… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Írán předevčírem zkritizoval Turecko za to, že souhlasilo s vybudováním radarové stanice včasného varování Severoatlantické aliance u svých hranic s Islámskou republikou.

Podle agentury AP íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád (Mahmoud Ahmadinejad) prohlásil, že obranný systém má chránit Izrael před íránskými raketami.

„Raketový obranný štít má za cíl obranu sionistického režimu,“ cituje agentura Ahmadinežádovo prohlášení v íránské státní televizi. „Nechtějí umožnit dopad našich raket na okupovaná území (tj. na Izrael), pokud se jednou rozhodnou proti nám podniknout akci. To je důvod, proč to tam umisťují.“

Turecko v září dalo souhlas k umístění radaru v rámci protiraketového obranného systému NATO, zaměřeného na obranu proti balistickým raketám ze sousedního Íránu.

Podle AP Ankara tvrdí, že štít není zaměřen proti konkrétní zemi a dokonce pohrozila zablokováním dohody, pokud by byl jako hrozba výslovně zmíněn Írán. Dohoda nicméně dále zhoršila už tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi.

Konkrétním důvodem napětí je rozdílný postoj k brutálnímu potlačování demonstrací v Sýrii režimem prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad).

Írán Assada podporuje, čímž mu oplácí podporu, kterou jeho otec Háfiz Assad jako jediný vůdce velké arabské země poskytoval Íránu v 80. letech, během války s Irákem. Turecko naopak Sýrii za násilní potlačování protestů odsoudilo a před několika týdny oznámilo přerušení jednání s Damaškem.

Ve svém projevu Ahmadinežád předevčírem sdělil, že jeho vláda turecké představitele informovala o své nespokojenosti.

„Sdělili jsme našim tureckým přátelům, že neudělali správné rozhodnutí a že je to k jejich škodě,“ uvedl Íránec. „Takové štíty nemohou zabránit zhroucení sionistického režimu.“

Ahmadinežád ve své tirádě opomenul, že v posledních měsících eskaluje spor mezi Tureckem a Izraelem. Turecký premiér Erdogan opakovaně verbálně útočí na Izrael a obviňuje ho z kde čeho – od ignorování rezolucí OSN až po zabití „stovek tisíc Palestinců.“

Turecko si navíc od NATO vymohlo záruku, že data získaná z radarové průzkumné stanice nesmí být předávána Izraeli.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Ahmadinejad Criticizes Turkey Over NATO Radar.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv