… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bašár Assad a Asma Assad

Bašár Assad a Asma Assad

Minulý týden ve čtvrtek po půlnoci odjel z Damašku pod pláštíkem tmy silně ozbrojený konvoj na bezpečné letiště severně od syrského hlavního města. Podle izraelského deníku Jisrael Hajom (Yisrael Hayom, Izrael dnes, ישראל היום) se jednalo o odjezd tří dětí Bašára (بشار الأسد) a Asmy Assadových (أسماء الأسد) do Evropy.

Egyptský deník Al-Masry Al-Júm (Egypt dnes, المصرى اليوم) s odvoláním na egyptského diplomata uvedl, že v konvoji se nacházela také Assadova matka Inessa a děti dalších členů nejbližších spolupracovníků syrského prezidenta, včetně dětí miliardáře Ramiho Machlúfa (Rami Makhlouf).

Rebelové, kteří konvoj viděli, došli k závěru, že může převážet pouze vysoce postavené osoby spojené s režimem, a zaútočili na něj.

Podle egyptských zpráv se konvoji podařilo prorazit na letiště, odkud odletělo letadlo do blíže neurčené muslimské země, pravděpodobně Súdánu nebo Jemenu, odkud zřejmě letělo do Evropy.

Podle britského Daily Mail byl konvoj počátkem týdne nucen se kvůli střelbě vrátit do Damašku.

Háfiz Bašár Al Assad, Zejn Bašár Al Assad a Karim Bašár Al Assad

Háfiz Bašár Al Assad, Zejn Bašár Al Assad a Karim Bašár Al Assad

Není jasné, která evropská země by mohla Assadovým dětem – 11letému Háfizovi, 9leté Zaine a 7letému Karimovi – poskytnout azyl.

Asma Assad je bývalá investiční bankéřka, která celý život až do sňatku s Bašárem v prosinci 2000 žila v Británii a stále má britské občanství. Analytici ale pochybují, že by Velká Británie byla místem azylu, protože tam žije velká syrská komunita, která by se mohla pokusit na Assadovu rodinu zaútočit.

Většina informací o útěku Assadových dětí pochází od Egyptské zpravodajské služby (GIS) a Syrského vojenského zpravodajství (DS), v jehož čele donedávna stál Assadův švagr generál Asef Šaukat (Assef Shawqat, آصف شوكت), který je nyní náměstkem ministra obrany a je považován za jednoho z nejvlivnějších lidí Assadova režimu.

Bašár Assad a Asma Assad

Bašár Assad a Asma Assad v lepších časech, kdy režim měl ještě zemi pevně v rukou

Egyptští představitelé uvádějí, že Asma Assad zůstává s manželem, ale trvala na tom, aby děti byly poslány do bezpečí pro případ, že by režim padl. Bezpečnostní představitelé Egypta i Sýrie jsou nicméně přesvědčeni, že Asma se k dětem do týdne přidá.

Podle egyptských představitelů není načasování útěku Assadovy rodiny náhodné. Podle Al-Masry al-Júm k němu došlo krátce před hlasováním Rady bezpečnosti OSN, kdy se Bašár Assad údajně obával, že by mohlo dojít k uzavření syrského vzdušného prostoru a tím útěk jeho rodiny znemožněn. Obava se následně kvůli ruskému a čínskému odporu ukázala lichou.

Podle egyptských bezpečnostních zdrojů nabídl Assadovi a jeho rodině azyl při své úterní návštěvě vedoucí úřadu ruského prezidenta Sergej Ivanov. Podmínkou byla Assadova demise a předání moci viceprezidentu Farúku Aš-Šarovi. Assad nabídku odmítl.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
Archiv