… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Brzy oslavíme svátek Purim, svátek losů. Všichni zajisté připravujeme masky, opravujeme dětem řehtačky pro přehlušení jména prokletého Hamana. Hospodyně pečou hamanovy uši, studenti na ješivách pilně šprtají megilu a gabajové připravují kasičky na příliv štědrých darů na dobročinnost a na chudé.

Ve všem tom mumraji příprav bychom ale neměli zapomínat, proč vlastně svátek Purim slavíme.

Připomínáme si historickou událost. Zlý královský vezír a jeho přívrženci si vymohli od krále dekret na vyhlazení Židů. Královna Ester, shodou okolností židovka, a její strýc Mordechaj, shodou okolností duchovní vůdce židovského národa, spojí síly a snaží se nebezpečí odvrátit. Štěstí jim přeje, všechno krásně vychází, židé získají královskou přízeň a nebezpečí je na nějakou dobu zažehnáno. Zlo je potrestáno, dobro odměněno, král uvalil nové daně a jestli je nezrušil, platí je jeho poddaní dodnes.

Při pozornějším čtení nám ale dochází, že na „obyčejnou“ historickou událost je tam toho štěstí, náhod, shod okolností a nečekaných nápadů a zvratů nějak podezřele mnoho. Hrdinové a padouši příběhu, ztrácejí kus svého hrdinství či padoušství a stávají se figurkami manipulovanými nějakou skrytou rukou za scénou. Pozvolna se nám odhaluje druhý příběh o vztahu Izraele a Hospodina, o Boží věrnosti, lidské zarputilosti a neuvěřitelné moci obětavosti a pokání.

Jak k tomu však přijdou postavy našeho příběhu? Jak může být zločinec potrestán a spravedlivý odměněn za skutky, které jim předurčil a naplánoval scénárista a režisér celého představení?

A tady se skrývá třetí úroveň v tomto mnohovrstevnatém příběhu.

Scénář je sice napsán, každá role je ušita na míru očekávanému herci. Ale je na něm, jak se této role zhostí. Velký režisér za scénou manipuluje událostmi, ale ne myšlenkami. Každý se rozhoduje podle svého vědomí a svědomí.

Co by se stalo s purimovým příběhem, kdyby se postavy rozhodly jinak? Kdyby Haman potlačil svou ctižádost, kdyby se Mordechaj rozhodl zůstat stranou politických zvratů, kdyby Ester dala přednost starosti o vlastní osud před riskantní akcí s nepatrnou šancí k záchraně národa? vůbec nic! Řečeno slovy Mordechaje: „Budeš-li v tuto chvíli mlčet, židům přijde spásná pomoc odjinud, ale ty i s rodinou svého otce zahyneš.“ Příběh by vypadal trochu jinak – v té první, povrchní, historické úrovni. Blahořečili bychom dnes jiné hrdiny a proklínali jiné padouchy. Ale morální poselství, tyto další roviny příběhu, by zůstaly netknuté. V tom tkví velikost autora příběhu knihy Ester. I lidští géniové dokáží psát mnohovrstevnaté příběhy s vnitřním poselstvím. Těžko by však udrželi toto morální poselství nedotčené, pokud by si jejich postavy či herci začali dělat, co se jim zlíbí.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv