… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Václav Havel, Hasan bin Talál a Šimon Peres na Fóru 2000 v roce 2011

Václav Havel, Hasan bin Talál a Šimon Peres na Fóru 2000 v roce 2011

Izraelský Kneset včera svém zvláštním zasedání za přítomnosti českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vzdal poctu bývalému prezidentu Československa a České republiky Václavu Havlovi.

Promluvili předseda parlamentu Reuven Rivlin, předseda vlády Binjamin Netanjahu a předseda parlamentní skupiny česko-izraelského přátelství Doron Avital, kteří ocenili Václava Havlova, jeho přínos k boji za svobodu a k obnovení dobrých česko-izraelských vztahům.

Binjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael nemá v Evropě většího přítele, než jakým je Česká republika a ocenil Havla jako hrdinu, který se postavil komunistické totalitě. „Byl oddaný hodnotám humanismu, umírněný ve své osobnosti, ale nekompromisní, jakmile šlo o svobodu, a za to také zaplatil.“

Reuven Rivlin řekl, že Havel byl vězněn, protože „jasnost a síla“ jeho hlasu ohrožovaly komunistický režim. Václava Havla označil za otevřeného přítele Izraele, který obnovil vztahy mezi oběma zeměmi.

Kromě ministra Schwazenberga se slavnostního zasedání Knesetu zúčastnil také český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec v Izraeli (a současný ve Velké Británii) Michael Žantovský, stejně jako bývalý izraelský velvyslanec v České republice Jákov Levi (Yaakov Levi).

Ministr Schwarzenberg se v Knesetu sešel k jednání s Reuvenem Rivlinem. Následně poobědval s ředitele Židovské agentury, slavným refusenikem a představitelem židovských přistěhovalců z bývalého SSSR Natanem Ščaranským (Natan Sharansky), který byl přítelem Václava Havla a zasedání Knesetu se také zúčastnil.

Zahájení činnosti Masarykova fondu Interdisciplinárního centra Herclija

Karel Schwarzenberg následně spolu s náměstkem ministra zahraničí Danym Ajalonem (Danny Ayalon) slavnostně zahájil činnost tzv. Masaryk Distinguished Chair v herclijském Interdisciplinárním centru (Interdisciplinary Center, IDC, המרכז הבינתחומי). Tento fond, jehož činnost byla zahájena při příležitosti 85. výročí návštěvy T. G. Masaryka v Zemi Izrael, má financovat vědecké zkoumání česko-izraelských vztazích v kontextu společenských věd.

Recipročně se do budoucna počítá se vznikem Theodor Herzl Chair na Masarykově univerzitě v Brně.

Obě akademické instituce podepsaly za přítomnosti ministra Schwarzenberga a velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara memorandum o porozumění, v jehož rámci byly dojednány výměny studentů, vyučujících a dalších vědeckých kontaktů.

Jedna reakce na Izraelský Kneset vzdal na zvláštním zasedání poctu Václavu Havlovi

  • davidova26 napsal:

    Dobrý den, já jen že pan velvyslanec Jakov Levi ještě není „bývalý“, nebo možná měl někdy v minulosti jmenovce:-)
    S poděkováním za dobré zpravodajství
    M. Fišerová

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv