… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

TóraŠabat před Purimem nazýváme šabat Zachor. Vyndaváme z aron ha-kodeš dva svitky Tóry a z druhého svitku předčítáme osmému vyvolanému muži-maftírovi tři verše z páté knihy Mojžíšovy 25,17-19. „Vzpomeň, co ti učinil Amálek na cestě, když jste táhli z Egypta…..“

Na jednu stranu, když každoročně před Purimem čteme tyto tři verše, tak se může zdát, že si stále Amáleka připomínáme a tím mu vlastně děláme „reklamu“. Micva je vymazat Amáleka zpod nebes a ne nezapomenout na něj. Micva je však nezapomenout na to, co nám Amálek učinil.

Synové Izraele, když přišli do zaslíbené země pod vedením Jehošui bin Nuna, měli od Všemohoucího tři povinnosti: ustanovit si krále, vybudovat Chrám a zničit Amáleka.

Dnes starověký národ Amálekiťanů neexistuje (podobně jako staří Egypťané, Babylóňané, Moábci…), ale to neznamená, že neexistují mezi národy vlastnosti Amáleka. Co to je? Odvěká ničím neopodstatněná nenávist k Židům a všemu židovskému. To je ona תכונת עמלק, která nezná národnosti a zatím ani konce. Proti vlastnostem Amáleka jsme povinni bojovat bez slitování.

Bohužel, život nás staví stále před nové a nové zkoušky, a to nejen víry, ale i naší připravenosti hájit zemi danou nám Hospodinem před těmi, kteří nás chtějí, jak nejednou prohlásili, zahanat do moře.

Před týdnem palestinští vrazi v samařské vesnici Itamar zvěrsky zavraždili rodinu Vogelových. Otce Udiho, jeho ženu Rut a jejich tři děti Joava (11 let), Elada (4 roky) a čtyřměsíční Hadasu, nechť Hospodin pomstí jejich krev. Ruce, které držely vražedné nože jsou ruce Amáleka!

S Amálekem nikdy nemůže být žádný mír. Bohužel, to si mnozí Židé v naší zemi, ale i ve světě neuvědomují. Slova o míru z úst Abu Mazena a palestinské reprezentace a též jeho formální odsouzení vraždy, to je pouze taktika. Strategie se nezměnila a jejím cílem je vymazat Izrael z povrchu zemského a nahradit ho muslimskou Palestinou – o území waqfu patřícímu arabské muslimské ummě, čímž v islámu území dnešního Izraele je, se nevedou žádné rozhovory a nepřipouštějí se žádné územní ústupky (hranice do roku 1967 atp.).

Když izraelská informační služba dala všem světovým médiím k dispozici fotografie zavražděných dětí, ani jedny evropské noviny je neuveřejnily. To samo o sobě ukazuje na skutečnost, že ve své většině je evropské veřejnosti zcela lhostejný osud jednoho, pěti, ale třeba i milionu Židů. Proč by ne? Cožpak před druhou světovou válkou a během ní Evropa k židovskému osudu nemlčela? Kde jsou evropští „obránci lidských práv“? Proč neprotestují před palestinskými zastupitelskými úřady ve svých zemích, jako to umějí před budovami izraelských vyslanectví, když Izrael zneškodní nějaké teroristy.

My také nesmíme zapomínat na slova pesachové hagady, která nám připomínají, že v každé době proti nám povstanou ti, kteří nás chtějí zahubit. Ať to byl Hitler nebo dnes hlásná trouba íránského režimu a jeho vůdce ajatolláha Chameneího (ten má faktickou moc) prezident Mahmúd Ahmadinedžád.

Prostě nesmíme zapomenout s kým máme tu čest.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv