… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Synagogální bohoslužby Dne smíření zahajujeme v pátek v podvečer (ještě do západu Slunce) aramejskou modlitbou Kol nidrej – כל נדרי neboli Všechny sliby, kterou třikrát opakujeme.

Zmínky o tradici zříkat se o Jom kipur svých slibů, které jsme dali a pravděpodobně nevyplnili, se nalézají v Responsech babylónských gaonů od poloviny 8. století o.l. O čtení modlitby Kol nidrej se v dočteme v gaonské literatuře od poloviny 9. století jako o obřadu, který je jim znám „z jiných zemí“.

Proto někteří vědci odkazujíce na původ Kol nidrej „z jiných zemí“ mají za to, že modlitba vznikla mezi Židy ve visigótském Španělsku počínaje koncem 6. století, kdy se visigótští králové zřekli ariánství a přijali katolickou víru. Tímto obratem také přestala tolerance vůči Židům. Nyní katolická církev, která měla plnou podporu španělských králů, se snažila všemi způsoby o pokřtění španělských Židů. Toto nevraživé ovzduší vůči Židům trvalo až do muslimského záboru Pyrenejského poloostrova roku 711.

Právě touto modlitbou prosili Židé Hospodina, aby je zprostil všech násilím vynucených slibů, že se zřeknou své židovské hereze, přikázání (micvot) a obřadů.

My v této tradici pokračujeme, ale musíme si uvědomit, jak správně tvrdí mnohé naše duchovní autority, že se opravdu jedná o sliby a přísahy, k nimž jsme byli ať fyzickým či psychickým násilím přinuceni.

Pravidlem je, pokud jsem něco slíbil nejen souvěrci, ale zvláště jinověrci, svůj slib musím dodržet – je to má povinnost a žádná prosba či modlitba mě jí nezbaví.

O Dni smíření Hospodin vyřkne nad každým z nás spravedlivý rozsudek. Věříme, že každému z nás dá šanci, abychom mu během tohoto roku 5772 dokázali, že jsme se opravdu morálně zlepšili a že všechny naše sliby, které jsme před Všemohoucím učinili a všechna naše dobrá předsevzetí spojená s nápravou mezilidských vztahů nezůstanou „jen na papíře“, ale budeme je v našem životě realizovat.

Mnozí se ptají proč se na Jom kipur postíme. Tradice nás učí, že pokud jsme pevně rozhodnuti se zlepšit a také tak učíníme, Hospodin nám promine naše prohřešky, jichž jsme se dopustili během minulého roku a potvrdí nás v Knize spravedlivých – ספר לצדיקים na celý tento rok. Tradice také říká, že na konci Jom kipuru jsme všichni čistí a bez hříchu. Tak vykročíme do nového roku.

Na otázku kdo je bez hříchu, můžeme odpovědět rychle a správně: Všemohoucí a andělé.

Jom kipur je duchovním vrcholem každého souvěrce. Proto bychom se o Jom kipuru měli zcela oprostit od všech hmotných elementů našeho života, jako jsou jídlo, pití a ostatní blaha rozmazlující lidské tělo, které je pouze schránkou pro nesmrtelnou lidskou duši. Měli bychom tedy být o Jom kipuru podobní bezhříšným andělům, které Hospodin nestvořil z žádné hmoty a také nejedí a nepijí.

Taktéž náš bílý oděv o Jom kipur symbolizuje bezhříšnost a jednotu tělesné a duchovní čistoty. To symbolizují slova proroka Izajáše 1,18: „I kdyby vaše hříchy byly jako šarlat, zbělejí jako sníh, i kdyby byly rudé jako purpur, budou bílé jako vlna.“

Nutno připomenout, že v sobotu (8. října) dopoledne po čtení z Tóry konáme v synagógách modlitbu JIZKOR na památku našich zesnulých rodičů a také na památku všech souvěrců, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech.

Jom kipur končíme troubením na šófar. Konec půstu a Dne smíření je v sobotu v 19.15 hodin.

2 reakce na Jom Kipur – Den smíření

    • Scooolie napsal:

      Kdo by to měl být? Sýrie těžko -a navíc Golany už jako zisk stačí. Egypt těžko – navíc Sinaj se úplně neosvědčila. Jordánsko těžko – nemá Izraeli co nabídnout a když nemáš co dát do banku, nemůžeš hrát. Tak že by Libanon se chtěl zbavit svého jihu? No, logiku by to dávalo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv