… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

 

Sýrie

Sýrie

Po úspěšných revolucích v Egyptě a Tunisku došlo k protestům i v Sýrii. Aktivisté, stavějící se odmítavě k vládě syrského prezidenta Bašára al-Assada (Bashar al-Assad), uspořádali v úterý a ve středu protesty a v rámci tzv. „Dne hněvu“ požadovali svobodné volby a změnu vlády. Syrské bezpečnostní jednotky na některých místech reagovaly střelbou a bily je obušky a tyčemi.

Podle syrských opozičních skupin, které fungují na Západě, se protestovalo v Damašku, Aleppu a ve městě Kamišli (Qamishli) na severu země.

 

Sýrie

Sýrie

Očitý svědek sdělil BBC, že stovky lidí protestovaly v centru Damašku a policie na ně nestřílela, ale dav rozehnala a 6 demonstrantů zatkla. Podle Reuters se úterního protestu v Damašku zúčastnilo jen okolo 40 lidí.

V Allepu podle svědků policie jednala násilně, střílela do vzduchu a demonstranty bila.

Zásahu se účastnili příslušníci tajné policie v civilu.

Syrská opoziční aktivistka Suheir Attasi v úterý večer panarabské televizi Al Džazíra (Al-Jazeera) sdělil, že „je to poprvé, kdy syrští občané žádají svobodu. Protestující jsou běžní lidé, kteří chtějí svobodu a doufají, že v Sýrii to dopadne podobně jako v Tunisku a Egyptě.“ Dodala, že mezi protestujícími byli Syřané ze všech etnických a náboženských skupin.

Další protesty byly plánovány v Damašku na středu, kdy policie rozehnala okolo 150 lidí. Část z nich opět zmlátila, několik zatknula.

Informace o úterním protestu se šířila pomocí Facebooku a dalších sociálních sítí. Protest byl největším veřejným projevem nesouhlasu, k němuž v Sýrii došlo od prosince loňského roku, kdy v Tunisku začala vlna protivládních protestů, která se od té doby šíří arabským světem.

Opoziční aktivisté uvádějí, že od té doby bylo několik pokusů zorganizovat v Sýrii protesty, ale až do úterka neměly žádný větší dopad. Assad prohlásil, že není důvod k protestům, protože jeho vláda „věnuje pozornost potřebám Syřanů.“

Syrské úřady od vypuknutí protestů v jiných arabských zemích zintenzivnili zatýkání disidentů, nezávislých spisovatelů a představitelů opozice.

Podle organizace Human Rights Watch (HRW) byla v roce 2010 Sýrie jedním z největších porušovatelů lidských práv na světě. Docházelo k věznění, mučení oponentů, ulačování kurdské národnostní menšiny.

V tuto chvíli je nejisté, jakou cestou se Sýrie vydá. Zda si uchová poměrnou stabilitu pod Assadovou pevnou rukou nebo zda vypuknou rozsáhlé protesty a syrský vládce si bude muset vybrat, zda se moci vzdá jako Mubarak v Egyptě nebo o ni bude bojovat jako Kaddáfí v Libyi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv