… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

V sobotu uplynulo už 5 let od chvíle, kdy teroristická organizace Hamas (Hnutí islámského odporu) odvleklo při přepadu z izraelského území do Pásma Gazy izraelského vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit, גלעד שליט). Další 2 izraelští vojáci byli při přepadu zabiti.

Od té doby je Šalit v rukou teroristů nezvěstný, držený na neznámém místě, přičemž islámští zločinci jej hodlají vyměnit za teroristy držené v izraelských věznicích a také jako nástroj k upoutání pozornosti a vedení nekonečné psychologické války proti obyvatelům Izraele.

Izraelci jsou notoricky citliví na zacházení se svými zajatými vojáky a občany. V prvních desetiletích existence moderního Izraele vláda odmítala z principu s teroristy jednat a namísto toho prováděla na osvobození zajatců vojenské akce.

Nejznámější z nich byla operace v Entebbe, při níž padl Joni Netanjahu (Yoni Netanyahu), bratr současného premiéra.

Od poloviny 80. let minulého století nicméně došlo ke změkčení izraelského postoje a během následujících let Izrael prokázal ochotu platit za propuštění zajatců propouštěním stovek teroristů. V rámci vnitřní izraelské kultury je mužný vojenský étos minulosti stoupenci politické korektnosti vysmíván jako „machismus“ a je šířen mnohem „citlivější“ a „pečovatelštější“ postoj.

Protože Izrael s Hamasem formálně nejedná, probíhají jednání o Šalitově propuštění léta pomocí prostředníků. Každých několik týdnů hlásí média „pokrok“ v jednáních a tyto zprávy jsou následně popřeny. U veřejnosti toto vyvolává pocit jízdy na emoční horské dráze.

V Jeruzalémě se Šalitovy rodiče, jeho bratr a přítelkyně jeho bratra připoutali navzájem a k zábradlí na malé ulici poblíž rezidence předsedy vlády.

„Připomínáme si páté výročí Giladova zajetí v rukou Hamasu a jak vidíte, jsme také pět let rodinou v zajetí,“ prohlásil včera v Jeruzalémě Giladův otec Noam.

Přibližně 400 aktivistů se včera sešlo v Kerem Šalom (Kerem Shalom), přechodu do Pásma Gazy, odkud byl Gilad Šalit teroristy 25. června 2006 unesen.

Během let se k Šalitovic rodině přidal dobře promazaný stroj na veřejné mínění, který obvykle vyzývá k přistoupení na požadavky Hamasu. V menší míře Šalitova kampaň vytváří tlak na Hamas nebo žádá zpřísnění uzávěry Gazy. Izraelský tisk s těmito PR kroky plně spolupracuje.

Při příležitosti 5. výroči největší izraelský zpravodajský web – Ynet – vysilal živý přímý přenos z nepravé vězeňské cely, v níž mediální celebrity, bývalí váleční zajatci a další strávili každý hodinu, hovořili do kamer a sdělovali své myšlenky a pocity. Šalitova rodina oznámila spuštění SMS kampaně za propuštění jejich syna. Předchozí kampaně zahrnovaly pochod z rodinného domu Šalitových v Galileji do Jeruzaléma, protesty mládeže, „vojenské“ vystřihovánky Šalitovy postavy z kartonu před úřadem předsedy vlády a narušení hlavního ceremoniálu Dne nezávislosti v Jeruzalémě.

Představitelé, aktivisté a odborníci, kteří jsou proti propuštění Gilada Šalita za cenu, kterou požaduje Hamas, říkají, že následkem dohody by bylo posílení Hamasu a smrt mnoha nevinných Izraelců.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Shalit in Hamas Hands for Five Years.

 

5 reakcí na Gilad Šalit je v rukou teroristů Hamasu již 5 let

 • gugi napsal:

  „Představitelé, aktivisté a odborníci, kteří jsou proti propuštění Gilada Šalita za cenu, kterou požaduje Hamas, říkají, že následkem dohody by bylo posílení Hamasu a smrt mnoha nevinných Izraelců.“

  Měli by Giladovi vysvětlit, aby úporně a pošetile netrval na svém vysvobození. Aby to prostě pochopil a někde ve sklepě tiše sklapl paraple.
  Nechtěl bych být v kůži toho kluka ani půl hodiny. Mít tu kompetenci, dal bych za něj i 1500 Palestinců – neboť to jsou již dávno mrtví zločinci.

  • Scooolie napsal:

   Gilad může trvat na čem chce – na jeho názoru skutečně nezáleží. Jde spíše o to, že veřejnými akcemi na jeho podporu je Hamas utvrzován v tom, že Izraeli na jeho propuštění velmi velmi záleží a že si tedy může diktovat takřka libovolnou cenu. Trochu pokerového blufování by z izraelské strany na škodu nebylo… Kdyby Izrael (tedy některé aktivistické skupiny) neprojevoval tak převeliký zájem, možná by si Hamas řekl, že „cena klesá“ a je na čase uskutečnit výměnu, než klesne ještě více. Takhle vidí, že „komodita Šalit“ je stále cenná a tedy není důvod spěchat s prodejem…

   Čímž nechci ani náznakem kritizovat Giladovu rodinu. Jejich strach a úsilí jsou naprosto přirozené a na jejich místě bych se nechoval jinak. Kritika míří na média a celý ten PR kolotoč…

 • Skyfalcon napsal:

  Teroristům a Hamasovcům obzvláště se nesmí ustupovat. Když je aktivistům politické korektnosti proti srsti tvrdý postoj proti teroristům, tak ať si jdou do nějaké díry, kde drží Šalita sednout sami. Uvidíme, jak dlouho jim ta politická korektnost vydrží.
  Jediné čemu Hamas, Hizballah a předtím OOP a podobná sebranka rozumí je dát jim pořádně přes hubu. To pak na čas zalezou do díry a klepou se o život a dají pokoj.
  David Ben Gurion a nebo Golda Meierová se musí v hrobě obracet nad tím, jak si dnešní izraelské vlády zahrávají s teroristy. Izrael by měl zavřít kohoutky od vody, energií a všeho možného do Gazy a to do doby než jim vydají Šalita. A neměl by se ohlížet na křik nějakých propalestinských vypatlanců. Bezpečnost Izraele by měla být na prvním místě a tu Izraeli zajistí jen síla jeho armády a tvrdost v postupu proti teroristům co chtějí Izrael zničit. A neměl by se ohlížet na to co vyřvává zbytek světa. Nějaké světové veřejné mínění nikdy nikoho neochránilo a Izrael už vůbec ne.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv