… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

TuniskoV jedné z „nejevropštějších“ zemí severní Afriky, v Tunisku, proběhly v neděli 23. října první, opravdu svobodné parlamentní volby od vyhlášení nezávislosti roku 1956.

Nejen volební účast občanů byla překvapivě vysoká (90 %), ale i jejich průběh byl spořádaný, kulturní a bezproblémový. Svou spokojenost s průběhem voleb konečně vyjádřili též všichni mezinárodní pozorovatelé. Nejspokojenějším však může být představitel islamistické Strany obnovy (an-Nahda) Rašíd Ghannúši. Jeho strana získala, tak jak mnozí předvídali, čtyřicet procent hlasů Tunisanů. Jeho strana se tak stala nejsilnějším seskupením na vnitropolitické aréně. Pravda, k utvoření životaschopné  vlády bude Ghannúši muset přizvat do koalice alespoň jednu politickou stranu, která se profiluje jako občanská a světská.

Rašíd Ghannuši se teprve koncem ledna t. r. vrátil do vlasti z více než dvacetiletého exilu poté, kdy svržený prezident Zin Abidin bin Ali uprchl do Saúdské Arábie.

(Starší z nás si jistě vzpomenou na ikonu íránské islámské revoluce ajatolláha Chomejního, který se po svržení šáha vrátil v lednu 1979 do vlasti).

Ghannúšiho islámistická Strana obnovy zvítězila ve volbách v době, kdy v sousední Libyi prohlásil předseda prozatímní vládní rady Mustafa Abd-el Džalíl, že základem nové libyjské ústavy bude islámské právo – šaría. Co to bude znamenat pro ženy, náboženské a etnické menšiny a pro nábožensky vlažné obyvatele velkých libyjských měst, ukáže teprve budoucnost, která nemusí být tak světlá, jak ji v dnešní euforii předvídá většina Libyjců.

V sousedním Alžírsku se před dvaceti lety (prosinec 1991) konaly také první svobodné demokratické volby, v nichž zvítězila Islámská fronta spásy. Aby se Alžírsko nestalo severoafrickým Íránem, chopila se moci vojenská junta a rozpustila parlament a zakázala vítěznou islamistickou stranu. Za tento ne zcela demokratický krok alžírské junty jí tleskali tehdejší představitelé evropských demokratických států.  Zajímavé by bylo vědět, jak by se dnešní státy EU postavily k takovému řešení. Mám za to, že by jejich reakce byla zcela opačná.

Izraelský novinář a redaktor zahraničních zpráv deníku ישראל היום (Israel Today) Boaz Bismut ve svém článku „Umírnění? Spletli jste se“ (ישראל היום 25.10.) uvádí: „Byl jsem před několika týdny v Tunisku. Na vlastní oči jsem viděl více a více vousatých mužů a žen se zahalenými vlasy. Mešity jsou plné a kázání v nich jsou den ode dne radikálnější. Vše, co svržený prezident Bin Ali v minulosti zakázal, stalo se největší módou. Nynější volby jsou potvrzením procesu islamizace, kterým země prochází. Kdo tvrdí opak, vyslovuje pouze své zbožné přání, realita je však jiná. Také ti, kteří píší o Straně obnovy jako o „umírněné“, odmítají se podívat pravdě do očí. Oproti Salafistům, kterým nebyla povolena účast ve volbách, se může zdát Strana obnovy umírněnou. Ovšem zdání mnohdy klame. Musíme však obrátit pozornost na skutečnost, že strana hovoří o tureckém modelu, ale sní o modelu íránském. Straně se dostalo přímé finanční podpory z Kataru a nepřímo též z Íránu.“

Ghannúši je na první pohled distinguovaný a sympatický, mnozí by řekli až evropsky vyhlížející člověk. Bismut uvádí, že tento politik je obdivovatelem egyptského prezidenta Gamála Abdela Násira a zapáleným příznivcem Chomejního islámské revoluce v Íránu.

Bismut se ptá, zda snad ještě někdo pochybuje o tom, že tuniský scénář se nebude v brzké budoucnosti opakovat v Egyptě?

Novinář uvádí, že nedávno seděl na obědě s jedním vysoce postaveným západním diplomatem sloužícím v jednom z arabských států. Zeptal se ho, co soudí o „arabském jaru“. Diplomat mu odvětil: „Bude zle.“ Na Bismutovu následující otázku: „A co potom?“, zazněla diplomatova odpověď: „Bude ještě hůře.“

2 reakce na Arabské jaro nebo doba ledová?

  • gugi napsal:

    Ano, bude ještě hůře. A co JEŠTĚ potom? 😉 Dívám-li se na příhodně přilepenou mapičku Evropičky, zdá se mi, že vidím jakýsi kebab na sebe naplácaných řízků zemiček, nesvorných, rozhádaných, nerozhodných, neschopných konsensu v sebemenších otázkách, odsouzených jen k pomalému otáčení se a opékání na žáru stále žhavějšího arabského světa… Co postaví marasmem, relativismem prostoupená Evropa, jíž se v žilách rozlévá jed slabošství, proti nástupu militantního islámu, proti středověku šarí-i, proti naprosté nesmiřitelnosti muslimských autorit …?

  • Fanuel napsal:

    :)) Jed islámského práva šária zasáhl nejednoho demokrata…to co vychvalují v AFRICE…. rozuměj změnu systému k islámu…….(jedna vlaštovka jaro nedělá)…. sami tímto islámským revanšismem budou zasaženi. Blízký východ (STÁT IZRAEL) celkem odolal a odolá různým rychlým řešením, ale nebezpečí nehrozí z venku ale vždy zevnitř. Vydržet 2018…… GEHENNA :)))
    Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv