… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

nepokoje v Tunisu v lednu 2011

Jedním z prvních rozhodnutí tuniské komise pro politické reformy bylo zajištění toho, aby v budoucnu neexistovaly diplomatické vztahy se Státem Izrael. To navzdory rozhodnutí Obamovy vlády z minulého měsíce poskytnout Tunisku na přechod k demokracii 20 milionů dolarů.

Peníze mají být použity na „pomoc na sepsání nové ústavy, posílení politických stran a nestranických občanských skupin, rozvoj rámce pro svobodné a čestné volby, vytvoření profesionálních a nezávislých médii a podporu ekonomických reforem,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí USA.

Tuniská Vysoká komise pro politické reformy a demokratický přechod v pátek přijala „reformní pakt“, který má být základem pro novou ústavu země.

Předseda komise Jadh Ben Ačúr (Yadh Ben Achour) oznámil reformní dohodu bez přílišných podrobností.

Dokument prohlašuje, že Tunisko je demokratickou zemí, jejím jazykem je arabština a náboženstvím islám. Uvádí ale také, že Tunisko podporuje věc palestinských Arabů a odmítá „jakoukoliv formu normalizace se sionistickým státem“, informovala agentura AFP.

Parlamentní volby, které byly původně plánovány na červenec, byly kvůli pokračujícím nepokojům v zemi odloženy přechodnou vládou až na říjen.

Minulé pondělí opustilo z národní komise pro politické reformy islámské hnutí Ennahda (Obnova). Skupina, legalizovala po 30 letech zákazu letos v březnu, obvinila komisi z ignorování „skutečných“ cílů Tunisanů.

Den předtím zaútočili příslušníci salafistického muslimského hnutí v Tunisu na kino, kde byl promítán film o sekularismu. Útok v pátek na tiskové konferenci odsoudila organizace Lam Echaml, zastřešující 80 různých sdružení. „Nebudeme v této krajně tolerantní zemi akceptovat násilí,“ prohlásil Habín Belhedi, ředitel napadeného kina Afric’Art.

Převrat v Tunisku podnítilo v lednu sebeupálení 26letého prodavače ovoce, jemuž policie zabavila zboží. Rostoucí nepokoje následně svrhly 23 let vládnoucího prezidenta Zín Abidín bin Alího, poté zaplavily prakticky celý region a destabilizovaly řadu států.

V Tunisku při tzv. Jasmínové revoluci zahynulo podle údajů OSN okolo 150 lidí a dalších více než 500 bylo zraněno. Ben Alí s rodinou prchl do Saúdské Arábie, kde údajně následně utrpěl infarkt. Podle nepotvrzených zpráv íránské Press TV je bývalý tuniský prezident v kómatu.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‚Democratic‘ Tunisia’s New Gov’t Bans Ties With Israel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv