… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Manuel Trachtenberg

Izraelská vláda na svém dnešním zasedání akceptovala závěry Trachtenbergovy komise pro sociální a ekonomické změny (ועדת טרכטנברג), která byla zřízena v reakci na masivní demonstrace za „sociální spravedlnost“, jež v létě dominovaly izraelským zprávám.

Předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) po hlasování o zprávě komise, v jejímž čele stál uznávaný ekonom, profesor Manuel Trachtenberg (מנואל טרכטנברג, resp. španělsky Manuel Trajtenberg), uvedl: „Dal jsem slib a dodržel ho. Trachtenbergova zpráva je dobrá pro obyvatele Izraele… Snižuje náklady na bydlení, snižuje daně, zvyšuje nedaněný příjem, významně přispívá ke vzdělání mladších dětí a zvyšuje dostupnost bydlení.“

Výsledek dnešního hlasování pomohl premiérovi zachovat dekorum poté, kdy minulý týden utrpěl výjimečnou porážku, když se mu ani po devítihodinovém maratonu politického nátlaku a manévrování nepodařilo získat většinovou podporu ministrů.

Proti zprávě se postavila sefardská náboženská strana Šas (Sefardští strážci Tóry), která kritizuje, že závěry komise nezajišťují dostatečnou podporu chudé části společnosti. Předseda Šas Eli Jišaj (Eli Yishai) slíbil, že dokud tato otázka nebude vyřešena, bude blokovat schválení doporučení komise v Knesetu.

Naopak strana Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) navzdory původnímu odporu zprávu podpořila. Ke změně došlo díky dílčím změnám, včetně zvýšení výhod pro vojenské veterány a pracující rodiny na úkor rodin s mnoha dětmi.

Zpráva Tachtenbergovy komise byla přijata poměrech 21 ku 8 hlasům. Pro byla většina ministrů Likudu a ministři Jisrael Bejtejnu. Proti byli všichni 4 ministři Šas, 2 ze 4 ministrů strany Nezávislost (Acmaut) – Ehud Barak a Matan Vilnaj (Matan Vilnai) a ministři Likudu Silvan Šalom (Silvan Shalom) a Josi Peled (Yossi Peled). Předseda Nezávislosti a ministr obrany Ehud Barak kritizoval přijaté usnesení za to, že rezortu obrany odebírá příliš peněz.

Přijetí doporučení zkritizovaly opoziční strany Kadima (Vpřed) a Avoda (Strana práce), podle nichž jsou doporučení komise nedostatečná a nereagují na skutečné potřeby společnosti.

Jedna reakce na Izraelská vláda schválila Trachtenbergovu zprávu o sociálně-ekonomických reformách

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv