… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelská mládež v Auschwitzu

Izraelská mládež v Auschwitzu

Před sedmdesáti lety byli ve vyhlazovacím táboře Auschwitz zplynováni první vězni. Badatelé teď našli důkaz, že Golda Meirová, pozdější izraelská ministerská předsedkyně, se snažila přesvědčit americkou vládu, aby Američané tábor bombardovali.

3. září 1941 nacisté v Auschwitzu zplynovali 850 vězňů. Během následujících tří let bylo v tamních plynových komorách zavražděno na 1,75 milionu vězňů, z nichž většina byli Židé.

Řada židovských vůdců žádala v roce 1944 Rooseveltovu administrativu, aby bombardovala tábor, či alespoň železniční trať, která k němu vedla. Co však dosud známo nebylo, je skutečnost, že jednou z těch, kteří o bombardování usilovali, byla i mladá sionistická politička v mandátní Palestině – Golda Meyersonová (později známá jako Golda Meirová).

Badatelé z Institutu Davida S. Wymana pro studium holocaustu, jenž sídlí ve Washingtonu D.C., nedávno v amerických a izraelských archivech objevili dokumenty, které osvětlují roli Goldy Meirové v této dějinné události. Zprávy k dokumentům „Golda Meirová a kampaň za spojenecké bombardování Auschwitzu“ (v originále (Golda Meir and the Campaign for an Allied Bombing of Auschwitz) jsou dostupné na www.wymaninstitute.org.

Dokumenty byly poskytnuty izraelskému vzdělávacímu fondu TALI, který jej zahrne do svého nadcházejícího studijního plánu k předmětu o vztahu Izraele a diaspory, s názvem „Přátelé přes oceán“ (v originále Friends Across the Ocean). Studijní plán bude využit v 90 izraelských veřejných školách pro 40 tisíc studentů v rámci nového vzdělávacího plánu, podporujícího odpovědnost Židů v Izraeli a v zahraničí k vzájemné pomoci.

Profesor Henry Feingold, autor knihy The Politics of Rescue: The Roosevelt Administration and the Holocaust, 1938-1945 a emeritní prezident organizace Labourističtí sionisté Ameriky, poskytl Wymanovu institutu následující prohlášení: „Tyto dokumenty vrhají nové světlo na snahy labouristických sionistů v Evropě a Palestině v souvislosti s docílením bombardování Auschwitzu. Je třeba tuto informaci zahrnout mezi souhrn židovských reakcí na nacistickou genocidu.“

Ve 40. letech byla Golda Meyersonová vysoce postavenou představitelkou odborového hnutí Histadrut v britské mandátní Palestině. Společně se svými kolegy obdržela mnoho hrůzných zpráv o nacistických zvěrstvech od labouristických sionistů z Evropy. Autor jedné z nich napsal, že je od nich „oddělen mořem krve a kontinentem nakupených mrtvol.“

V reakci na to předala jednu z těchto zpráv v červenci 1944 představiteli Histadrutu v USA, Jisra’eli Mereminskému, společně s žádostí k americkým představitelům, aby „bombardovali Osvětim [Auschwitz] a železnici transportující Židy do táboru smrti. Její žádost podepsal další představitel Histadrutu Heschel Frumkin.

Mereminski odpověděl, že kontaktoval americký Výbor pro válečné uprchlíky (War Refugee Board), který předal jejich žádost ke „zničení plynových komor a krematorií“ kompetentním úřadům.

Srpnové vydání amerického labouristicko-sionistického periodika Jewish Frontier z roku 1944 obsahovalo nepodepsanou redakční výzvu ke „spojeneckému bombardování táborů smrti a cest, které k nim směřují…“ Úvodník byl mimořádně neobvyklý; téměř všechny žádosti bombardování vyhlazovacích táborů byly totiž učiněny skrze soukromé kanály. Přestože není známo, že by byl Mereminski zapojen do sepsání úvodníku pro Jewish Frontier, byl vysoce postavenou osobou v rámci amerického sionistického hnutí a měl blízké styky s redaktory tohoto periodika; zdá se proto pravděpodobné, že jeho kontakty s Meyersonovou, Frumkinem a Výborem pro válečné uprchlíky sehrály významnou roli v publikování úvodníku.

Židovští vůdci, kteří žádali bombardování Auschwitzu obvykle obdrželi standardní odpověď od tajemníka ministra války Johna McCloye, podle které by bylo bombardování „neproveditelné“, neboť by vyžadovalo „odklonění značného množství letecké podpory, nezbytné pro úspěch našich sil v právě probíhajících rozhodujících operacích.“ Výzkum profesora Davida S. Wymana však později objevil, že americké letouny v roce 1944 opakovaně bombardovaly německé ropné cíle nedaleko Auschwitzu – některé z nich dokonce vzdálené méně než 5 mil od plynových komor – čili by se ani nejednalo o odklonění zaútočit na objekt, kde docházelo k masovým vraždám.

Překlad: Ladislav Faigl


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Golda Meir Sought Bombing of Auschwitz, New Research Shows.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv