… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

protest za propuštění teroristy Adnána

protest za propuštění teroristy Adnána

Představitel Islámského džihádu Chádir Adnán (Khader Adnan) včera souhlasil s ukončením své 66denní hladovky poté, kdy mu izraelští státní zástupci slíbili, že neprodlouží jeho administrativní vazbu. Adnán, držený v detenci od 17. prosince 2011 kvůli podezření z teroristických aktivit, bude propuštěn 17. dubna 2012.

33letý Adnán je držen v administrativní vazbě od svého zadržení na základě zpravodajských informací, podle nichž je hrozbou izraelské národní bezpečnosti.

Dohoda o Adnánově propuštění byla oznámena včera odpoledne krátce předtím, než mělo u izraelského Nejvyššího soudu začít slyšení o jeho stížnosti. To bylo na poslední chvíli odvoláno.

Rozhodnutí státního zastupitelství kritizoval místopředseda Knestu Danny Danon, který jej označil za „nebezpečný precedent.“ Danon vyzval k neprodlené parlamentní debatě o této záležitosti s tím, že vyšetřovatelé „kapitulovali před terorismem“ a „dohoda zbavuje izraelský systém hodnot.“ Podle Danona by stát „neměl uzavírat dohodu s teroristou a poskytovat přednostní zacházení.“

Podle izraelských zákonů o administrativní detenci mohou představitelé bezpečnosti požádat soudy o nařízení zadržení osoby až na čtyři měsíce. Proti rozhodnutí lze podat stížnost k vyšším soudům.

Lékaři údajně izraelské představitele varovali, že Adnán může kdykoliv zemřít. Pozorovatelé ale uvádějí, že Adnán potravu odmítal na základě vlastního racionálního rozhodnutí.

Světová lékařská asociace (WMA) zastává názor, že hladovku držící vězni, kteří odmítají potravu na základě svého rozumového rozhodnutí, nemají být krmeni násilím.

Již v roce 1975 organizace stanovila: „Když vězeň odmítá potravu a lékař dojde k závěru, že je schopen neomezeného a racionálního posouzení následků takového dobrovolného odmítání potravy, nesmí být krmen uměle.“

„Schopnost vězně toto posoudit musí být potvrzena nejméně jedním nezávislým lékařem. Lékař musí vězni vysvětlit následky odmítání potravy,“ uvádí WMA.

Chádir Adnán nicméně přijímal tekuté infúze soli, glukózy a minerálů – což vzbuzuje pochybnosti o přesnosti všudypřítomných mediálních zpráv, že mu „bezprostředně“ hrozila smrt.

Zatímco Adnán se stal celebritou v mezinárodních médiích a mezi protiizraelskými aktivisty, jen málo pozornosti bylo věnováno jeho vysokému postavení v teroristické organizaci Islámský džihád, která usiluje o zničení Izraele a aktivně útočí na židovské civilisty.

Koncem ledna Všeobecná bezpečnostní služba (Šabat) a izraelská policie zmařily střelný útok, plánovaný izraelským Arabem ve spolupráci s teroristickou buňkou Islámského džihádu z Tulkaremu na severu Samaří.

Loni v srpnu se teroristé Islámského džihádu z Gazy podíleli na smrtícím přeshraničním přepadu izraelského civilního autobusu, při němž zemřelo 8 Izraelců – z toho 7 civilistů.

Vůdce Islámského džihádu v Gaze – jehož teroristické buňky jsou silně zapojené do raketových útoků proti obcím na jihu Izraele – Izrael raději eliminuje leteckými údery, než by je zatýkal a držel ve vězení.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Capitulates to Hunger Striking Terrorist.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv