… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Maghrebský (Rambamův) most

Maghrebský (Rambamův) most

Jeruzalémský inženýr požaduje, aby most pro Židy na Chrámovou horu v Jeruzalémě byl kvůli špatnému stavu buď opraven nebo uzavřen.

Stížnost na špatný stav tzv. Maghrebského mostu (Mughrabi, resp. Maroccan Gate) nemohla přijít v méně vhodnou dobu. Most, známý též jako Rambamův most, je potenciálním místem prudkého sporu mezi Izraelem, Palestinskou správou a Jordánskem.

Jeruzalémský inženýr Šlomo Eškol (Shlomo Eshkol) v dopise Nadaci Západní zdi (Western Wall Heritage Foundation) žádá, aby bezpečnostní ohrožení, které dočasná stavba vyvolává, byla odstraněna do 30 dní. Ačkoliv je stavba „dočasná“, existuje již několik let od doby, kdy se starý trvalý most zřítil.

Nadace Západní zdi a kancelář rabína Západní zdi webu Aruc 7 potvrdily, že dopis včera večer dostaly.

Eškol uvedl, že povolení k výstavbě nového mostu bylo vydáno už loni v květnu, ale stavba neprobíhá, protože všechny zúčastněné strany se přou o to, kdo má pravomoc strhnout současnou dočasnou stavbu a zaplatit novou.

Jordánsko – které Staré město jeruzalémské spravovalo v letech 1949 až 1967 – tvrdí, že má ohledně mostu pravomoc a chce být zodpovědné za zboření dočasného a vybudování, resp. financování výstavby mostu nového.

Poslední věcí, kterou si však Izrael přeje, je aby na náměstí Západní zdi přišli dělníci z Jordánska nebo palestinskoarabské autonomie.

Arabský a muslimský svět se staví proti jakékoliv židovské přítomnosti ve Starém městě, včetně nejsvatějšího místa judaismu, Chrámové hory a v minulosti varoval před vypuknutím „třetí intifády“ (tj. arabských nepokojů a terorismu) pokud Izrael současnou stavbu mostu strhne a postaví nový.

Stejné místo v centru Jeruzaléma bylo středem pozornosti, když tam izraelští archeologové prováděli vykopávky. Muslimští duchovní a Palestinská správa tehdy obvinili Izrael, že jeho aktivity mají za cíl podkopat základy mešity Al Aksá, kterou si muslimové postavili na místě židovského Chrámu, a způsobit tak její zřícení.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Bridge for Jews to Temple Mount May Disappear.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv