… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Teroristé Hamasu (Hnutí islámského odporu), zavření v izraelských věznicích, vyhlásili na dnešek hladovku, „aby protestovali proti vedení věznic.“

Rijád al-Aškar (Riyadh al-Ashqar), informační ředitel hamasnického ministerstva vězeňských záležitostí, včera večer novinářům sdělil, že hladovka je také protestem proti tomu, že „mnoho vůdců hnutí bylo přemístěno na separace, na samotky.“

Stávka je reakcí na oznámení, že nastává konec zvláštních privilegií, které hamasnici ve věznicích měli. Oznámení učinil na pravidelném nedělní zasedání vlády premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), který prohlásil: „Večírek skončil.“

Podle plánu dojde o omezení telefonních hovorů a rodinných návštěv a bude zrušena možnost získat ve vězení vyšší vzdělání. Nicméně vězňům, kteří již studují, bude umožněno studium dokončit.

Vězni z Hamasu budou od sebe odděleni tím, že budou rozmístěni do různých zařízení. Pokud se budou nacházet ve stejném zařízení, budou umístěni do odlišných křídel věznice a ne do sousedících cel nebo dokonce do téže cely. Někteří budou umístěni na samotce. Tento krok sníží možnost vězňů organizovat se.

Podle nového plánu budou navíc hamasnici dostávat masité jídlo jen jednou nebo dvakrát týdně. To je v arabské kultuře považováno za velké strádání. Vězňům z Hamasu také již nebude dovoleno kolektivně si nakupovat přídavky k vězeňské stravě, jako například maso nebo zeleninu – což byla dosud běžná a povolená praxe. Zrušena budou také zvláštní jídelní privilegia.

„Izrael nemá (vůči teroristickým vězňům) jiné závazky, než ty, které vyžaduje izraelské právo, mezinárodní právo a mezinárodní dohody,“ zdůraznil ve čtvrtek Netanjahu.

Nová vězeňská pravidla jsou izraelskou reakcí na neochotu teroristické organizace uzavřít dohodu o propuštění uneseného vojáky Izraelských obranných sil Gilada Šalita (Gilad Shalit), kterého drží Hamas už 5 let.

Během této doby nikomu nebylo umožněno navázat se Šalitem, jehož unesli teroristé Hamasu, Výborů lidového odporu a Armády islámu z izraelského území 25. června 2006, kontakt. Přístup k unesenému vojákovi byl odepřen i zástupcům Mezinárodního výboru Červeného kříže, což je porušení mezinárodního práva. MVČK nyní od Hamasu požaduje předložení důkazu, že 24letý voják je stále naživu. V jakém je stavu, se neví.

Hněv vězňů Hamasu okomentoval včera večer poslanec Likudu (Jednota) Danny Danon slovy: „Po pěti letech, kdy je Gilad Šalit v zajetí, mluvíme (konečně) jazykem, kterému Hamas rozumí… Jejich stávka každému dokazuje, že přehnané výhody, kterých se teroristům dostává v izraelských věznicích, jsou pro ně a jejich vůdce důležité.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hamas Hunger Strike in Israeli Prison.

2 reakce na Teroristé Hamasu zahájili v izraelských věznicích hladovku

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv