… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

medaile Nobelovy ceny za medicínu

medaile Nobelovy ceny za medicínu

Dva ze tří vědců, kteří získali letošní Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství za objevy v oblasti imunitního systému, jsou Židé. Je však bolestné, že jeden z nich – rodák z Montrealu Ralph M. Steinman – zemřel krátce předtím, než se mohl o svém ocenění dozvědět.

Vědec newyorské Rockefellerovy univerzity pohledl ve čtyři roky trvajícím boji s rakovinou slinivky jen tři dny předtím, než Nobelův výbor oznámil své rozhodnutí.

68letému lékaři se podařilo prodloužit si život novou imunoterapií, založenou na dendrických buňkách. Dendritické buňky tvoří malou částí bílých krvinek a aktivují imunitní systém. Ralph Steinman si terapii pro sebe navrhl na základě téhož výzkumu, který loni přispěl k uvedení první vakcíny na světě, schopné zabíjet nádory. Výzkum je nyní využíván při vývoji vakcíny proti žloutence (hepatitidě).

Ralph M. Steinman

Nobelův výbor se o smrti oceněného vědce dozvěděl, až když se kanceláři generálního tajemníka Görana Hanssona nedařilo Steinmana kontaktovat a vyrozumět, že získal ocenění – což je informace pečlivě utajovaná až do zveřejnění.

„Jsem samozřejmě smutný, že se Dr. Steinman už nestihl dozvědět tuto novinku a být z ní šťastný,“ řekl Hansson agentuře Reuters. „Byl to velký vědec.“

Steimanovou smrtí se Nobelův výbor ocitl v dilematu, zda cenu udělit nebo ne, protože v současných podmínkách udělení Nobelovy ceny je stanoveno, že náleží žijícím osobám. Výbor nakonec rozhodl, že Dr. Steinmanovi cena zůstane.

Bruce A. Beutler

Druhým židovským vědcem, který získal letošní Nobelovu cenu za medicínu, je 53letý Bruce A. Beutler ze Scripps Research Institute v La Jolla v Kalifornii.

Beutler a rozený Lucemburčan Jules A. Hoffman (70 let) studovali první stádium imunitní reakce na útok. Oba vědci se měli podělit o polovinu z odměny 10 milionů švédských korun (přibližně 27 milionů korun českých). Není ještě jasné, co se stane s druhou polovinou, která měla připadnout Steinmanovi, ale zřejmě připadne jeho příbuzným.

Jules A. Hoffmann

„Laureáti letošní Nobelovy ceny revolučně změnili naše porozumění imunitnímu systému objevením klíčových zásad jeho aktivace,“ uvedla v prohlášení švédská Královská akademie.

Během tohoto týdne se očekává udělení Nobelových cen v dalších oblastech, například chemii, matematice, literatuře či ekonomii.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv