… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Stálá mise České republiky při OSN v New YorkuRada OSN pro lidská práva, jejímž členem je až do roku 2014 také Česká republika, včera přijala sérii pěti protiizraelských rezolucí a také rezoluci o stavu lidských práv v Íránu.

V 47členném orgánu se proti jednostrannému odsuzování Izraele postavily pouze USA. Česká republika z pěti protiizraelských rezolucí dvě podpořila a ve třech případech se hlasování zdržela.

Rada, jak vidno níže, sestává z reprezentativního vzorku zemí světa, z nichž většinu bychom těžko zařadili mezi země, které respektují lidská práva. Přesto, anebo snad právě proto, se tyto země nezdráhají nalézt obětního beránka, vůči němuž pravidelně schvalují série rezolucí, zatímco jinde ve světě umírají lidé po tisících.

Česká republika se zdržela hlasování při přijímání „Rezoluce o stavu lidských práv v Palestině a na dalších okupovaných arabských územích“ (A/HRC/19/L.32).

Výsledky hlasování byly následující:

Pro (33): Angola, Bangladéš, Benin, Botswana, Burkina Faso, Chile, Čína, Kongo, Kostarika, Kuba, Džibuti, Ekvádor, Indie, Indonésie, Jordánsko, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libye, Malajsie, Maledivy, Mauretánie, Mauricius, Mexiko, Nigérie, Peru, Filipíny, Katar, Rusko, Saúdská Arábie, Senegal, Thajsko, Uganda a Uruguay.

Proti (1): USA

Zdrželo se (13): Rakousko, Belgie, Kamerun, Česká republika, Guatemala, Maďarsko, Itálie, Norsko, Polsko, Moldávie, Rumunsko, Španělsko a Švýcarsko.

„Rezoluce o právu palestinského lidu na sebeurčení“ (A/HRC/19/L.33), včetně práva na východní část izraelského hlavního města Jeruzaléma byla Českou republikou podpořena. Proti hlasovaly jen USA a nikdo se hlasování nezdržel.

Zástupce „Palestiny“ při příležitosti projednávání této rezoluce mimo jiné prohlásil, že „v roce 2010 palestinský lid oslavil 10.000 let od vzniku prvního palestinského města v Jerichu, které bylo před judaismem, křesťanstvím a příchodem islámu do regionu,“ což musí vyvolat pobavení kohokoliv, kdo se kdy zajímal o historii regionu. Palestinští Arabové koncem holocénu skutečně Jericho nezakládali.

Dále Česko podpořilo „Rezoluci o stavu lidských práv na Okupovaném palestinském územích včetně Východního Jeruzaléma“ (A/HRC/19/L.34), která také popírá izraelský nárok na část hlavního města, která byla v roce 1967 osvobozena z 19 let trvající jordánské okupace. Proti rezoluci hlasovaly jen USA, zdržel se Kamerun a Guatemala.

„Rezoluce o izraelském osídlení na Okupovaném palestinském území, včetně Východního Jeruzaléma, a na Okupovaných syrských Golanech“ (A/HRC/19/L.35) byla přijata 36 hlasy. Proti byly USA. Hlasování se zdrželo 10 zemí – Česká republika, Kamerun, Kostarika, Guatemala, Maďarsko, Itálie, Polsko, Moldávie, Rumunsko a Španělsko.

Právě tato rezoluce rozhodla o vzniku vyšetřovací mise, která má vyšetřit „důsledky izraelských osídlení na občanská, ekonomická, sociální a kulturní práva palestinského lidu na Okupovaném palestinském území, včetně Východního Jeruzaléma.“

Česká republika jménem svým a také Maďarska, Polska a Rumunska uvedla, že „nadále podporuje hlavní cíle této rezoluce, ale nemůže souhlasit se vznikem vyšetřovací mise, protože duplikuje práci jiných mechanismů.“

Poslední na Izrael cílící deklarací byla „Rezoluce navazující na Zprávu nezávislé mezinárodní vyšetřovací mise o konfliktu v Gaze“ (A/HRC/19/L.36), přijatá 29 hlasy. Proti byly USA. Hlasování se zdrželo 17 zemí – Česká republika, Rakousko, Belgie, Burkina Faso, Kamerun, Kostarika, Guatemala, Maďarsko, Itálie, Mexiko, Norsko, Polsko, Moldávie, Rumunsko, Španělsko, Švýcarsko a Uruguay.

Česká republika na zasedání Rady dále mimo jiných podpořila také přijetí „Rezoluce o stavu lidských práv v Íránu“ (A/HRC/19/L.22), která byla přijata 22 hlasy při 5 proti a 20 zdrženích se hlasování.

Pro byla Česká republika, Rakousko, Benin, Botswana, Chile, Kostarika, Guatemala, Maďarsko, Itálie, Maledivy, Mauretánie, Mexiko, Norsko, Peru, Polsko, Moldávie, Rumunsko, Senegal, Španělsko, Švýcarsko a USA.

Proti Bangladéš, Čína, Kuba, Katar a Rusko.

Zdržela se Angola, Burkina Faso, Kamerun, Kongo, Džibuti, Ekvádor, Indie, Indonésie, Jordánsko, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libye, Malajsie, Mauricius, Nigérie, Filipíny, Saúdská Arábie, Thajsko, Uganda a Uruguay.

Human Rights Council adopts 11 resolutions on Iran, Democratic People’s Republic of Korea and Israeli settlements – záznam o jednání na webu Rady OSN pro lidská práva (anglicky)

Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku – na webu ministerstva zahraničních věcí České republiky (česky)

17 reakcí na Česko podpořilo v OSN některé protiizraelské rezoluce, vyšetřovací misi odmítlo

 • Eva napsal:

  Nevíte náhodou někdo jméno českého zástupce v tomhle trestním komandu zvaném Rada pro OSN pro lidská práva? Ráda bych se ho zeptala, jestli byl někdy v Jeruzalémě a na základě čeho podpořil Rezoluci o stavu lidských práv na Okupovaném palestinském území včetně Východního Jeruzaléma. Co je to za zmetka, který má v tomhle ohledu právo mluvit za nás (nebo aspoň konkrétně za mě). Jdu blejt velebnosti…. 🙁

   • Eva napsal:

    Takže loutka papouškovala, co nakukalo ministerstvo zahraničí. No, zrovna o tomto ministerstvu jsem do dnešního dne měla lepší mínění. Zvláště, když kníže Trautenberg (pardon, jmenuje se trošku jinak) ještě nedávno hýřil nadšením, jak rád jezdí do Izraele. Asi nebyl ve východním Jeruzalémě, jinak si to nedovedu vysvětlit. Nebo prospal moment, kdy se rozhodovalo na ministerstvu, jak bude ČR hlasovat…

 • Jacob napsal:

  Co je tohle za bordel?? Nekteří politici by zahluhovali lopatou přes ústa a nekteří politici EU její jméno nebudu zmiňovat, radši by měli dostat dvakrát.By mě zajímalo jestli vůbec viděli tzv. „okupovaná území“ A pro hnidopichy ja tam byl tak vím jak to tam vypadá.A za čí peníze se tam žije a staví a arabské to nejsou v žádném případě.

 • Fanuel napsal:

  Tak jo se divíme??? Nedivme se!!§§ Již za dr. Husáka zde vzniklo něco, jako plaštelinové vyslanectvi…?? No on arcilotr ARJASTAF voběl soc.lido-demo socialistické státy!! Vybral za podpory Brežněva dolary na teroristické akce proti západu a nakonec sráč Arafat dostal NOBELOVU CENU??? No co je to za zhovadilost v politice a je to ještě vůbec nějaká politika??…Není to zas rozdělení zájmů..já pán a ty kmán!! Česko to hraje na dvě strany nechápu jak mu někdo může věřit…..

 • Josef napsal:

  Je vidět, že úroveň naší vládnoucí garnitury značně poklesla. Jeruzalém je nedělitelné hlavní město státu Izrael. Stydím se za tato rozhodnutí, stejně jako před lety, kdy naši zástupci podpořili asi z nostalgie (berlínská zeď), rezoluci proti stavbě zdi, která učinně chrání izraelce před fanatickým terorismem, a to velmi účinně. Je mi to jako čechovi opravdu líto.Třeba jim to časem dojde…

  • boba napsal:

   hlavní město Izraele je Tel aviv. protipalestinská zeď je postavena na palestinském území, já opravdu žasnu jak nespravedlivě přistupujete k tomuto konfliktu, jak s tím můžete souhlasit? Je to nenávist k Arabům, tedy muslimům? já teda islám nemusím, ale tohle je příliš. Nebo opičí (tzn. škodlivá) láska k Izraeli, ale to snad není zapotřebí, v Izraeli žijí i Izraelci s protiválečným smýšlením. Já prostě nechápu postoje, které přehlížejí fakta a memorují jen podivnou nikomu neprospívající propagandu

   • Eva napsal:

    Vážený pane, hlavní město Izraele je Jeruzalém. Pokud byste si dal alespoň tolik práce se studiem historických materiálů včetně Starého zákona, kolik si dáváte psaním nesmyslných komentářů, možná byste došel k jinému závěru a zjistil, jak je to vůbec s pojmem „Palestina“ a „Palestinec“ – možná byste přišel i na to, kolik toho mají dnešní „Palestinci“ společného s někdejšími Pelištejci (napovím – vůbec nic). Takže, jestli chcete skutečně komentovat nějaká fakta, tak si je zaprvé zjistěte a za druhé se tam jeďte podívat, abychom se mohli aspoň trošku bavit na bilaterální úrovni.

 • samuel1776 napsal:

  Přátelé-nehleďte na tlachání ministerstva zahraničí ČR.Jednejte podle toho co je pro Vás nejlepší,co je moudré,efektivní a účinné.Všichni rozumní lidé světa jsou s Váma-jsem si jist,že činíte vše potřebné pro záchranu Izraele
  před tupostí a agresí současného světa.Jsem si jist Vaším vítězstvím-v opačném případě by prohrála celá západní civilizace.

 • boba napsal:

  tak samosebou Jeruzalém nyní není hlavním městem žádného státu. Kromě toho odkaz na Starý zákon je více než nesmyslný, žádná kniha povídek a pověstí ze starých časů ať je to Starý zákon nebo Nový nebo Korán nebo Kalevala nebo cokoliv není nic jiného než starověkou poezií a epikou, která odráží tehdejší realitu tak, jako každá pohádka. Pokud bychom se opírali o to, že kdysi na území dnešní Palestiny žili mimo jiné také starověcí Židé, a proto nyní mají na toto území nepopiratelné právo, pak, protože Germáni na našem území byli před Slovany a možná i první sídla třeba na území Prahy byla buď keltská a po odchodu Keltů germánská, pak teprve přišli Slované, museli bychom přijmout Hitlerovu argumentaci, že tento prostor je Německý a Praha je staré germánské město a podle vašich hledisek by jeho napadení ČR bylo spravedlivé. Markomani a kvádové mají s dnešními Němci společného ale totéž, co dnešní Izraelci (ve většině) s těmi starověkými Židy, tedy téměř nic. A i kdyby to byli jejich vlastní pravnuci, pak to, že bůh jedněch jim slíbil zem, kterou bůh jiných slíbil zase jiné partě nemůže zakládat žádná další práva. Stát Izrael ale vnikl a to jako stát umělý vzniklý na cizí půdě snad nedostatečně osídlené a je neoddiskutovatelně zde a jeho občané mají právo na klidný život ne však na to, aby upírali jiným, to co sami chtějí, navíc, když ti druzí tady po mnoho ¨generací vzájemně spřízněných opravdu žili, Proč říkáte, že Izrael patří k Západu? protože patří, jeho obyvatelé jsou bývalí Evropané a jejich potomci. Jo a patřit k Západu není žádné terno pohlédneme-li do minulosti, Západ mí na svědomí obrovské množství mrtvých v Amerikách, Africe, Asii a samozřejmě i v Evropě. Nevím, proč bychom se měli na kohokoliv vyvyšovat, jsme z jednoho těsta

  • Eva napsal:

   Vidím, že pán je odborník na slovo vzatý a má bohaté osobní zkušenosti s návštěvami Izraele. Nemám co dodat. Snad jen, že jsem zvědavá, kdy OSN přijme rezoluci proti Gaze, z jejíhož území jsou systematicky ostřelováni izraelští civilisté včetně dětí… Pevně věřím, že tuto rezoluci ČR podpoří.

  • Scooolie napsal:

   Na základě čeho se domníváte, že Jeruzalém „není hlavním městem žádného státu“? O tom, které město je hlavní, si vždy rozhoduje příslušný stát a Izrael v roce 1949 rozhodl, že jeho hlavním městem je Jeruzalém. Zajímavé je, že Československo v 50. letech samo uvádělo Jeruzalém jako hlavní město Izraele ve školních atlasech…
   A najednou po osvobození východní části města (ovšem včetně Starého města) v roce 1967 se začalo u nás tvrdit, že hlavním městem je Tel Aviv. Je to směšné – jako kdyby někdo z ciziny rozhodl, že hlavním městem ČR bude třeba Brno.
   O zbytku nemá smysl příliš debatovat – podle Vašich měřítek jsou zřejmě umělým státem i USA a Kanada (tvořené převážně potomky Evropanů, Afričanů a Asiatů)?

  • Tomáš Kolský napsal:

   Ehm, není nad pohádky novodobé. Nejlepší je věřit v humanismus na místech, kde o něm sousedé nemají ani ponětí, protože věří Koránu. Je to podobné jako věřit na Velký třesk-plesk a nemít při tom ponětí ani o speciální teorii relativity. Teprve takovým mýtům věří moderní člověk. A to je jeho novodobé náboženství. Náboženství o to impozantnější, že jeho mýtickou podstatu dokáže nahlédnout málokdo.

 • Josef napsal:

  milý pane Bobe
  vůbec se za vaše výpady na vás nezlobím. To, že jste nazval Bibli pohádkou, vás zcela omlouvá. Můžu vás ,potěšit, že v budoucnosti se všechny národy vrhnou na Izrael a budou ho chtít zničit, nebo mu vnutit svoji vůli (nebo spíše toho, kdo je poštval). Nepotěším vás však úplně, nějak se jim to ,vymkne, a pobijou se navzájem. Až se vám ta pohádka dostane někdy do ruky, zkuste si to přečíst-tuším v proroku Zachariášovi, ke konci.
  Ještě vám chci doporučit v zájmu seriózní debaty, přečtěte si něco z dějin současného Izraele. Taky tam stojí jak si svoji zem museli koupit a co je stálo úsilí z pouště udělat sad. Mezi náma-obyčejní arabové jsou za to izraelcům vděční. Doporučuji -jeďte tam, stojí to za to.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv