… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelská ponorka třídy Dolphin

izraelská ponorka třídy Dolphin

Izraelské obranné síly začaly nově požadovat, aby kandidáti na službu na izraelských ponorkách měli výlučně izraelské občanství. Pokud mají občanství dvojí, musí se druhého vzdát ještě před nástupem do prodlouženého výcviku. Informaci přinesl web Ynet s tím, že nový požadavek vyvolává kritiku.

Požadavek, aby příslušník měl výlučně izraelské občanství byl dosud vyžadován u některých bojových jednotek a také pro působení v oblastech s vysokým stupněm bezpečnostní prověrky. Nyní byl rozšířen i na prodloužený ponorkový výcvik, přičemž rekrut se musí cizího občanství vzdát předem, před přijetím do závěrečné fáze výcviku, takže o něj přijde i v případě, kdy nakonec ve výcviku neuspěje.

Podle Ynet tento krok vyvolal silnou kritiku ponorkových záložáků, kteří poukazují na to, že dvojí občanství má řada vynikajících rekrutů, kteří chtějí na ponorkách sloužit a o službu u této zbraně není zase tak enormní zájem, aby si armáda mohla dovolit je odmítat jen proto, že za několik let vojenské služby odmítnou zaplatit vzdáním se druhého občanství.

Kritéria pro získání bezpečnostní prověrky stanoví konkrétní jednotky ve spolupráci se Šin Bet a Národní bezpečnostní radou podle míry, s jakou se voják při službě dostane do styku s utajovanými skutečnostmi. V mnoha bojových jednotkách musí voják při prověrce uvést své cizí občanství, nikoliv se ho ale vzdát.

Současné zpřísnění bezpečnostních podmínek služby na ponorkách zřejmě souvisí s tím, že izraelské ponorky operují na rozdíl od minulosti ve vzdálenějších oblastech, například u břehů Íránu – a námořníci tak přicházejí do styku s přísněji utajovanými skutečnostmi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv