… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Grapel v Káhiře

Muž, který je v Egyptě zadržován pro podezření ze špionáže ve prospěch Izraele, je zapálený sionista který má rád také arabskou kulturu a věří, že mír mezi Izraelem  a Araby je možný. Jeho názory na arabsko-izraelský konflikt jsou podle lidí, kteří ho znají,  velmi „holubičí“ a mírotvorné, až naivní.

Sedmadvacetiletý Grapel pochází z Queensu, ale přijel sám do Izraele v roce 2005 a přihlásil se do služby v IDF jako  dobrovolník.

Studoval mezinárodní styky na univerzitě Johna Hopkinse, kde studoval také arabštinu. Své matce řekl, že si nepřeje „nudný život“ a před univerzitou hledal dobrodružství. Sloužil v jednotce výsadkářů a byl lehce zraněn během Druhé libanonské války v bojích u vesnice Taibe.

Grapel mluví plynně arabsky a při každé příležitosti hovoří na univerzitě s arabskými studenty. Jeho cesta do Egypta během nedávné revoluce je důkazem jeho zájmu, touhy po dobrodružství a idealismu, a také lásky k arabské kultuře.

Na fotografii, kterou si dal na Facebook, drží transparent na němž je napsáno „Obamo jsi hlupák, toto je revoluce cti a ne revoluce za jídlo“.

Egyptský aktivista  a blogger Hossam al-Hamalawy má také pochybnosti o věrohodnosti celého obvinění. Ve svém blogu  píše, že protestující studenti byli od roku 1968 obviňováni, že jsou izraelští špioni (pozn. red. – v arabských a muslimských zemích jde o univerzální titulaturu kohokoliv, kdo není vhod).

Také egyptská média se vyjadřují k obvinění Grapela skepticky. Al-Masri Al-Zoum cituje experta Abdela Alim Mohameda, odborníka na Izrael při centru Al-Ahram pro politické a strategické  studie, který dvojsmyslně řekl: „Problém je, že máme stále jisté mýtické představy o Mossadu, že je to nepřekonatelná služba, ale ignorujeme jejich omyly a zapomínáme, že už není tak neomylný jak tomu bylo dříve.“

Každopádně obvinění proti Grapelovi jsou o něco realističtější, než předchozí egyptská obvinění ohledně lidožravých žraloků a supů. Je ovšem smutné, že se Grapelovi jeho touha po dobrodružství poněkud vymkla z rukou.

Také ministr zahraničí Avigdor Lieberman se vyjádřil, že se jedná o omyl a americký student zatčený v Egyptě nemá žádné vazby na izraelské tajné služby. Je přesvědčen, že Grapel bude jistě během několika dnů propuštěn. Konzul USA v Káhiře zatčeného Grapela navštívil.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‘Spy’ Grapel – an Ardent Zionist who Loves Arabic Culture.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv