… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

zbraně zabavené pašerákům z Gazy

Mezi těžce vyzbrojenými beduínskými kmeny na Sinaji může vypuknout občanská válka. Sinajský poloostrov je od vypuknutí egyptského povstání počátkem roku územím, kam efektivně nedosahuje moc egyptské vlády.

Násilnosti na neklidné Sinaji, nacházející se jižně od Gazy a hraničící se silnicí Ejlat (Eilat) – Gaza, mohou zvýšit nestabilitu na jižní hranici Izraele, která už roky čelí obchodu s lidmi, infiltracím a pašování zbraní a drog, páchaným beduíny a teroristy Hamasu (Hnutí islámského odporu).

Podle palestinskoarabské tiskové agentury Maan varovaly předevčírem egyptské zdroje, že dva soupeřící beduínské kmeny, které se vzájemně obviňují z vraždy a únosu, směřují k válce.

Také BBC tento týden citovala místního beduína, který uvedl, že hrozí občanská válka. Egyptská policie oblast opustila po svržení prezidenta Husního Mubaraka (Hosni Mubarak), jehož sunitské úřady bránily beduínům řídit se šaríjou.

Překupník zbraní uvedl, že obchod kvete, protože beduínské kmeny se vyzbrojují pro sebeobranu. Vodohospodářský inženýr s novým kalašnikovem novináři BBC sdělil: „Před revolucí jsem nikdy žádný (kalašnikov) nepotřeboval, ale nyní ano. Na ochranu rodiny. Je to tu teď mnohem nebezpečnější.“

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) tento týden vládě sdělil, že Sinajský poloostrov je doslova sudem střelného prachu, odkud zesílilo pašování výbušnin a moderních zbraní do Gazy. Hamas pašuje v průměru jednu raketu denně, uvedly bezpečnostní zdroje.

Ty už také v minulosti varovaly, že Hamas a s ním spřátelení teroristé mají k dispozici protiletecké rakety, jimiž mohou sestřelit civilní letadla, která musela změnit své trasy, aby se příliš neblížila Gaze.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Civil War Threatens Heavily-Armed Sinai Area South of Israel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv