… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Írán přerušil své financování teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas), vládnoucího Gaze, poté, kdy odmítlo veřejně podpořit syrského prezidenta Bašára al-Assada (Bashar al-Assad). Oznámila to včera agentura Reuters.

Hamas popřel, že se nachází ve finanční krizi, nicméně přiznal, že čelí problémem s nedostatkem hotovosti, který pramení z nepravidelných daňových příjmů v Gaze a sporadicky zasílané zahraniční pomoci.

Hnutí dostává finanční pomoc neznámé výše z Íránu, který se finanční a politickou podporou Hamasu netají.

Diplomat, který si nepřál být jmenován, uvedl, že ze zpravodajských informací vyplývá, že Írán financování Hamasu omezil.

Jiné diplomatické zdroje, také se odvolávající na zpravodajské informace, uvedly, že poslední 2 měsíce platby zcela ustaly.

Diplomaté jako příčinu označili nespokojenost Íránu s tím, že Hamas odmítl pořádat demonstrace na podporu spojence Teheránu, syrského prezidenta Assad, který už skoro 6 měsíců čelí povstání.

Exilové vedení Hamasu nyní sídlí v Damašku, ale napětí vedlo ke spekulacím, že by vládnoucí egyptská vojenská junta mohla dovolit teroristům přesídlení do Káhiry.

Obecně se má za to, že Hamas dostává peníze od egyptského Muslimského bratrstva – jedné z nejpopulárnějších a nejorganizovanějších politických sil Egypta – jako jehož větev vznikl.

Diplomaté uvádějí, že i tyto platby možná byly omezeny, protože Bratrstvo své zdroje rozděluje na podporu revolucí tzv. Arabského jara – a také na financování svých vlastních politických cílů v nadcházejících egyptských volbách.

S ohledem na nedostatek hotovosti – značně podobný tomu, jemuž čelí vláda konkurenčního Fatáhu vládnoucí v Judeji a Samaří – vláda Hamasu v Gaze nevyplatila červencové platy 40.000 svých zaměstnanců v civilních službách a bezpečnostních složkách.

Vůdcové Hamasu slíbili, že v srpnu budou platy uhrazeny v plné výši, a bránili se tím, že nečelí žádné finanční krizi. V neděli, jak se očekávalo, však ne všichni zaměstnanci své platy dostali.

Pro rok 2010 činil rozpočet Hamasu pro Pásmo Gazy 540 milionů dolarů (přes 9 miliard českých korun), přičemž místní příjmy pocházející ze zdanění obchodníků a dovozu zboží z Izraele a skrze pašerácké tunely z Egypta činily jen 55 milionů dolarů (přes 900 milionů korun).

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Iran Cuts Hamas Funding Over Assad Silence.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv