… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelská ponorka třídy Dolphin

izraelská ponorka třídy Dolphin

Izraelské obranné síly minulý čtvrtek převzaly čtvrtou ponorku třídy Delfín (Dolphin, דולפין), která začala pod jménem Tanin (Krokodýl, תנין) službu v Izraelském námořnictvu. Ke slavnostnímu předání v německé loděnici v Kielu dochází v době, kdy se Izrael snaží vybudovat námořní odstrašující sílu.

Velitel Izraelského námořnictva kontradmirál Ram Rutberg (רם רוטברג, též psáno Ram Rothberg) při této příležitosti uvedl: „Spouštíme dnes Tanin, čtvrtou ponorku Izraele. Tato schopnost je pro Stát Izrael velmi velmi důležitá. Především na technologické schopnosti a také na schopnosti lidí, velitelů a bojovníků, závisí to, abychom využili maximum schopností tohoto plavidla k míru pro Stát Izrael.“

Ředitel odboru Ministerstva obrany, generálmajor (v záloze) Udi Šani (Udi Shani) dodal: „Musím vzdát čest vládě Německa a celému Německu za skutečně rozsáhlou pomoc, kterou nám poskytlo v tomto a dalších projektech.“

Některé zprávy tvrdí, že Izrael upravil 650mm odpalovací trubice Delfínů tak, aby umožňovaly vypuštění raket, které by mohly mít jaderné hlavice. Takové rakety by Izrael – který zachovává politiku nejednoznačnosti ohledně toho, zda má jaderné zbraně – možnost zachovat si odstrašující schopnost provést odvetný úder.

Nový Delfín má také nejmodernější pohonné systémy a další technologická vylepšení, která umožňují provádět podvodní činnost déle, než dokáže většina jeho soupeřů.

Izraelská posádka nové ponorky, která byla cvičena na izraelských a německých zařízeních, nyní zahajuje sérii zátěžových testů systémů Delfína v reálném provozu. Předpokládá se, že ponorka připluje do Izraele a bude zařazena do operační služby počátkem roku 2013.

Delfíny, vycházející z německé ponorky A212, váží 1.900 tun a mají 10 odpalovačů torpéd.

Izrael již od Německa za dotovanou cenu koupil 5 ponorek třídy Delfín a má právo opce na šestou.

„Tato šestá ponorka, o níž hovoříme, je možností, ohledně níž se bude muset Izrael ještě rozhodnout, v rámci pokračování dohody o výrobě čtvrté a páté ponorky,“ uvedl bezpečnostní představitel izraelského ministerstva obrany.

„Její systémy nám umožní zůstat pod vodou dva týdny bez vynoření, takřka stejně jako u jaderných miniponorek, a to bez hluku, který jaderná ponorka vydává a který ohrožuje její přežití,“ dodal.

Nákup další, zmodernizované ponorky třídy Delfín, je součástí snahy ministra obrany Ehuda Baraka prosadit strategické systémy, které by Izraeli umožnili nasadit síly v „třetí oblasti“ – v Perském zálivu.

   sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF Launches New Submarine, a Possible Second Strike Weapon.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv