec Jákov „Kacele“ Kac (Yaakov „Ketzaleh“ Katz, יעקב „כצל“ה“ כץ) a připojili se k němu všichni ostatní poslanci Národní jednoty, stejně jako dalších 22 koaličních poslanců – včetně většiny poslanců strany Likud (Jednota). Odmítavé stanovisko Výboru nicméně znamená, že od všech koaličních poslanců se očekává, že budou hlasovat proti, až bude zákon předložen pozítří k hlasování plénu Knesetu.

Zákon poprvé předložil před 4 roky tehdejší poslanec rabi Benny Elon a tehdy se k němu připojila řada poslanců Likudu – včetně současného premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu). Likud byl tehdy v opozici. Zákon tehdy přijat nebyl, ale znovu jej v současném Knesetu předložil poslanec Kac a před rokem se o něm mělo hlasovat v Ministerském výboru pro legislativu. Předseda vlády Netanjahu požádala Kaceleho, aby hlasování odložil o 3 měsíce, čemuž Kacele vyhověl.

Od té doby Výbor, v jehož čele stojí ministr spravedlnosti Jákov Neeman (Yaakov Ne“eman) ignoroval Kacovy žádosti, aby byl zákon opět projednáván. Ministr Benny Begin, který v minulosti stál v čele výboru, prohlásil, že „se Národní jednotě stala nespravedlnost“ a navrhne urychlené hlasování o návrhu zákona.

Výbor přijetí zákona odmítl jednomyslně. Kromě Neemana a Begina jsou členy výboru ministři Gideon Saar, Juli Edelstein (Yuli Edelstein), Gilad Erdan, Moše Kachlon (Moshe Kachlon), Michael Eitan, Limor Livnat, Dan Meridor, Josi Peled (Yossi Peled), Jisrael Kac (Yisrael Katz) a Juval Steinic (Yuval Steinitz) – všichni z Likudu a dále Jicchak Acharonovič (Yitzchak Aharonovich), Sofa Landver, Orit Noked, Stas Misežnikov (Stas Misezhnikov), Mešulam Nahari (Meshulam Nahari), Daniel Herškovic (Daniel Hershkowitz), Jákov Mergi (Yaakov Mergi) a Šalom Simchon (Shalom Simchon).

Aby se Likud vyhnul vyvolání rozpaků tlačil předseda vládní koalice v Knesetu, poslanec Zeev Elkin, na Kaceleho, aby zákon opět stáhnul. To však tentokrát Kacele již odmítnul.

„Ve středu izraelský národ na vlastní oči uvidí, kdo je loajální Zemi Izrael, když jde o řeči a podpisy, ale otočí se k ní zády, když dojde na skutky – a kdo je loajální skutečně,“ prohlásil Kacele.

„Nyní se ukazuje, že ti, kdo akceptovali ostudné heslo ‘dva státy pro dva národy’, a ti, kdo zmrazili židovské obce v Judeji a Samaří a chtěli je zmrazit podruhé, nejednali poctivě, kdy se podepsali pod návrh (tohoto) zákona,” dodal.

(IsraelNationalNews.com)

mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Cabinet Rejects Sovereignty on Jewish Towns of Judea, Samaria .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Archiv