… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

soudce Eljakim Rubinstein

soudce Eljakim Rubinstein

Soudce izraelského Nejvyššího soudu (בית המשפט העליון) Eljakim Rubinstein (Elyakim Rubinstein, אליקים רובינשטיין) včera označil za „bouří ve sklenici vody“ kontroverzi, která vznikla, když jeho kolega Salim Džubran (Salim Jubran, סלים ג’ובראן) odmítl zpívat izraelskou státní hymnu HaTikvu.

Džubran hymnu odmítl zpívat v úterý při slavnostním složení slibu nového předsedy Nejvyššího soudu Ašera Grunise (Asher Grunis, אשר דן גרוניס). Když na konci ceremoniálu přítomní povstali a zpívali HaTikvu, arabský soudce Salim Džubran se rozhodl nezpívat.

Džubranovo rozhodnutí rozhořčilo izraelské nacionalistické poslance, kteří chtějí požádat ministra spravedlnosti Jákova Neemana (Yaakov Neeman. יעקב נאמן‎), aby soudce zbavil funkce (tuto pravomoc však ministr spravedlnost sám o sobě nemá – pozn. překladatele). Obviňují Džubrana z „drzosti,“ která je „degradací židovského státu.“

„Myslím, že útok na soudce Džubrana je neoprávněný. Je mimo,“ řekl Rubinstein. „Nežidovští občané musí státní hymnu respektovat a stát, kdy je zpívána, a nežidovští příslušníci armády, policie a vězeňské služby musejí během státní hymny salutovat, jak je obvyklé.“

Je ale mylné „vyžadovat po arabských občanech, aby zpívali slova, která nehovoří k jejich srdcím a neodrážejí jejich minulost. Toto vám kdykoliv napoví zdravý rozum,“ uvedl Rubinstein.

HaTikva popisuje touhu vrátit se a žít jako svobodný národ ve své zemi, Sionu a Jeruzalémě, ale nijak nevylučuje přítomnost Nežidů v Izraeli.

Soudce Rubinstein při stejné příležitosti uvedl, že nepodporuje změnu textu hymny. „Kdokoliv se k nám při zpěvu přidá, ať je požehnán, ale musí se jednat o jeho osobní rozhodnutí,“ dodal.

Eljakim Rubinstein také hájil Džubranovu loajalitu k Izraeli. „Nepotřebuje, abych ho hájil, ale úzce jsme spolupracovali osm let a mohu potvrdit jeho bezúhonnost jako soudce, jeho loajalitu jako občana Státu Izrael a to, že naší zemi v zahraničí reprezentoval důstojně a úspěšně,“ řekl.

„Takových jako on, je mnoho,“ dodal Rubinstein.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Judge Rubinstein: Arabs Need Not Sing Hatikva.

Jedna reakce na Soudce Rubinstein: Arabové nemusejí zpívat izraelskou hymnu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv