… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

město Gaza

město Gaza

Hnutí islámského odporu (Hamas), vládnoucí Pásmu Gazy, oznámilo, že jediná elektrárna v Pásmu Gazy od včerejška nepracuje. „Elektrárna v Gaze zcela přestala pracovat kvůli nedostatku paliva, které se dostává do Pásma Gazy a vyčerpání (zásob) nafty, které potřebuje ke své činnosti,“ uvedl Ahmad Abú Al-Amrin z gazanského energetického úřadu.

Vyzval současně Egypt, „aby převzal svoji historickou odpovědnost za podporu odporu palestinské lidu tím, že zajistí veškeré nezbytné palivo k fungování elektrárny.“

Podle humanitární agentury OSN (OCHA) se množství paliva, které do Gazy proudí tunely z Egypta za poslední dva týdny snížilo na polovinu.

„Nepotvrzené zprávy naznačují, že důvodem tohoto prudkého poklesu je zvýšení cen paliva, které vyvolalo omezení pohybu nákladů paliva směřujících do Rafáhu ze strany egyptské policie,“ dodal přestavitel OCHA.

Vůdce Hamasu v Gaze Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh) také vyzval Káhiru, aby „neprodleně zakročila a zajistila trvalým způsobem veškerou potřebu elektřiny v Gaze“, přičemž varoval, že území čelí „skutečné humanitární krizi.“

Hamas se snaží vinu za nedostatek paliva svalovat na embargo, které uvalil na dovoz do Gazy Izrael. Embargo, které zpráva Palmerovy vyšetřovací komise OSN označila za legitimní a zákonné bylo uvaleno poté, kdy se Hamas v létě 2007 po krvavém puči chopil v Gaze výlučné moci a také v reakci na únos izraelského vojáka Gilada Šalita, k němuž došlo v létě 2006.

Situaci dále komplikuje absence vztahů a bankovních dohod mezi Izraelem a Hamasem, který usiluje o zničení židovského státu.

Představitelé OCHA nicméně uvádějí, že Gaza už nějakou dobu nezávisí na dovozu plynu a ropy z Izraele a nedostatek je způsobován na straně Egypta, který odmítá otevřít hraniční přechod Rafáh do Gazy.

„Palestinci postupně vyvinuli tunelovou infrastrukturu, která umožňuje převod velkého množství paliva do Gazy za levné ceny, což vedlo k prakticky úplnému zastavení nákupů z Izraele,“ uvádí OCHA.

Někteří pozorovatelé připomínají, že palivo je jednou z komodit, která z Izraele do Gazy proudí přes hraniční přechod Kerem Šalom (Kerem Shalom), a upozorňují, že Hamas krizi uměle vyrábí, aby tak přiměl Egypt k otevření přechodu Rafáh.

Do Gazy z Izraele každý den pod dohledem Izraelských obranných sil proudí 6.000 tun potravin, paliva, různých výrobků a stavebního materiálu a přechod Kerem Šalom je všechny požadavky z Gazy stíhá obsloužit.

V roce 2011 obyvatelé Gazy vyvezli přebytky pomoci do Somálska v rámci ramadánové charity. Místní otevřeně uvádějí, že mají příliš mnoho pomoci a příliš málo hospodářství.

Izraelské obranné síly nicméně spustily také program, v jehož rámci pomáhají gazanských zemědělcům a výrobců vyvážet jejich zboží do Izraele, Jordánska a Egypta.

První letošní export o váze 30 tun odešel z Gazy 5. února. Vývoz nábytku pod izraelským dohledem začal loni.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Gaza Goes Dark – Is Egypt to Blame?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv